ABD SEÇİMLERİNDE İLK SONUÇ; KİM ÖNDE

ABD SEÇİMLERİNDE İLK SONUÇ; KİM ÖNDE

Tarihinin en kirli başkanlık seçimini yaşayan ABD'de gözler sandık sonuçlarında. Yarışan adaylar arasında çok az fark var.. Dünya nefesini tuttu.

A+A-

ABD’li seçmenler ülkenin 45. başkanını seçmek için bugün sandık başına gidiyor. Filler (Cumhuriyetçi Parti’nin sembolü) ya da eşekler (Demokrat Parti’nin sembolü), kim kazanırsa kazansın Türkiye ile ABD arasındaki Fethullah Gülen’in iadesi konusunun yanı sıra Irak ve Suriye’de tüm hızıyla devam eden IŞİD’e karşı mücadele ile bu mücadelede YPG-Türkiye tartışması, iç politikada ise sağlık reformu yeni başkanı bekleyen sorunlar arasında.

FBI GERİ ADIM ATTI

Wall Street Journal gazetesinin NBC ile düzenlediği ankete göre Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump’ın 4 puan önünde görünen Demokrat Parti’nin adayı Hillary Clinton’a son virajda bir iyi haber de FBI’dan geldi.

FBI Direktörü James Comey, önceki gün ABD’deki Kongre üyelerine gönderdiği mektupta e-postaları incelemeyi bitirdiklerini ve ilk soruşturma sonucunda Clinton hakkında dava açılmasına gerek olmadığına karar veren FBI’ın pozisyonunu değiştirmesini gerektiren herhangi bir suç unsuruna rastlamadıklarını duyurdu.

Trump ise Michigan eyaletinin Detroit şehrindeki bir mitingde FBI’ya ateş püskürdü. FBI’ı yolsuzlukla suçlayan mil’yarder işadamı, sayıları 650 bine yakın olduğu söylenen e-postaların bu kadar kısa sürede incelenmesinin imkânsız olduğunu öne sürerek “Sandıklarda adaleti getirmek ABD halkına bağlı” dedi. Clinton’ın sığınmacıları kabul etme planını eleştiren Trump, Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde düzenlenen mitingde ise sığınmacılara karşı tutumunu bir kez daha tekrarlayarak “Trump yönetimi yerel halkın desteği olmadan hiçbir sığınmacıyı kabul etmeyecektir” ifadelerini kullandı.

SEÇİMLERDEN İLK SONUÇ

ABD'deki kritik seçimden ilk sonuç, 1960 yılından bu yana olduğu gibi yine New Hampshire eyaletindeki Dixville Notch köyünden geldi. Sandıktan Clinton'a dört oy çıkarken, Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump iki oy aldı.

SON ANKETLERDE CLİNTON ÖNDE

Clinton, yalnızca WSJ/NBC anketinde değil Washington Post-ABC News tarafında yapılan ankete göre ise dört puan önde, Bloomberg’in anketine göre ise üç puan önünde bulunuyor. ABD’de NBA’in sevilen basketbol oyuncularından olan LeBron James, Ohio eyaletindeki son mitingini Cleveland’da düzenleyen Demokrat başkan adayı Hillary Clinton için sahneden oy istedi.

ENDİŞE VERİCİ

Öte yandan Der Spiegel dergisine konuşan Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, seçimleri ne yapacağı tahmin edilemeyen Trump’ın kazanmasının endişe verici olduğunu söyledi.

anigif-haber-ici-010.gif

KONGRE YENİLENECEK

 Erken oy verme sürecinde 40 milyondan fazla seçmenin, 8 Kasım’ı beklemeden oylarını kullandığı belirtiliyor. Kayıtlı seçmen sayısının 225.8 milyon olduğu bu seçimlerde, 120 milyondan fazla kişinin oy kullanacağı tahmin ediliyor. Seçimde yalnızca başkan değil, ABD Kongresi’nin 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi kanadının tamamı yenilenecek ve Kongrenin Senato kanadında ise toplam üyenin 3’te birine denk düşen 34 senatör de seçilecek