YENİ KİMLİKLERDE FİŞLEME VE TAKİP KUŞKUSU İDDİALARI

YENİ KİMLİKLERDE FİŞLEME VE TAKİP KUŞKUSU İDDİALARI

Yeni dağıtımına başlanan ve 2017 yılı içerisinde tamamlanacak olan yeni kimlik ( çipli) kartlarında çok sayıda kuşku var.

A+A-

Sosyal medyada kuşku ile karşılanan çipli kimliklerin 2017 yılında tüm illerde dağıtımının tamamlanacağı açıklandı. yeterince bilgilendirme ve şeffaflık sözkonus olmadığındna yeni kimliklerin aynı zamanda fişleme ve takip aracı olacağı sosyal medyada iddia ediliyor.

AÇIKLAMA YAPILDI

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı"na ilişkin yasal düzenlemenin 27 Ocak 2016'da yürürlüğe girdiği ve kimlik kartlarının 14 Mart 2016'da Kırıkkale'de dağıtımına başlandığı hatırlatıldı. Habetürk'teki habere göre, yeni kimlik kartlarıyla ilgili yürütülen çalışmalarda halen 10 ilde devam eden başvuru kabul ve dağıtım işlemleri, 2017'de tüm illeri kapsayacak şekilde genişletilecek.

SORUNLAR BİTECEK AÇIKLAMASI

Yeni kimlik kartlarının dağıtımının başlamasıyla çipli kimlik sahibi vatandaşların bazı kamu kurumlarındaki işlemleri sırasında sorun yaşadığı, çözümü için istenen bilgilerin ise yeni kimlik kartlarının üzerinde yazdığı şekliyle düzenleneceği belirtildi.

 

Bu kapsamda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, nüfus kayıt sisteminden yararlanan tüm kurumların vatandaşlardan istediği kimlik doğrulama bilgilerinin, yeni kimlik kartlarında yer alan verilere göre yapılmasını istedi.

Nüfus cüzdanı ile çipli kimlik kartı üzerinde yer alan bilgilerdeki farklılıkların dikkate alınmadığı, kurumlar tarafından istenilen bilgi ve belgelerde sadece nüfus cüzdanına göre bilgi ve belge istendiği belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

YENİ KİMLİK ALANLAR MAĞDUR OLUYOR

"Kimlik paylaşım sistemi hizmeti kullanan kurumların kendi uygulamalarında yeni kimlik kartına uygunluğu daha önce bildirilmiş olan çıktı parametrelerine göre değişiklikleri gerçekleştirmedikleri, bu nedenlerle kimlik kartı alan vatandaşların sorunlar yaşadığı tespit edilmiştir.

Gerekli hassasiyetin gösterilerek, istenilen bilgi ve belgelerin yeni kimlik kartları üzerindeki bilgileri dikkate alarak düzenlenmesi, kimlik paylaşım sistemine entegre çalışan uygulamalarda ülke genelinde yaygınlaştırmaya başlamadan önce gerekli değişikliklerin ivedilikle yapılması önem arz etmektedir."