ALİ ŞEN'DEN İLGİNÇ AÇIKLAMALAR

ALİ ŞEN'DEN İLGİNÇ AÇIKLAMALAR

“Futbolcuların çoğuyla dost olan Metin Şen’in (oğlu) bazı rahatsızlıklar yaşadığını duydum Halbuki en büyük desteği veren kendisiydi Çocuklarımla ilişkim her zaman demokratik olmuştur. Ali Koç’un başkan olması müthiş bir devrimdi"

“Futbolcuların çoğuyla dost olan Metin Şen’in (oğlu) bazı rahatsızlıklar yaşadığını duydum. Halbuki en büyük desteği veren kendisiydi. Çocuklarımla ilişkim her zaman demokratik olmuştur. Ali Koç’un, başkan olması müthiş bir devrimdi."

Sözcü'nün haberine göre: "YENİ YÖNETİM OLUŞTURMALI"

"Kulübün mali durumunda nefes almak için Ali Koç parasını hibe etti. Bunların karşısında ‘Ali Bey, başarılı olamadın’ demek doğru değil. Desteğin sürmesi lazım. İşler kötüye gidiyor, kabul ediyorum. Ali Bey, yeni bir yönetim kurulu oluşturmalı."

"DÜNYA ŞAMPİYONU HOCA GETİRDİM"

"Eski futbolcularımız ve futbolu bilen isimlerle yola devam edilmeli. Teknik direktör bulmak için bu kadar vakit harcamamalı. F.Bahçe Başkanı, antrenörü gidip alır. Ben dünya ve Avrupa şampiyonu hoca getirdim. Fenerbahçe artık başarısızlığa dayanamaz."

"KİMLE KONUŞSAM ALİ KOÇ'A DESTEK ÇIKIYOR"

"Geçmiş yönetimlerde M.Ali Aydınlar, Vefa Küçük ve Orhan Keçeli gibi çok kıymetli insanlar var. Kiminle konuşsam herkes Ali Koç’a destek çıkıyor. İsmini yazamayacağım kadar uzun bir listeyle bunlar F.Bahçe’ye hizmet etmelidir. Ben futbolculara çok para veren bir başkan değildim. Kulüplerdeki şartlar o zaman başkaydı şimdi çok farklı. İnsanların iyi yönetime her yerde ihtiyaçları var. Aile, şirket ve spor kulüpleri iyi yönetilmezse dağılır, ziyan edilir. Ziyan edince bu sefer yeni insanlar ararsınız.”

"BÜTÜN KUPALARI ALDIK"

Fenerbahçe'nin unutulmaz başkanlarından Ali Şen’le sarı-lacivertliler adına şaşalı geçen geçmiş yıllara da kısa bir yolculuk yaptık. Şen, o günleri şu sözlerle yad etti: “İlk başkanlığıma 1981’in 18 Şubat’ında seçildim. Tek aday olmak zordur, kimse karşıma çıkmadı. Mali durum kötüydü, 6 yıllık şampiyonluk hasreti vardı. Frankfurt’la UEFA şampiyonu olmuş Rausch, başarılı olamayınca Branko Stankovic’i getirdim. Belgrad’a gittim, getirdim. Branko’yla tüm kupaları aldık."

"5 DAKİKADA GÖREVİNE SON VERDİM"

"1994’te yine başkan olunca Vefa Küçük’le Monako’ya gittik ve Tomislav İlic’le anlaştık. Sözleşmesinin bitmesine 6 ay var ama takım şampiyonluğa oynuyor. Ona da ‘Ertesi gün sabah saat 7’de bizde ol, özel uçakla gidiyoruz’ dedim ve getirdim.

İlic, sonra yanlış iş yaptı 4.5 ay sonra lig bitti. ‘Ankara’da Gençlerbirliği’nde Moshoeu var git onu seyret’ dedim. İlic, Moshoeu yerine Kone’yi seçmiş. Bu büyük bir sürprizdi. Evde konuşurken 5 dakikada görevine son verdim. Yerine dünya şampiyonu Brezilya’nın hocası Carlos Alberto Parreira’yı getirdim ve şampiyon olduk.”

