YILDIRIM BU YÜZDEN Mİ 2019 DEDİ;AKP % 35'E DÜŞTÜ

YILDIRIM BU YÜZDEN Mİ 2019 DEDİ;AKP % 35'E DÜŞTÜ

Muhalif kaynaklar AKP'nin anketler yaptırdığını ve sonuçların % 35'e kadar düştüğünü ileri sürüyorlar.

A+A-

Türkiye İhracatçılar Meclisi Toplantısı'nda konuşan Başbakan Yıldırım, "Kapsamlı değil, sınırlı bir değişimle anayasal değişikliği yaparak millete gideceğiz. 2019'a kadar seçim olmayacak." açıklamasını yaptı.

ANKETLERDE % 35'E KADAR GERİLEDİ İDDİASI

Yıldırım'ın bu açıklaması siyasi kulislerde çok konuşulan, AKP son anketlerde % 35'e kadar düştü söylentilerinin gerçek olduğuna yorumlandı. Muhalif kaynaklar, AKP'nin anketler yaptırdığını ve sonuçların % 35'e kadar düştüğünü ileri sürüyorlar. AKP'nin her zaman seçime hazırız imajının bu yüzden değiştiği, Yıldırım'ın bu yüzden 2019'u telefuz etmek zorunda kaldığı konuşuluyor.

YILDIRIM'IN KONUŞMASI DOLARA YENİ REKOR GETİRDİ

Öte yandan güne 3.29 sınırında başlayan dolar 3.32'nin üzerine çıkarak yeni bir rekora daha imza attı. Bunda Binali Yıldırım'ın İhracatçılar toplantısında yaptığı konuşmanın etkisi olduğunu söyleyen uzamnlar, "Hem referandum hem seçimler 2019'da sözleri piyasalrda huzursuzluk yarattı" deidler.

SINIRLI ANAYASA REFERANDUMU VE SEÇİM YOK

Türkiye İhracatçılar Meclisi Toplantısı'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, 2019'a kadar seçim olmayacağını söylerken anayasada yapılması planlanan değişiklik için "Anayasada kapsamlı değil, sınırlı bir değişiklikle referanduma gideceğiz" ifadelerini kullandı.

Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"FETÖ küresel bir terörö örgütüdür. Sadece Türkiye'nin başını belası değil bir çok ülkenin başının belası. Bunlar bütün değerlerimizi kullandılar. Kutsallarımızı yok ettiler. Yapacakları en son iş silahlı darbe girişimiydi onu da yaptılar boylarının ölçüsünü aldılar. 

ÜMİTSİZ OLMAYIN DEDİ AMA DOLAR 3.32'Yİ GÖRDÜ BORSA 75'İN ALTINA DOĞRU GİDİYOR

Değerli dostlar ümitsiz olmaya gerek yok. 2017 çok daha güzel olacak. Bu yapılan algı operasyonları Türkiye'nin gerçek gücünü yansıtmıyor. Dünyanın her tarafına gidin. Ne kadar ihracat yaparsanız o kadar destekleyeceğiz. Araştırma geliştirmeye,yenilikçiliğe daha fazla zaman ayıracağız. Bizim mutlak üstünlüğümüz, petrolümüz yok. Ama kabiliyetli insan kaynağımız var. Bulunduğumuz coğrafya dünyanın en stratejik noktası.

Türkiye 3 saat uçuşla 56 ülkeye erişilebilecek konumda yer alır. Burdaki yıllık GSMH 30 trilyon dolara yaklaşmış durumda. Türkiye'nin gücünü en çok siz biliyorsunuz. Bakın ülkemizle gurur duymamız için çok fazla sebebimiz var. Dünyanın en büyük havalimanını yapan, en uzun 3. asma köprüsünü yapan başka ülke var mı? Türkiye bir çok ülkeye göre çok büyük işler başardı. Bölünmüş yollar kaza oranını yüzde 62 azaldı. Niye? Yolları böldük hayatları birleştirdik, yolları böldük milleti birleştirdik, yolları böldük gönülleri birleştirdik

BELİRSİZLİK YOK 

*Vesayet girişimlerinini her birini milletten aldığımız güçle birer birer ortadan kaldırarak bu kadar iş başardık. Bütün bunlar geride kaldı. Belirsizlik diye bir şey yok. Bu algıyı oluşturmaya çalışanlar var. Çok net. Önümüzde bir iş kaldı. Şimdi yapacağımız iş bu hükümet sistemini mevcut anayasayla uyumlu hale getirmek. Bu çok kapsamlı bir değişiklik olmayacak. sınırlı bir değşiklik yapacağız ve milletin önüne getireceğiz. Ondan sonra seçim falan yok. 2019'a kadar seçim falan yok. Durmadan seçim. Yeter. artık biraz işimize gücümüze bakalım.

İhracatımızda kaliteye önem vermemiz lazım. İhracatımızın kalitesini ne kadar yükseltiriz yani kilo başına 10 dolar mı olcak 20 dolar mı... Sizden özellikle bir şey istiyorum. Birbirinizin müşterilerini kapmaya çalışmayın. Yeni müşteriler bulun. Dışarda bunu yapmayın. Yeni müşteri yeni alan bulun. Bu hatır gönül işine defayla itibar etmeyin. Limanda tarife neyse o kardeşim. 

2023'te iddialı hedeflerimiz var. Biliyorsunuz Türkiye Türk insanı son dakika başarısıyla tanınır. Özel sektörde, böyle devlette böyle."