AKP 2 ŞİRKETE 223.4 MİLYON $ SERVET AKTARACAK

AKP 2 ŞİRKETE 223.4 MİLYON $ SERVET AKTARACAK

Artık AKP iktidarının neyi neden yaptığının anlaşılamadığı, herşeyin kontrolden çıktığı icraat günleri yaşıyor

A+A-

Fetö darbe girişiminde bulundu, hükümet OHAL ilan etti. Amaç neydi? Devletin her kademesine, AKP Yöneticilerini kandırarak sızmış FETÖ'cüleri temizlemek için hızlı davranmak, Mecliste vakit kaybetmeden, bu temizliği yapacak yasaları çıkarmak. Peki Devletin 2 özel şirketten alacağını tahsil etmek için OHAL yasasına ihtiyacı nereden kaynaklanıyor? Üstelik bu 2 şirkete büyük servet aktarımı yaparak.

HERŞEY KONTROLDEN ÇIKTI

Artık AKP iktidarının neyi neden yaptığının anlaşılamadığı, herşeyin kontrolden çıktığı icraat günleri yaşıyor Türkiye. Cumhuriyet'ten Çiğdem Toker, "Türk Lirasını yücelteceğiz, yükselen Doları eski seviyelerine getireceğiz "derken, devletin parasının özel sektörlere nasıl aktarılacağını böyle anlatmış.

Bir konuyu düzeltmemiz gerekiyor. Toker bu yazısını dün gece yazmış olmalı. Çünkü yaptığı hesap dün gecenin hesabı. Dolar an itibariyle 3.81 TL'den işlem görüyor.

AKŞAMDAN SABAHA 8 KURUŞ ARTTI

Bu satırlar yazılırken, dolar 3.76, avro ise 4.04 TL’den işlem görüyordu. AKP iktidarı, önceki gün dört OHAL KHK’si çıkardı. Kararnamelerin ikisinde OHAL’le ilgisi bulunmayan birçok madde vardı. 
Birinde (683/m.4) mealen şöyle diyor: 
“Ey alacağını, yabancı para üzerinden kabul eden kamu kuruluşları. Ey BOTAŞ,ey Milli Savunma Bakanlığı, ey Özelleştirme İdaresi, BTK; Karayolları. Bundan böyle karşındaki şirket ödemesini 2 Ocak 2017 tarihli Merkez Bankası döviz alış kuru üzerinden yapabilir. Sabitlediğim kurla yaptığın alışverişi bütçede göstermeyeceğim.”

İŞ MATEMATİĞE DÖKÜLÜNCE

OHAL kararnamesinde belirtilen sabit kurun tarihi 2 Ocak 2017. 
O tarihte Merkez Bankası döviz alış kuruna göre; dolar 3.53, Avro ise 3.70 TL. 
2 Ocak’tan bugüne dek 23 gün içinde, dolar 23, Avro 34 kuruş arttı. 
Döviz alacaklarında kur sabitlemesinin ne anlama geldiğini somut bir örnekle açıklayalım.

NE ÖDEYECEKTİ NE OLDU

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) 26 Ağustos 2015’te 4.5 G ihalesi yaptı. 4 milyar Avro bedelle sonuçlanan bu ihalenin son taksidi nisanda yapılacak. 
Vodafone kendine düşen ihale bedelini peşin ödemişti. 
Turkcell ile bu ihaleye o zamanki Avea markası altında giren Türk Telekom’un nisanda ödeyeceği taksidin toplam tutarı: 657 milyon 171 bin Avro. 
Geçen aralıkta başlatılan “TL’ye dönüş” kampanyasında, taksidin TL üzerinden ödeneceği haberlerini, ilgisi hatırlar. 
O söz işte şimdi hayat bulacak. (!) 
4.5G ihalesinden devlete gelecek 657 milyon 171 bin Avro’luk son taksidin iki şirket arasındaki dağılım şöyle: 
Türk Telekom: 243 milyon 349 bin Avro 
Turkcell: 413 milyon 822 bin Avro 
Referandum ayı olan nisandaki Avro kurunu şimdiden kestiremiyoruz. Ama bugünkü kuru esas alarak basit bir hesap yapalım: 
-Türk Telekom nisan taksidini eğer bugünkü Avro kuru üzerinden ödemek istese 
983.1 milyon TL ödemesi gerekiyor. Ancak son OHAL KHK’si sayesinde nisanda 3.70 TL üzerinden 900 milyon 391 bin TL ödeyecek. 
Aradaki fark: 82 milyon 738 bin TL. 
-Aynı hesabı Turkcell için yapalım. Turkcell nisan taksidini bugün ödeyecek olsa 1 milyar 671 milyon 840 bin TL ödemesi gerekiyor. 

NİSAN AYINDA SERVETLERİNE SERVET KATACAKLAR

Ancak Turkcel nisan geldiğinde OHAL KHK’sinin sağladığı imkândan yararlanarak (2 Ocak 2017 tarihli kur üzerinden) 1 milyar 531 milyon 141 bin TL ödeyecek. 
Aradaki fark: 140.7 milyon TL. 
Böylece AKP iktidarının OHAL düzenini kullanarak iki şirkete yapacağı servet transferinin toplamı 223.4 milyon TL olacak. İşte AKP'nin sadece 2 ay sonra 2 özel şirkete aktaracağı servetin hesabı.

APTAL YERİNE KOYAN CÜMLE

Bakmayın siz, kararnamade, “Bu madde kapsamındaki işlemler ve sonuçları bütçe gelir ve gider hesaplarıyla ilişkilendirmez” denildiğine. 
Herkesi aptal yerine koyan, göz boyamadan ibaret bir cümle bu. 
Sözde bütçe hesaplarıyla ilişkilendirilmeyecek bu 223 milyon TL’lik kur zararını BTK elbette ki bir yerlere yazacak. Yazmakla kalmayacak gösterecek... 
Kurum çalışanları aralarında para toplayıp ödemeyeceklerine göre, zarar şu ya da bu isim altında eninde sonunda bütçeden ödenecek. 

BU SADECE  BİR İHALENİN HAZİNE ZARARI

Son bir notla tamamlayalım. Yazıya konu bu hesap OHAL KHK’sinin getirdiği sabit kurla Hazine’nin gireceği zararın sadece bir örneğini oluşturuyor. 
Bunun BOTAŞ’ı var, Milli Savunma Bakanlığı var, Özelleştirme İdaresi, diğer enerji şirketleri var. 
Yazının başında bu maddenin OHAL’le ilgisi olmadığını belirttik. Ancak TL’ye dönüş adıyla perdelenirken, iki şirkete avantaj sağlayan bu düzenleme, aynı zamanda devletin içine girdiği tahsilat sıkıntısının resmi belgesidir.

AMERİKA UZAYDAN TRİLYONLARCA DOLARLIK ALTIN GETİRECEK

AMERİKA UZAYDAN TRİLYONLARCA DOLARLIK ALTIN GETİRECEK

Milyarlarca hatta trilyonlarca dolar değerinde madenlere sahip olduğu düşünülen asteroide ilk ABD misyonu bugün başlatılıyor.

1000 DOLARA TEK KİŞİLİK UÇAK

1000 DOLARA TEK KİŞİLİK UÇAK

Şişme bot duydunuz ama şişme uçak olur mu? Evet yapmışlar hemde yıllar önce ve inanılmaz ama uçuyor

İlgili Haberler