ZEYTİN SEVENLERE KÖTÜ HABER

ZEYTİN SEVENLERE KÖTÜ HABER

Akdeniz mutfağının efsanesi zeytin severler için kötü haber geldi. Sofralık zeytin artık üretim bölgelerinde bile % 40 daha pahalı satılıyor. İşte nedeni.

A+A-

Sofralık zeytinlerde bu yıl "Zeytin sineği" zararlısının etkili olması nedeni yüzünden zeytin fiyatlarının yüzde 35-40 artmasına neden oldu. 

Üretim bölgelerinde bile minumum kilo fiyatı 13-15 TL'den % 40 daha pahalı satılıyor

ÜRÜN AZ ÇIKINCA FİYAT ARTTI

Balıkesir'in Edremit ilçesinde tezgahlarda bir litre zeytinyağı 15 ile 18 lira arasında satışa sunulurken, yeni mahsul çizik yeşil, siyah sele ve salamura zeytinlerin kilosu da 15 ile 18 lira arasında satılıyor. 

SIZMA YAĞ PAZARLARDA 19 LİRAYA ÇIKTI

Sofralık zeytinlerin zeytin sineği vuruğu sebebiyle lekeli olması fiyatları etkiledi. Kaliteli ve lekesiz zeytin bulmakta zorluk çekilmesi fiyatların yüzde 35-40 artmasına sebep oldu.

Zeytinyağı fiyatları ise bu yıl düştü. Sızma yağ 15 ila 18 liradan satılıyor.

YAĞ VE SOFRALIK ZEYTİN FİYATI EŞİTLENDİ

Zeytin ve yağ ticareti yapan Zafer Soykara, bir litre zeytinyağı ile bir kilogram işlenmiş sofralık zeytinin aynı fiyata satıldığını ifade ederek, "Zeytin ve zeytinyağı" fiyatları bu günlerde at başı gidiyor. 

1204_1.jpg

"ZEYTİN SİNEĞİ" MALİYETLERİ YÜKSELTTİ

Bunun sebebi zeytinin maliyetinin yüksek olması. Bu sene zeytin sineği mahsule zarar verdi. Lekeli zeytinleri sofralık zeytinlere dahil edemediğimizden dolayı fiyatlar yükseldi. Zeytinyağı fiyatları ise düştü" dedi.

 

twitter-009.jpg

face-begen.png