ABD'DEN FETHULLAH GÜLEN KARŞILIĞI İNCİRLİK HAMLESİ

ABD'DEN FETHULLAH GÜLEN KARŞILIĞI İNCİRLİK HAMLESİ

Darbe sonrası Gülen'in iadesi konusu yüzünden İncirlikte'ki faaliyetleri durma noktasına gelen ABD,iade süreci konusunda flaş bir adım attı.

A+A-

Başarısız darbe girişimi ardından ABD ve Türkiye arasında gerginliğe neden olan Fethullah Gülen iadesi konusunda ABD'den yeni bir hamle geldi.

İNCİRLİK KONUSU ABD'Yİ KÖŞEYE SIKIŞTIRDI

Gülen konusunun İncirlik ve IŞİD ile mücadeleyi etkilemesini istemeyen ABD süreci hızlandırıp sonuçlandırmak istiyor. Hürriyet'in haberine göre Amerikalılar kanıt istedikleri Türkiye ile birlikte çalışmak üzere adli komite gönderiyorlar.

Özetle ABD, Gülen için Türkiye’nin başlattığı iade teklifi sürecinde de Ankara’ya yardımcı olacak karma bir ekip kurma önerisinde bulundu.

ABD yönetimi, darbe girişimi sonrası Ankara’ya yaptığı soruşturma için teknik destek sağlama önerisinden sonra ikinci bir kritik teklifte daha bulundu. 

KANIT OLMALI

Washignton, Fetullah Gülen’in iade başvurusuna yardım etme kapsamında "Dışişleri ve Adalet Bakanlığı mensuplarından oluşacak karma bir özel ekip kurulup Ankara’ya yollanabileceğini" belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Gülen'in iadesine dair olarak "Eğer bir iade başvurusu olacaksa bu kanıt bazında olmalı" diye konuştu. Hürriyet'ten Tolga Tanış'ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama arasında yapılan telefon görüşmesinden sonra Washington Yönetimi, Fetullah Gülen konusunda yeni adımlar attı.

ABD, Türkiye’de üç ay olağanüstü hal ilan edilmesiyle ilgili eleştirel bir dil kullanmaktan özellikle kaçınıp Türkiye’yi anladığını belirtirken, Gülen için Türkiye’nin başlattığı iade teklifi sürecinde de Ankara’ya yardımcı olacak karma bir ekip kurma önerisinde bulundu.

'OHAL'İ ANLIYORUZ'

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, perşembe günkü basın toplantısında Türkiye’de ilan edilen olağanüstü hal uygulaması konusunda,  “Demokratik yollarla seçilen hükümetlerine yönelik bir tehdit vardı. Ve sanırım bu tür bir tehdide ciddi yaklaşmalarını hepimiz anlayabiliriz” dedi. 

'KARMA EKİP ÖNERDİK'

thumbs_b_c_3536cc5626c95967471f36dc2830b251.jpg

Kirby, Gülen’in iadesi konusunda Türkiye’nin yolladığı belgelerin incelenmesinin halen sürdüğünü ifade edip şöyle devam etti: “Biz süreç için onlara yardım edecek biçimde bir Türk ekibine burada (Washington) ev sahipliği yapma ya da oraya karma bir ekip gönderme önerisinde bulunduk. Hem Bakan Kerry’nin dün dediği hem de bizim birçok kez dile getirdiğimiz gibi eğer bir iade başvurusu olacaksa bu kanıt bazında olmalı.”

MECBUR DEĞİLİZ AMA TALEP SÜRECİNİ HIZLANDIRMAK İSTİYORUZ

Kurulması önerilen karma ekibe ABD Dışişleri ve Adalet Bakanlığı’ndan yetkililerin katılacağını belirten Kirby, “Biz öneride bulunduk. Buna mecbur değildik ama talep sürecinde yardım etmeyi önerdik. O yüzden iade anlaşması sorumluluklarımızı dikkate aldığımızı göstermek için çok uğraşıyoruz. Öneriler samimiydi.”

FETHULLAH GÜLEN LİDERÇOK İLE AYNI KAREDE GALERİSİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ (TIKLAYIN)

İNCİRLİK GÜVENCESİ

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter önceki gün, elektrikleri kesilen İncirlik Üssü'ndeki durumun yakın zamanda normale döneceğini söyledi. Carter, Türkiye Savunma Bakanı Fikri Işık ile telefonla görüştüğünü belirterek şöyle konuştu: “(Bakan Işık), İncirlik’te durumun kısa sürede normale döneceği konusunda bana güvence verdi. IŞİD’e karşı yürüttüğümüz kampanya bu durumdan etkilenmedi.”