ABD ile Türkiye arasında Serkan Gölge krizi

ABD ile Türkiye arasında Serkan Gölge krizi

ABD ile Türkiye arasında başlayan ve giderek artan gerilime dışişleri bakanlığı sözcüsünün açıklaması ile bir yenisi daha eklendi.

ABD ile Türkiye arasında giderek tırmanan gerilime bir yenisi daha eklendi. Erdoğan'ın ABD'ye " Menbiçö'e gireceğiz,askerlerinizi oradan çekin" çağrısına, ABD'li general tarafından "Çıkmayacağız " yanıtı verildikten sonra ABD tarafından başka bir gerilimin işareti daha verildi. Hürriyet'in haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Neuert, ABD-Türkiye ilişkilerinde son dönemde yaşayan gerilimlere bir yenisini daha ekledi. 

GÜVENİLİR DELİLLER OLMAKSIZIN

Nauert, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "ABD, Amerikan vatandaşı Serkan Gölge'nin, güvenilir deliller olmaksızın terör örgütüne üyelikten 8 Şubat tarihinden mahkûm edilmesinden derin kaygın duymaktadır" ifadesini kullandı.

TANSİYONU YÜKSELTECEK AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanı Sözcüsü Heather Nauert, ABD'nin Amerikan vatandaşı Serkan Gölge'nin 8 Şubat tarihinde mahkum edilmesinden derin kaygı duyduğunu söylerken, "Bu davayı ve OHAL altında yargı süreci devam eden diğer Amerikan vatandaşlarına ilişkin, yargı bağımsızlığı, kişinin adil yargılanma hakkı da dahil olmak üzere Türk anayasasıyla teminat altına alınmış haklarla ilgili ciddi kaygılara yol açan diğer davaları yakından takip etmeyi sürdüreceğiz. Türkiye'ye seyahat eden ya da Türkiye'de yaşayan Amerikan vatandaşlarının güvenliği, bizim için bir endişe kaynağı olmayı sürdürmektedir" ifadesini kullandı. 

YAKLAŞIK ALTI AYDIR HAPİSTE

Ağustos 2016'da Amerika'dan Hatay'a yakınların yanına gelen Serkan Gölge, "FETÖ'nün kripto elemanı olduğu, Türkiye'de cemaatin okullarında okuduğu ve daha sonra Amerika'da cemaatle olduğu ve ABD'ye ajanlık yaptığı" şeklinde gelen ihbar üzerine gözaltına alınıp tutuklanmıştı. 

İlgili Haberler