"8 MAÇ 24 PUANDIR"

Şen, liglerin ertelenmesinin ardından TFF’nin ne yapması gerektiğiyle ilgili görüşlerini şöyle paylaştı. “Nihat Bey, 60 bin insanın patronu. Zekası var, milyar dolarların döndüğü bir şirketin sahibi. Virüs konusunda yapacakları bir şey yok ama en azından 3 hafta sonra antrenmanları başlatmalılar. Futbolcunun evde idman yapması magazin haberdir ancak.

8 maç mutlaka oynanmalı. Almanlar’ın dediği, ‘İngiliz haftası’ yani çarşamba-pazar maçlarına gerek yok. 15 hafta olsa tamam da 8 hafta büyük zaman değil. UEFA da buna kesin ‘evet’ der. Fenerbahçelilerin matematiği iyidir. 8 maçta 24 puanı buluruz.”

"KÜRESEL DÜZEN DEĞİŞMELİ"

Ali Şen, dünya futbolunun virüs nedeniyle yaşadığı maddi krizle ilgili şunları söyledi: “Bu, sadece bizim değil FİFA ve UEFA’nın da sorunu. Bu iki kurum, kulüplerin mali durumunun ne olacağını bir yönetmelikle belirlemeli. Virüsten sonra en büyük zararı alacaklardan biri futbol olacaktır. Çünkü futbolcuların paraları kazanırken yürümesi mümkün değil."

"O BİNAYI ÇARE BULMADAN TERK ETMEYECEKLER"

"Fenerbahçe A futbolcuyu aldı, G.Saray da o futbolcuyu istiyordu. Bu böyle olduğu zaman rekabet oluyordu. UEFA buna önlem almalı. Avrupa’da maçların yayımcısı ve PSG’nin sahibi olan bir başkan, bir futbolcuya 222 milyon Euro verirse (Neymar) bu durumdan Türkiye de etkilenir. Kulüpler Birliği ve Ali Koç’un içinde bulunduğu Avrupa’daki organizasyonlar yan yana gelecek ve o binayı çare bulmadan terk etmeyecekler

"YAYIN GELİRLERİ YÜZDE 75-80'DİR"

“Futbol veya basketbol oynansa, biletlere 5 misli zam yapsalar 10 misliye bile razı olur insanlar. Sürekli taraftardan para beklemek zor. Dünyada futbol kulüplerinin gelirlerinin %75-80’i yayından gelen ücretler."

"FATİH TERİM'İ ÇOK SEVERİM"

“Corona virüse yakalanan Fatih Terim, Abdurrahim Albayrak ve Rüştü’yü aradım ‘geçmiş olsun’ dedim. Fatih, benim çok sevdiğim bir insandır. 1976’da TFF’de İkinci Başkan iken benim futbolcumdu. Düzgün bir adamdır. Rüştü benim evladım zaten."

"BAKAN KOCA'YA HAYRANIM"

“Sağlık Bakanı Fahrettin Koca... Kendisini tanımam ama ilk günden hayran oldum. Şeffaf, olanların hiçbirini saklamadan ortaya çıkarıyor ve Batı’da hatta Amerika’daki televizyon kanallarında bugün kıyas etseniz hiçbirinde böyle bir Sağlık Bakanı bulamazsınız."

"YABANCI HAKEM OLMAZ"

“Avrupa'dan hakemler bizim maçları yönetirse kıyamet kopar. Avrupa’dakilerin bizimkilerden aşağı kalır yanı yok. Zekeriya Alp hepimizin dostu. Tecrübeli ve dürüst bir insan. Hakemlerimiz artık eğitimli. Yabancı hakem taraftarı olmadım hiçbir zaman.

KAYNAK: Sözcü

İlgili Haberler