ABD ile Mısır arasında Yahudi gerilimi

ABD ile Mısır arasında Yahudi gerilimi

Mursi, 2010'da çekildiği belirtilen bir televizyon kaydında Yahudiler için “Maymun ve domuz soyundan gelenler" ve “kan emiciler” diyor. Amerikan yönetimi ise, cumhurbaşkanı seçilmeden önce Yahudiler aleyhinde sarfettiği sözler nedeniyle Mısır Lideri Muham

A+A-

Amerikalı yetkililer, Mursi'nin "son derece hakaretamiz' olarak diye niteledikleri bu sözlerine açıklama getirmesini istedi ve bunun Ortadoğu barış sürecine zarar verdiğini söyledi.

Mısır ABD'den yılda bir-buçuk milyar dolar askeri ve mali yardım alıyor.

Bu yardım, Mısır'ın İsrail'le imzaladığı barış anlaşmasıyla bağlantılı olarak veriliyor. ABD bu anlaşmayı bölgesel istikrarın mihenk taşı olarak görüyor.

'SAVAŞ TACİRLERİ'

Merkezi Washington'da bulunan Orta Doğu Medya Araştırmaları Enstitüsü tarafından İngilizce'ye çevrilerek yayımlanan kaydın Filistin televizyonu El Kuds'tan alındığı belirtiliyor.

Mursi, Müslüman Kardeşler Hareketi'nin liderlerinden biri olarak verdiği demeçte, Yahudi yerleşimcilerden "Filistin'i işgal edenler" ve "Savaş tacirleri" olarak söz ediyor.

Geçen yıl cumhurbaşkanı seçilen Mursi, "Filistin topraklarına ve Filistinlilere saldıran bu Siyonistlere karşı" askeri direniş çağrısında bulunuyor.

Mısır lideri Filistin Yönetimi'nin de 'Sırf Filistin halkının iradesine karşı çıkmak için Siyonist ve Amerikalı düşmanlar tarafından yaratıldığını' savunuyor, Mısırlıların çocuklarına ve torunlarına Yahudilere karşı nefret aşılaması çağrısında bulunuyor.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Mursi'nin bu yorumlarını kınadı. Bakanlık sözcüsü Victoria Nuland, "Bu ifadeleri ve dinsel nefreti savunan bir söylemi tamamıyla reddediyoruz. Bölgede çok uzun zamandır kullanılan bu söylem barış hedeflerine ters düşüyor" dedi

Beyaz Saray'ın açıklamasında ise bu sözlerin 'demokratik bir Mısır için kabul edilemez' olduğu belirtildi.

TIMES: ABD MURSİ'Yİ KINAMAKTA HAKLI

Times gazetesi de konuya ilişkin haberinde “Mursi mülakatta ayrıca İsrail'le Filistinliler arasındaki görüşmeleri zaman kaybı olarak niteliyor ve İsrail'in müzakerelereki muhatabı Filistin Yönetimi'ni, siyonistlerin ve Amerikalı düşmanların ürünü olarak niteliyor” ifadeleri yer aldı.

Times başyazısında Mursi'nin bu yorumlarının rahatsız edici olduğunu belirtiyor. Yazıda özetle şöyle deniyor:

"Geçen Temmuz'da iktidara gelen Mursi, İsrail'le imzaladıkları barış anlaşmasını ima ederek mevcut uluslararası anlaşmalara sadık kalacağını söyleyerek devlet adamı görüntüsü çizmeye çalıştı. Ama Mursi kayıtta Yahudiler için, domuz soyundan gelen kan emiciler olarak niteliyor. Beyaz Saray bu sözleri kınamakta haklı. Çünkü Mursi'nin bu yorumları zehirli ve hastalıklı."

"Bu sözler, Batı diplomasisinin yeterince ciddiye almadığı bir siyasi söylem patolojisini yansıtmaktadır. İsrail'le, 1978 Camp David ve 1994 İsrail-Ürdün Anlaşması gibi uluslararası anlaşmaları kabul eden ılımlı Arap ülkeleri arasındaki soğuk barış devam ettirilebilir. Ancak Yahudi düşmanlığına dayalı komplo teorileri, kamusal yaşamın temel unsuru olursa kalıcı barış ve sağlık siyaset mümkün olmaz."


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.