Washington Büyükelçiliğin'den Fethullah Gülen açıklaması

Washington Büyükelçiliğin'den Fethullah Gülen açıklaması

ABD Medyasında yer alan ve büyük yankılara neden olan iddia üzerine Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği bir açıklama yaptı

A+A-

ABD'de yaşayan Gülen Cemaati lideri Fethullah Gülen il ilgili ABD'nin ünlü gazetesi Wall Street Journal gazetesi tarafından ortaya atılan " Gülen ABD dışına kaçırılacak " iddialarının yankıları sürüyor. Konuya ilşkin ABD tarafından yapılan açıklamanın ardından Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'de bir açıklama yayınladı.

YALAN VE TEMELSİZDİR

Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği, Fethullah Gülen'in "hukuk dışı yollarla ABD dışına çıkarılmak istendiği yönündeki" iddialara ilişkin, "Türkiye'nin, Fetullah Gülen'in iadesi için hukukun üstünlüğünden başka yollara başvuracağı yönündeki tüm iddialar tamamen yalan, gülünç ve temelsizdir." açıklamasını yaptı.

İADESİ BEKLENİYOR

Büyükelçiliğin açıklamasına göre, Gülen'in 15 Temmuz darbe girişiminin asıl planlayıcısı olduğu ve hukuki yollarla ABD'den iadesinin beklendiği belirtildi. 

İŞTE O AÇIKLAMA

"Tüm bu suçların arkasındaki kişi olan Fetullah Gülen'in hala ABD'de sığınak bulabiliyor olması, Türk halkında derin bir rahatsızlık ve şaşkınlık meydana getirmektedir. FETÖ'nün suçluluğunu ve Türkiye ile ABD arasındaki ikili iade anlaşması koşullarına göre Gülen'in iadesiyle ilgili gerekçeleri tam anlamıyla kavramaları için ilgili Amerikan kurumlarındaki kişilerle yakın bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz." 

'İDDİALAR YALAN, TEMELSİZ, GÜLÜNÇ'

Yapılan açıklamada, "Mart 2017'de söylediğimiz gibi, Türkiye'nin, Fethullah Gülen'in iadesi için hukukun üstünlüğünden başka yollara başvuracağı yönündeki tüm iddialar tamamen yalan, gülünç ve temelsizdir." ifadesi kullanıldı. 

Eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in avukatı Robert Kelner, dün yaptığı açıklamada, müvekkili hakkında ABD medyasında çıkan "adam kaçırmadan rüşvete" kadar birçok konudaki iddiaları "yalan ve çok çirkin" olarak nitelendirmişti. 

Cuma günü konuyla ilgili bir haberinde Wall Street Journal gazetesi, aralık ayında Flynn ve Flynn'in oğlu ile bazı Türk yetkilileri arasında Gülen'in 15 milyon dolar karşılığında ABD dışına kaçırılmasıyla ilgili bir görüşme yapıldığını ve bu görüşmenin Rusya soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Savcı Robert Mueller tarafından soruşturulduğunu iddia etmişti.

15 Temmuz karanlığının yanıtsız  soruları

15 Temmuz karanlığının yanıtsız soruları

AKP Genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın devlet organizasyonu ile düzenlettirdiği 15 Temmuz Darbe anma törenlerinin ardından o geceye ve sonrasına ilşkin çok sayıda bilinmeyenler tekrar gündeme geldi.

Fethullah Gülen'in liderler ile bilinmeyen fotoğrafları

Fethullah Gülen'in liderler ile bilinmeyen fotoğrafları

15 Temmuz başarısız darbe girişiminin 1 nolu planlayıcısı olarak ABD'den iadesi istenen Fethullah Gülen'in Türkiye'de başbakan ya da cumhurbaşkanı olmuş kişiler ile çekilmiş az bilinen fotoğrafları ve hikayesi

İlgili Haberler