ABD MEDYASI YURT DIŞINA KAÇAN TÜRK ÖĞRENCİLERİ YAZDI ?

ABD MEDYASI YURT DIŞINA KAÇAN TÜRK ÖĞRENCİLERİ YAZDI ?

ABD Hükumetinin yarı resmi yayın organı olarak bilinen WOA Türk öğrencilerin yurt dışında okumak için yaptıkları başvuruda patlama yaşandığını yazdı.

A+A-

Türkiye'nin uzun yılardır yaşadığı terör ve siyasi istikrarsızlıklar öğrencilerin gelecek kaygısı yaşamalarına neden oluyor. Ünlü Amerikanınsesi sitesi konuya ilişkin yaptığı analizinde eskiye göre yurtdışında okumak için başvuran öğrenci sayısında patlama yaşandığını yazdı. Haberde yurtdışından eğitim almak için Türkiye'ye gelen yabancı öğrencilerin saysıında da büyük düşüşler yaşandığı tespit edilmiş. İşte ayrıntılar.

 2YILDIR CİDDİ ARTIŞ VAR

Her yıl yüzlerce gencin yurtdışında dil eğitimi, sertifika programları, master ve doktora gibi eğitimler için kendilerine başvurduğunu dile getiren EDCON Yurtdışı Eğitim Direktörü Rahmi Mesut Yılmaz, son iki yıldır başvuru yapan öğrenci sayısında ciddi bir artış olduğunu söyledi. Yılmaz, bu artışın nedenlerini şöyle sıraladı:

İŞTE NEDENLERİ

“Terör saldırıları, siyasi riskler ve güvenlik endişeleri kısa vadede Türkiye’ye gelen öğrenci sayısının azalmasına neden olacak ama bunun geçici olacağını düşünüyoruz. Yine bu sebeplerden ötürü yurtdışına gitme iştahı da arttı. Son iki yıldır yurtdışına gönderdiğimiz öğrenci sayısı ciddi anlamda artıyor, Türkiye’ye gelen öğrenci sayısında ise önemli oranda azalma bekliyoruz.”

YURT DIŞINDA İMKANLAR DAHA İYİ

Bu konuda gençlerden de görüş aldık. Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Bürosu’na başvuran Yunus Çelik şöyle konuşuyor. Çelik, Karadeniz Teknik Üniversitesi’ni kazandığını ancak ailesinin yurtdışında okumasını istediğini söyledi. Çelik, yurtdışında okumanın kendisi için daha iyi bir gelecek sağlayacağını ve yurtdışında daha iyi imkanlar olduğunu belirtti.

TÜRKİYE KISITLI

Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde okuyan Duygu Ballı, Türkiye’yi kısıtlı bulduğu için yurtdışında master yapmak istediğini dile getiriyor.

Yurtdışında okumanın kendisine sosyal açıdan ve iş olanağı açısından daha çok getirisi olacağı görüşünde olan Ballı’ya göre, terör olayları, siyasi istikrarsızlık yüzünden ekonominin kötüye gittiğini, geleceği parlak görmediğini söylüyor.

İŞ BULMAK ÇOK ZOR

23 yasında olan matematik öğretmeni Büşra Özgül, şu an işsiz olduğunu ve mezuniyet sonrası Türkiye’de iş bulmanın çok zor olduğunu söylüyor.

Özgül, işsizlik ve güvensizlik ortamı sebebiyle yurtdışına gidip orada master yapmak istediğini dile getiriyor.

TÜRKİYE'DEN GİTMEK İSTİYOR

3 yıldan beri Türkiye’de yaşayan İranlı Ali Fahmi Boğaziçi Üniversitesi’nde İngilizce İşletme Bölümü’nde master yapıyor. Fahmi, Türkiye’ye ilk geldiğinde burada kalmak istediğini, ancak seçim sonrası oluşan ortam ve gezi olayları gibi bazı olumsuzluklar yüzünden son yıllarda Türkiye’deki ortamın kötüye gittiğini, bu yüzden de doktorasını kesinlikle yurtdışında yapmak istediğini söylüyor.

ÜNİVERSİTE HOCASI NE DİYOR?

Mef Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Profesör Dr. Mustafa Özcan, öğrencilerin neden yurtdışına gitmek isteğini şu sözlerle açıklıyor:

Öğrencilerin yurtdışına gitmesini teşvik eden birkaç sebep var. Bunlardan biri öğrencilerin bir adım ileride olmak istemesi, çünkü Türkiye’de artık üniversite mezunu çok fazla genç var. Öğrenciler yurtdışında yabancı dil öğrenmenin, lisans, master veya doktora yapmanın iş bulma konusunda şanslarını arttıracağını biliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.