ALMANYA BU SEKS TEKLİFİNİ KONUŞUYOR

ALMANYA BU SEKS TEKLİFİNİ KONUŞUYOR

Bir çok televizyon kanalı ve medya kuruluşu ortaya atılan bu teklif hakkında günlerdir haber yapıyor. Yeşiller partisinden bir kısım vekil ise bu gündemin seçim döneminde ortaya atılmasını manidar buluyor

A+A-

Alman meclisine sunulan bir teklif ortalığı karıştırdı. Almanya'da Yeşiller Partisi Sözcüsü Elisabeth Scharfenberg, yaşlı ve engelli vatandaşların seks işçisi hizmetlerinin devlet tarafından karşılanmasını önerdi, teklif milletvekilleri arasında tartışmalara sebep oldu.Bir çok televizyon kanalı ve medya kuruluşu ortaya atılan bu teklif hakkında günlerdir haber yapıyor. Yeşiller partisinden bir kısım vekil ise bu gündemin seçim döneminde ortaya atılmasını manidar buluyor. İşte BBC yorumu ile ayrıntılar.

DEVLET BU İŞİ YAPSIN

Almanya'daki Yeşiller Partisi Sözcüsü Elisabeth Scharfenberg, devletin yaşlı ve engelli vatandaşlara seks işçisi hizmeti sağlaması gerektiğini savundu ve bunun maliyetinin devlet tarafından karşılanmasını önerdi. Teklif, hem Yeşiller Partisi'nde hem de diğer partilerden milletvekilleri arasında tartışma yarattı.

Sputnik Türkiye'nin Welt am Sontag gazetesinden aktardığı habere göre Scharfenberg, "Cinsel yardımı fonlamak benim için makul. Yerel yetkililer uygun seçenekleri tavsiye edebilir ve bağışta bulunabilir" diye konuştu.

İHTİYAÇLARI KARŞILANMALI

Scharfenberg'in önerisine göre bakımevlerinde kalan vatandaşlar diğer yollarla cinsel açıdan tatmin olamadıklarını bir tıbbi doküman ile kanıtlamalı ayrıca seks işçisine ödenen parayı karşılayamadıklarını göstermeli.

Seks işçiliğinin yasal olduğu Hollanda'da yıllardır özel bir sertifikaya sahip seks işçileri engelli vatandaşlara 'cinsel destek' sağlıyor. 

Seks işçiliği Almanya'da da 2002'den beri yasal ve bazı bakımevleri seks işçilerinin kurumlarını ziyaretine izin veriyor. Ancak resmi bir düzenleme olmadığından dolayı seks işçilerinin özel ihtiyaçları olan kişilerle ilgilenme konusunda eğitimi olmayabiliyor.

TEPKİ ÇEKTİ

Scharfenberg'in önerisi hem kendi partisinden hem de diğer partilerden siyasilerin tepkisini çekti. Sosyal Demokrat milletvekili, sağlık ekonomisi profesörü Karl Lauterbach önerinin 'saçma' olduğunu savundu. Lauterbach 'alanın ticarileşebileceği' uyarısında bulunarak bu tarz bir cinsel destek konusunda tıbbi gereklilik olmadığını söyledi. 

FACEBOOK'TA KAÇIK MUAMELESİ GÖRÜYORUZ

Yeşiller Partisi'nden milletvekili, Tübingen Belediye Başkanı Boris Palmer da Facebook'taki paylaşımında önerinin partilileri 'bir dizi kaçık' gibi gösterdiği yorumunu yaptı. Palmer " Neden bu tarz maceralar hep seçim döneminde yapılıyor?" diye sordu.
Öneri alandaki uzmanlar arasında da tartışma yarattı. 

TEMEL İHTİYAÇTIR

Almanya'da kurulan 'MyHandicap International' adlı hayır kuruluşu bu tarz hizmetlerin seks işçiliği olarak sayılmaması gerektiğini belirterek cinselliin insanın temel ihtiyaçlarından biri olduğunu vurguladı. 

ENGELLİLER KARŞI

Daha önce engellilerin seks işçisi hizmeti alması gerektiğini savunan engelli hakları aktivisti Matthias Vernaldi devletin bu konuda yardım yapmasının hata olacağını söyledi. Vernaldi "Sosyal yardım olarak seks, halktaki engellilerin kusurlu olduğu algısını güçlendirir" dedi.

HAYATLARI BOYUNCA HİÇ CİNSEL İLİŞKİ YAŞAMAMIŞ 15 ÜNLÜ İSİM

HAYATLARI BOYUNCA HİÇ CİNSEL İLİŞKİ YAŞAMAMIŞ 15 ÜNLÜ İSİM

Hayatları boyunca hiç cinsel ilişkiye girmemiş 15 ünlü isim

Emanet edilen bir eşyaya bakarken seksi bir kız görürseniz

Emanet edilen bir eşyaya bakarken seksi bir kız görürseniz

Amanda Cerny'yi yanına alan Josh Paler Lin'den emanete ihanet olur mu deneyi.

İlgili Haberler