AB'DEN AYRILAN İNGİLTERE'YE BİR ŞOK DAHA

AB'DEN AYRILAN İNGİLTERE'YE BİR ŞOK DAHA

İngiliz halkının yarısına yakını AB'de kalma yönünde oy kullanmış, az bir farkla çıkma yanlıları kazanmıştı.

A+A-

İngiltere'de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) referandumunda ülkenin AB'den ayrılması yönünde (Brexit) karar çıkmasından bu yana Sterlin'de yaşanan düşüş, İngiltere ekonomisini dünya sıralamasında geriye düşürdü.

3 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

Reuters haber ajansı, Sterlin/Euro paritesinin 1,17 seviyesine kadar gerileyip 2013'ten bu yanaki en düşük düzeylere inmesiyle birlikte İngiltere milli gelirinin Fransa'nın gerisine düştüğünü yazdı.
İngiltere'nin 2015'teki milli geliri 1 trilyon 864 milyar sterlin düzeyindeydi.
Juncker: 'AB'den çıkalım' diyen liderler gemiyi terk ediyor

REFERANDUM PROTESTOLARI

Bugünkü Sterlin/Euro paritesiyle ülkenin 2015 milli geliri 2 trilyon 172 milyar euroya denk geliyor.

Fransa'nın 2015 milli geliri ise 2 trilyon 182 milyar euro. İngiliz halkının yarısına yakını AB'de kalma yönünde oy kullanmış, az bir farkla çıkma yanlıları kazanmıştı. Londra'da  gelişmeyi binlerce kişi protesto etmişti. Başta İngiliz ekonomisi olmak üzere oylama sonuçlarının yarattığı deprem Avrupa piyasalarınıda etkisi altına almış durumda.

BÜYÜKLÜKLER BİRBİRLERİNE YAKIN 

Nüfusları ve ekonomik büyüklükleri birbirlerine yakın olan Fransa ve İngiltere, dünya sıralamasında daha önce de yer değiştirmişlerdi.

2008'deki küresel krizin ardından Fransa'nın gerisine düşen İngiltere, 2014'te tekrar dünyanın en büyük 5. ekonomisi ünvanını almıştı.