ABD Ordusundan YPG'ye  zırhlı araç kalkanı

ABD Ordusundan YPG'ye zırhlı araç kalkanı

PKK'nın Suriye kolu YPG mevzilerine saldırısına çok içerleyen ABD Türk Ordusu ile Kürt güçleri arasına zırhlı araç yığdı.

Suriye'de Türkiye, ABD ve PKK'nın Suriye ve ırak'ta ki kolu YPG güçleri arasında ki karmaşa giderek daha tuhaf bir hale geliyor. Türkiye'nin YPG mevzilerine düzenlediği hava harekatı sonrası yapılan açıklamalar ise işi daha karmaşık hale getirmekten başka bir işe yaramadı. 

YPG İLE TÜRKİYE SINIRI ARASINDA ZIRHLI ARAÇ ÖNLEMİ

ABD'nin Dışişleri Sözcü vekili ile yaptığı son açıklamada ABD askerlerinin hayatının Türkiye tarafından tehlikeye atıldığı söylenmişti. Bu gün ise ABD ordusu, Türkiye'nin olası kara saldırısına karşı güçlerini YPG mevzilerinin önüne siper olacak şekilde dizdi. 
Bölgeden gelen gayri resmi  bilgilerde ise, mevzilere yerleştirilen ABD Bayraklı araçlarda YPG güçlerinin dışında ABD askeri bulunmuyor. ABD öyle bir önlemi daha önce Menbiç çevresinde de almış TSK güçlerinin Menbiç'e yaklaşmasını engellemişti. Son gelişmenin ayrıntıları ise şöyle.

ÇATIŞMA ÖNLEMEK AMACI MI ?

ABD ordusu, "YPG ile TSK arasındaki çatışmaları önlemek" amacıyla Türkiye sınırına zırhlı araçlar konuşlandırdı.

ABD ordusu, Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırına zırhlı araçlar konuşlandırdı. Adımın "Türk Silahlı Kuvvetleri'yle YPG arasında çatışmaları önlemek" amacıyla atıldığı kaydedildi.

Sputnik'e konuşan bir YPG yetkilisi, gelişmeyi doğruladı.

'KOBANİ'DEN KAMIŞLI'YA KADAR SINIR HATTI BOYUNCA KONUŞLANDIRILDI'

YPG kaynaklarından edinilen bilgilere göre, ABD askerleri akşam saatlerinden itibaren zırhlı araçlarını Kobani'den Kamışlo'ya kadar sınır hattı boyunca konuşlandırmaya başladı.

Kaynak, şunları söyledi:

"Türkiye'nin bize saldırmasını önlemek için ABD'yle görüştük. ABD'ye, Türkiye'nin bir kez daha saldırması halinde Rakka operasyonunu durduracağımızı ve tüm gücümüzü sınıra kaydıracağımızı söyledik. Onlar da saldırıların kesilmesi için yoğun çaba sarf ettiklerini ifade ettiler."

TÜRKİYE-SURİYE SINIR HATTINDA ÇATIŞMA

Son 3 gündür Ceylanpınar mevkiinde TSK ile YPG arasında çatışma yaşanıyor.

ABD ordusu, daha önce Menbiç'te de asker konuşlandırarak Türkiye ve ÖSO'yla, Suriye Demokratik Güçleri arasındaki çatışmaları engellemeye çalışmıştı.

İlgili Haberler