Dede Ersel Aksu

Dede Ersel Aksu

2014 YILI TSK YAN ÖDEME KARARNAMESİ

 


 OCAK 75 OLAYLARININ FİTİLİ OLAN YAN ÖDEME KARARNAMESİ ONAYLANDI 


1975 Yılı Ocak ayında başlayan ve tüm yurt geneline yayılarak bir çok astsubayın, rütbe tenzili, hapis cezası ve TSK'dan çıkarılmasına neden olan, TSK Yan Ödeme Kararnamesinin, 2014 yılı düzenlemeleri yapılarak,  15 Ocak 2014 tarihinde onaylanarak,  01 Ocak 2014 tarihinden itibaren geçerli olacağı öğrenilmiştir. 

Ocak 1975'de olaylara neden olan, o dönemde eylemlere katılıp da mağdur olan assubayların, halen mağduriyetinin devamına  neden olan, hiç bir sicil affından yararlanmadan  bir çoğu göçüp, giden, geride kalanlarının ise bir hayli yaşının ilerlemesine rağmen, sosyal medyada sesini duyurmaya çalışan astsubayların uğruna eylemler yaptığı , hapisler yattığı kararnamenin, 2014 versiyonunu hep beraber analiz edelim;

ASTSUBAY VE UZMAN ERBAŞLARA KOMUTANLIK TAZMİNATI

Kararnamede komutanlık görevine atanan muharip, subay, astsubay, uzman jandarma çavuş ile uzman erbaşlara 71 TL. ile 102 TL. arasında tazminat verileceği, 

3. KEZ ŞARKA GİDENE TAZMİNAT

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Sıralı Hizmet Garnizonuna (şark görevi) 3. Kez giden subay, astsubay, uzman jandarma çavuş ile uzman erbaşlara 205 TL. ile 300 TL. arasında ilave tazminat ödeneceği, 

BÖLÜK ASTSUBAYLARINA DA TAZMİNAT VAR

Yardımcı veya muharip sınıfta olup da bölük astsubaylığı görevini icra eden tüm astsubaylara 102 TL. ile 316 TL. arasında ek tazminat ödenecek. 


İSTİRAHAT ALANLARIN MAAŞINDA KESİNTİ OLACAK

Sağlık Kurulu raporları ve yatarak görülen tedaviler hariç olmak üzere, bir takvim yılında 15 günden fazla alınan istirahatler için, süreye bağlı olarak aylık tam kesinti yapılacak, bu konuda subay, astsubay, uzman jandarma çavuş ile uzman erbaşlardan rütbeye göre 160 TL. İle 1250 TL. arasında kesinti yapılacak. 

“SPOR YAPAMAZ” RAPORU ALANIN MAAŞINDAN KESİNTİ VAR

Göreve devam etse dahi, “Spor Yapamaz”, “Uzun mesafe Yürüyemez”, “Ağır Bedeni Faaliyetlerden Muaftır” vb. türde 15 günden fazla süre ile istirahat alan personelin maaşından süreye bağlı olarak 1/3 oranında olmak üzere, rütbe ve statüye göre 55 TL. ile 420 TL. arasında maaş kesintisi yapılacak. 

KURSA GİDENLERİN MAAŞINDAN KESİNTİ 

3 Ay ve daha uzun süreli olmak kaydıyla, kurs, istirahat vb. nedenlerle görevinden ayrı kalanların komutanlık tazminatı kesilecek ve yerine vekalet eden personele ödenecek. Vekalet ücretinin alt sınırı 150, TL. üst sınırı ise 658 TL. olarak tespit edildi. 

BİNBAŞILARA İLAVE KOMUTANLIK TAZMİNATI ÖDENECEK

Bölük ve batarya komutanlığı yapan binbaşılara aylık, 123 TL. komutanlık tazminatı ödenecek. 

İL MERKEZ VE  İLÇE JANDARMA KOMUTANLARINA KOMUTANLIK TAZMİNATI 

Tabur seviyesindeki İlçe Jandarma Komutanları ile İl Merkez Jandarma Komutanlarına ve Bölük seviyesindeki İlçe Jandarma Komutanları ile İl Merkez Jandarma Komutanlarına 246 TL. ile 329 TL. arasında komutanlık tazminatı ödenecek. 

KOMUTAN YARDIMCILARINA VE SINIF SUBAYLARINA DA ÖDEME VAR

Komutan yardımcılığı kadrosuna atanan personel, atandığı kadro karşılığında 300-600 TL. arasında komutanlık tazminatı ödenecek. Askeri okullarda sınıf subayları, öğrenci amirleri, sınıf amirlerine205 TL. ile 329 TL. arasında komutanlık tazminatı ödenecek. 

PİLOT TAZMİNATLARINA BÜYÜK ZAM

Pilotlar uçuş yıllarına göre 13. Yıldan itibaren ek tazminat alacaklar Buna göre;

13 Yıllık pilot; 617 TL,

14 Yıllık Pilot; 719 TL.

15 Yıllık Pilot; 822 TL.

16 Yıllık Pilot; 925TL. ek uçuş tazminatı
 alacak. 

ASKERİ DOKTORLAR DA UNUTULMADI

Terörle mücadele edilen 1. Derece kritik iller kapsamında olan, Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Hatay, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Tunceli ve Van’da görev yapan askeri tabiplere 617 TL. ilave tazminat verilecek.

