ABD'DEN FETHULLAH GÜLEN VE DARBE AÇIKLAMASI

ABD'DEN FETHULLAH GÜLEN VE DARBE AÇIKLAMASI

Dün gece gerçekleştirilen ve sayısı yüzleri bulan ölü ve yaralı ile sonuçlanan "Darbe Girişimi" olayının sorumlusu olarak Fethullah Gülen'in gösterilmesi üzerine ABD'den flaş bir açıklama geldi.

A+A-

Dün gece başlatılan askeri darbe kalkışmasının sorumlularının Gülen cemaatine bağlı askeri yapılanma olduğunun ilanınından sonra gözler yine Pensilvanya'ya çevrilmişti.

JOHN KERY'DEN JET YANIT

Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iadesine ilişkin ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'den açıklama geldi. Binali Yıldırım'ın ABD'yi ima ederek Gülen'e destek verildiğini söylemesi ve dostumuz değildir demesi üzerine jet yanıt geldi.

HERHANGİ BİR RESMİ TALEP ALMADIK

Reuters'ın haberine göre, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Lüksemburg ziyareti sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Gülen'in Türkiye'ye iade edilmesine dair herhangi bir resmi talep almadıklarını söyledi.

DARBE SORUŞTURMASINA YARDIM EDEBİLİRİZ

Darbe girişiminin soruşturulması konusunda ABD'nin Türkiye'ye yardım etmeye hazır olduğunu belirten Kerry, "Sayın Gülen hakkında sorulacak sorular olduğunu tahmin ediyoruz" diye ekledi.

Kerry, "Açıkçası Türk hükümetini her zaman yaptığımız gibi, meşru kanıtları bize sunmaya davet ettik" dedi.

BİNALİ YILDIRIM'DAN 'DOST ÜLKE' ÇIKIŞI GELMİŞTİ

Başbakan Binali Yıldırım, Fethullah Gülen ile ilgili şu açıklamayı yapmıştı: "Fethullah Gülen’in bir terör örgütünün başı olduğu zaten bizim bildiğimiz ve MGK kararı da dahil her türlü iade talebini de yaptığımız birisidir.

TÜRKİYE'YE KARŞI SAVAŞ İÇERİSİNDEDİR DENMİŞTİ

Dün akşam yaşanan olaydan sonra bu adamın, bu çete liderinin, bu terör örgütü başının arkasında duracak ülke göremiyorum. Bunun arkasında duracak ülke dost değildir, Türkiye’ye karşı savaşım içindedir."