ALMAN KONSOLOSLUĞUNA BOMBALI SALDIRI; 2 ÖLÜ 50 YARALI

ALMAN KONSOLOSLUĞUNA BOMBALI SALDIRI; 2 ÖLÜ 50 YARALI

Afganistan'ın Mezar-ı Şerif kentindeki Alman konsolosluğuna yerel saatle 23:05 sularında düzenlenen saldırının bomba yüklü bir araçla gerçekleştirildiği öğrenildi.

A+A-

 

Afganistan'ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentinde bulunan Alman Başkonsolosluğu'na yönelik bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlendiği bildirildi. 

2 ÖLÜ ÇOK SAYIDA YARALI

Yerel kaynaklar saldırıda iki kişinin öldüğünü, 50 kadar kişinin de yaralandığını aktardı. 
Saldırı ile ilgili bir açıklama yapan Mezar-ı Şerif kenti yetkililerinden Münir Ferhad, saldırının konsolosluk binasının önünde bomba yüklü bir araçla Taliban militanları tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı.

TALİBAN ÜSTLENDİ

Taliban da saldırını sorumluluğunu üstlendi. Taliban'ın saldırıyı Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz vilayetinde düzenlenen hava saldırılarına misilleme olarak düzenlediği belirtiliyor.

Bölgede yaklaşık bir hafta kadar önce NATO birlikleri tarafından Taliban'a yönelik olarak düzenlenen hava saldırısında 30'dan fazla sivilin öldüğü iddia edilmişti.

Saldırı uluslararası toplumda tepkilere yol açmıştı. BM Afganistan Temsilcisi Tadamichi Yamamoto sivillerin ölümünün kabul edilemez olduğunu belirterek bunun ülkedeki barış ve istikrar çabalarına zarar verdiğini söylemişti


BÖLGEDE ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Alman konsolosluğunun bulunduğu bölgeye, kent yakınlarındaki NATO üssünden askeri birlikler gönderildiği belirtiliyor. Çatışmaların sürdüğü yönünde bilgiler aktarılırken, bölgede elektriklerin kesik olduğu da gelen haberler arasında.

Taliban'ın, Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla saldırıyı üstlendiği öğrenildi. Saldırının geçen hafta NATO güçleri tarafından Kunduz'da yapılan hava saldırısına misilleme olarak düzenlendiği belirtiliyor.

Kunduz'da yapılan NATO bombardımanında 30'a yakın sivil hayatını kaybederken, çok sayıda kişi de yaralanmıştı