SURİYEDEKİ KARAKOLA DA ÖZEL TAZMİNAT

Suriye toprakları içinde bulunan Süleyman Şah Saygı Karakolunda görevli subay, astsubay ve uzman erbaşlara 205 TL. ile 308 TL. arasında tazminat ödemesi yapılacak. 

ÖZEL KUVVETLERE ÖZEL TAZMİNAT


Özel Kuvvetler Okullar Komutanlığı bünyesindeki taburlarda görev yapan, subay, astsubay, uzman jandarma çavuş ile uzman erbaşlara 308 TL. ile 617 TL. arasında değişen oranlarda ek tazminat verilecek. 

Yine Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesinde görev yapan, Yurtdışı Harekata Hazırlık Şube Müdürleri ile Merkez Amirlerine 185 TL. ile 246 TL. arasında ek ödeme yapılacak.

DENZİCİLERE KÜÇÜK EK TAZMİNAT 

Deniz Kuvvetlerinin, yüzer birliklerinde görevli, deniz hava kontrolörleri ile deniz hava ileri kontrolörlerine 41 TL ile 61 TL. ek tazminat ödenecek.

JANDARMALARA MİNİK TAZMİNAT 


12 Kasım 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6360 Sayılı Kanun ile belediye sınırlarının değişmesi ile birlikte kapsam dışı kalacak jandarma personelinin mağduriyetinin önlenmesi kapsamında, il ve ilçe merkezleri dışındaki jandarma karakollarında görevli personelden subay, astsubay, uzman jandarma çavuş ile uzman erbaşlara 41 TL. ile 61 TL. arasında ek ödeme yapılacak..

TASLAK ÇİZELGEDE PİLOTLAR İLE UÇUŞ TEKNİSYENLERİ ARASINDAKİ MAKAS AÇILIYOR!

Planlanan uçuş tazminatlarında ise 13 yıl ve üzerinde kıdemi bulunan pilot gelirlerine; 617 TL. ile 917 TL. arasında zam artışına rağmen, teknisyen astsubaylara hiç ödeme planlanmadığı, 

666 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname sonrası planlanan, gelir artışlarında, 13 yıl ve daha fazla hizmet süresi olan pilotlara aylık; 1297 TL. ile 1764 TL. arasında ödeme planlandığı, ancak uçuş teknisyenlerine 128 TL ile 189 TL. arasında gelir artışının planladığı,

666 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname sonrası planlanan, gelir artışlarında, 13 yıl ve daha fazla hizmet süresi olan pilotlara yıllık; 17.174 TL. ile 23.425 TL. uçuş tazminatının planlandığı, bunun karşılığında ise teknisyen astsubaylara yıllık olarak 1547 TL. ile 2582 TL. planlandığı taslak çizelgeden yansıyan bilgiler arasında.

YARBAY VE ÜSTÜNE VERİLECEK OLAN RAKAMLAR HENÜZ DUYURULMADI

Ast kademeye ilişkin yapılacak ödemeler duyurulurken yarbay ve üst rütbedeki personele denen tazminatlar henüz duyurulmadı.  

2013 Yılı Ocak Ayı itibarı ile, Hakim Albay -  Kuvvet  Komutanı -  Orgeneral seviyesinde;

1255 TL. İle 1476 TL arasında Temsil Tazminatı, 
  516 TL. ile 1476 TL. arasında Makam Tazminatı,
  491 TL. ile 701 TL.  arasında Kadrosuzluk Tazminatı ödenmekte,

Yine 2013 Yılı Ocak Ayı itibarı ile Yarbay- Albay rütbelerindeki personele;

147 TL. ile 332 TL arasında Makam Tazminatı, 
590 TL ile 849 TL. arasında Görev Tazminatı,

Sadece Albay rütbesindekilere ise 491 TL.  Kadrosuzluk Tazminatı ödenmekte idi. 

İYİLEŞTİRMELER EMEKLİYE YANSIYACAK MI?

Hakim olan görüş, İyleştirmelerin Kanun Hükmünde Kararname ile yapılmasından dolayı, emeklilere herhangi bir yansımamanın olmayacağı, ancak, 9 Ağustos 1993 tarihli ve 499 sayılı KHK’nın 9’uncu maddesine istinaden, albay ve daha üst rütbeye ödenen "Kadrosuzluk Tazminatı" ile Yarbay ve albay rütbelerinde ödenen, 2001 yılındaki 375 Sayılı KHK ile çıkarılan, "Görev Tazminatının", Kanun Hükmünde Kararnameye istinaden emeklilere de ödenmesi nedeniyle örnek olabileceği yaşanan tartışmalar arasında.  
(ALTTAKİ ÇİZELGE  TASLAK ÇALIŞMADIR)https://www.facebook.com/dedeersel.aksu.1

https://twitter.com/DedeErselAksu

Önceki ve Sonraki Yazılar