Zafer Çağlayan'dan 'Acı itiraf'

Zafer Çağlayan'dan 'Acı itiraf'

"Daha fazlası da olabilirdi, biraz 'acı fren' oldu.

A+A-
BAKAN ÇAĞLAYAN: 2012'DE  EKONOMİMİZ YÜZDE 2.2 BÜYÜDÜ
 
 
İSTANBUL

EKONOMİ Bakanı Zafer Çağlayan, büyüme konusunda yaptığı açıklamada, "TÜİK tarafından az önce açıklanan verilere göre Türkiye ekonomisi 2012 yılında yüzde 2.2 büyüdü" dedi.
 
Bakan Çağlayan, şunları söyledi: "Daha fazlası da olabilirdi, biraz 'acı fren' oldu. Çünkü biz Türkiye olarak daha fazlasını hak ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki, Türkiye'nin gerçek büyüme performansı bunun çok daha üzerinde. Bu rakam kötü mü? Hayır kötü değil ama daha iyisi de olabilirdi, bunu söylemek istiyorum. Ben Zafer Çağlayan olarak 1 yıldır neden bu konuda konuşuyorum? Çünkü büyüme bizim genetiğimizde bu var. Bu rakam frene fazla basıldığını gösteriyor.

İÇ TALEPTEKİ DARALMA HIZIMIZI AŞAGI ÇEKEN GELİŞME
 
Tekrar söylüyorum. Bu kötü bir büyüme hızı değil. Hele ki, en büyük ihraç pazarımız olan, en büyük ekonomik partnerimiz olan AB ekonomileri krizdeyken, Euro Bölgesi üyeleri birer birer yardıma başvururken, Euro Bölgesi 2012 yılında binde 6 daralmışken, bugünkü büyüme oranımız kötü bir oran değil. İç talepteki daralma büyüme hızımızı aşağı çeken bir gelişme oldu. Ne yazık ki büyümenin bir tarafı eksik kaldı. Ben hem iç talebin hem net ihracatın katkı vermesi gerektiğine inanıyorum. Gelecek yıllarda da bunu göreceğimizi düşünüyorum.
 
2012 yılında GSYİH'miz 786.3 milyar dolar oldu. Gönül isterdi ki; iç talep de büyümeye az da olsa katkı verseydi, 800 milyar doların üzerine çıkabilseydik, daha fazla istihdam yaratabilseydik, daha fazla yatırım yapılsaydı. Onları da 2013 ve sonrasında yapacağız inşallah. Bugünkü verilere göre 2012 yılı Bütçe açığı /GSYİH oranı yüzde 2 oldu. 2011'den yüksek olsa da pek çok AB üyesinden daha iyi bir oran. İnşallah 2013'te daha da düşük bir bütçe açığımız olacak.
 
2012 yılının ilk 3 çeyreğinde net ihracat yoluyla büyümüştük. Az önce açıklanan veri 4. çeyrekte de bunun devam ettiğini gösterdi. 2012 yılında ekonomimiz yüzde 2.2 büyüdü. Bunun 4.1 puanı net ihracattan geldi. Yani 2012 yılında Türkiye ekonomisi net ihracat yoluyla büyüdü.
 
DAHA HIZLI VE SAĞLAM BÜYÜYEN BİR EKONOMİMİZ OLACAK
 
Başka bir önemli gelişme de ihracatın GSYİH'deki payı. Bugünkü verilere göre 2012 yılı itibarıyla Mal (152.6) ihracatının GSYİH'deki payı yüzde 19.4 ; mal ve hizmet (196.8) ihracatının payı yüzde 25 oldu. 2002'de bu oran yüzde 21'di. 2013 ve sonrasında daha hızlı ve sağlam büyüyen bir ekonomimiz olacak. 2023 hedefimiz ilk 10'a girmek, 2 trilyon dolar GSYİH'ye çıkabilmek. Bunun için de en az yüzde 6-6.5 hızla büyümemiz gerekiyor. Ben bunu yapabileceğimize inanıyorum. Hem iç talebin hem de net ihracatın katkısı ile bunu yapacağız."
 
 
 
 
 
 
 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.