ABD'DE TÜRKİYE ENDİŞESİ; "B" PLANI HAZIRLIKLARI

ABD'DE TÜRKİYE ENDİŞESİ; "B" PLANI HAZIRLIKLARI

Türkiye çok önemli, konumu çok stratejik, ilişkilerimizi devam ettirmek çıkarımıza, bu ilişkiyi idare etmekten başka çaremiz yok ama B planı için hazırlık yapmalıyız

A+A-

Türkiye'nin "IŞİD'i temizleme amacı ile" diyerek açıkladığı Cerablus harekatına dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor. Başta Alman medyası olmak üzere bir çok medya kuruluşunun "Asıl amaç YPG'yi temizlemek" olarak lanse ettiği harekata ilişkin olan bitenler ABD'de tartışılıyor. ABD medyasının tepkilerinin yanı sıra "Sivil Toplum Örgütleri" tartışmaya katılan kurumlar arasında.

TÜRKİYE HALA MÜTTEFİK Mİ?

ABD Kamuoyunda saygın bir yeri bulunan "Partilerüstü Politika Merkezi’nin" düzenlediği açık oturumda “Türkiye’nin darbe girişimi sonrasında müttefik mi, ortak mı yoksa daha farklı bir konumda mı olduğu” sorusuna yanıt arandı.

TÜRKİYE VE ORTADOĞU UZMANLARI KATILDI

Oturuma yıllarca düşünce kuruluşlarında ve Kongre’de çalışan ve halen Center for Amerikan Progress - Amerikan İlerleme Merkezi’nde Türkiye ve Ortadoğu konularında uzman olarak görev yapan Alan Makovsky ile siyasi analist Nick Danforth katıldı.

lindenpostcbo.jpg

DARBEYİ KINMADA GEÇ KALMIŞLAR

Alan Makovsky, bazı iddiaların aksine, Beyaz Saray’ın darbenin başarılı olmasını istemiş olamayacağını, ancak darbeyi kınamada geç kalındığını söyledi, bu tür bir açıklamanın daha erken yapılması gerektiğini vurguladı. Makovsky bu gecikmenin,komplo teorilerine yol açtığına da dikkat çekti.

washingtonlu-uzmanlar-secimlerin-kazanani-erd-7840774_x_ov.jpg

Nick Danforth da Türkiye’nin darbe girişiminin arkasında olduğu gerekçesiyle Amerika’dan istediği Fethullah Gülen’in iadesi konusunda hem siyasi irade hem de yasal kanıtların gerekli olduğunu belirtti.

EN ÇOK SURİYE KONUŞULDU

Açık oturumda en fazla konuşulan konu ise Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlediği harekat oldu.

Makovsky, operasyonu şöyle değerlendirdi: ”Türkiye’nin Suriye’nin güneyine inme ihtimali endişe yaratıyor. Amaç, Kürtler’in Suriye’de birleşmesini önlemek.

Danforth da, " Amerika IŞİD’e odaklanıyor, Türkiye ise PKK’yı çok önemli terör tehdidi görüyor, Amerika da IŞİD’i, IŞİD ile alanda savaşan da YPG " diyerek, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye ile Amerika arasında görüş farkı olduğuna vurgu yaptı.

7998042-640x360.jpg

ABD TÜRKİYE İLİŞKİLERİ EN KÖTÜ NOKTASINDA

Makovsky, Türkiye ile Amerika arasındaki ilişkilerin en kötü noktasında olduğu görüşünü de savundu: ”Bir şekilde bu ilişkiyi yürütmenin bir yolunu bulmalıyız, çünkü Türkiye çok önemli, konumu çok stratejik, ilişkilerimizi devam ettirmek çıkarımıza, bu ilişkiyi idare etmekten başka çaremiz yok ama B planı için hazırlık yapmalıyız, İncirlik’e alternatif bir yer bulmalıyız, Uzun dönemli düşünmeliyiz, bunun için sihirli bir formül olduğunu düşünmüyorum.”

Türkiye’nin Batı ekseninden uzaklaştığını düşünmediğini de kaydeden Makovsky, Ankara’nın Rusya’yı Amerika’ya karşı denge unsuru olarak kullandığına inandığını da belirtti.