ÜNLÜ İŞADAMINDAN ÜRKÜTEN DOLAR AÇIKLAMASI

ÜNLÜ İŞADAMINDAN ÜRKÜTEN DOLAR AÇIKLAMASI

Bu süreçte kimseye "Yatırım yapın" tavsiyesi vermeyeceğini açıklayan, ortak olduğu yabancı firmaların da Türkiye'ye yatırımdan kaçtığını vurgulayan Akın

A+A-

İzmir'de İş dünyasının önemli kuruluşlarından Türkonfed tarafından düzenlenen organizasyonda konuşan ve Türkiye'nin önemli özelleştirmelerine imza atmış Akfen'in yönetim kurulu Başkanı Hamdi Akın'dan karamsar tablo.

KARANLIK TABLO

Konuşmasında çok önemli sıkıntılara değinen işadamı Akın'ın açıklamaları geceye damgasını vurdu. "Bu süreçte kimseye "Yatırım yapın" tavsiyesi vermeyeceğini açıklayan, ortak olduğu yabancı firmaların da Türkiye'ye yatırımdan kaçtığını vurgulayan Akın, doların 3.40 olduğu bir dönemde yatırımlarına hala devam ettiğini " söyledi.

KİMLER VARDI

Girişim ve İş Dünyası Zirvesi gala yemeğine CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Cansen Başaran Symes, Batı Anadolu Sanayi ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) Başkanı Levent Akgermen, Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ve dernek başkanları katıldı. 

İŞ DÜNYASININ SIKINTILARI İLE BAŞLADI

Gecenin açılış konuşmasını yapan BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akgerman, zirve kapsamında düzenlenen ve 100'ün üzerinde firma temsilcisinin katıldığı 'ticaret köprüsü'nün oldukça verimli geçtiğini ve herkesin görüşmelerden memnun olduğunu söyledi. 

DÖVİZDE Kİ YÜKSELİŞ

Türkiye'de birçok sorunun yaşandığını ve böyle bir ortamda iş dünyasının da sıkıntılarla boğuştuğunu belirten Akgerman, özellikle dövizdeki yükselişin kendilerini endişelendirdiğini kaydetti. 

"TÜRKİYE YEPYENİ BİR HİKAYE YAZMALI"

Gecede konuşan Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ise, Türkiye'nin yepyeni bir hikaye yazması gerektiğini söyledi. 

Türkiye ekonomisi geçmişten bugüne değerlendiren Akın, TAV'ın başarı hikayesini anlatarak, yap-işlet-devret modelini ilk kez eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal'dan duyduğunu açıkladı. 

Dünden bugüne dünya ve Türkiye'nin değişime gittiğini ifade eden Akın, "Ak Parti hükümeti iktidara geldiğinde Türkiye çok kötüydü ancak dünya iyiydi. 
Ancak şimdi Türkiye iyi, dünya kötü durumda. Türkiye'nin tek başına iyi olması bir şey ifade etmiyor. Komşularımız ve dünya iyi olduğu sürece Türkiye iyi olacaktır" dedi. 

"TEŞVİKLER İŞE YARAMIYOR"

Türkiye'de teşviklerin hiçbir işe yaramadığını ifade eden Akın, "Teşvikler güzel ama Doğu'da Güneydoğu'da teşvikler çalışmıyor. Çünkü ileride ne olduğunu hesaplayamıyoruz. 
Güneydoğu'da kardeş kavgasının olduğu bir yerde yatırım yapmak özel sektör için hiçte cazip değil. Ben bunu devlet makamlarındaki herkese söyledim" diye konuştu. 

İzmir'in sesinin her yerden duyulduğunu dile getiren Akın, "İktidar sizin gerçek dostunuz olduğunu elbet anlayacaktır. Sizin yüksek sesle konuşmanız, başkasının karnından konuşmasından iyidir" diyerek İzmirlilere teşekkür etti. 

"2017'Yİ KESTİREMİYORUZ"

Türkiye'nin komşuları ile arasının bozulduğunu anımsatan Akın şöyle devam etti:
"Bütün zenginliklerine rağmen komşularımızda istikrar yok. Komşu da bu zenginliği Türkiye'ye atamıyor.

Tüm dünya iyi olmalı ki Türkiye iyi olsun. Ama bakıyoruz her şey tırmanıyor. PKK tırmanıyor. Güneydoğu'da terör tırmanıyor. 2017'de ne olacak kimse kestiremiyor. Onun için mutlaka iyi olacak bir şeyler yaratmamız yeni bir hikaye yazılması lazım.

ABD seçimleri herkes için yeni bir fırsat doğuruyor. Yeni bir birlik doğar mı diyor herkes. Doğabilir. Dünya bir geçiş sürecine girebilir. Böyle bir ümidimiz var. Hepimiz el birliği ile bu yeni hikayeyi yazabiliriz." 

"YATIRIMI TAVSİYE EDEMEM"

Bu süreçte kimseye "Yatırım yapın" tavsiyesi vermeyeceğini açıklayan, ortak olduğu yabancı firmaların da Türkiye'ye yatırımdan kaçtığını vurgulayan Akın, doların 3.40 olduğu bir dönemde yatırımlarına hala devam ettiğini söyledi. Akın, son olarak, Mersin Limanı'na 250 milyon dolar yatırım yaptığını, enerji şirketine de 400 milyon TL'lik baraj satın aldığını söyledi.

Gecede Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın'a teşekkür plaketi takdim edilirken, zeybek gösterisi yapıldı. Gece daha sonra Timeless Orkestrası'nın performansı ve Zeynep Casalini'nin birbirinden güzel şarkıları ile sona erdi.

160635.jpg

HAMDİ AKIN KİMDİR

7 Ağustos 1954 tarihinde, Hasan ve Hikmet Akın'ın üçüncü çocuğu olarak İstanbul’da doğdu. Liseyi Ankara Yenimahalle’de Mustafa Kemal Lisesi’nde okudu. 

Gazi Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Hamdi Akın’ın iki kız ve bir erkek çocuğu bulunmaktadır.

İş Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]
Üniversite üçüncü sınıfta bir barakada; su, yakıt deposu ve kalorifer kazanı üreterek iş hayatına atıldı. 

Akın’ın ilk işi Ankara Emek Camii’nin kalorifer kazanı imalatı oldu. Sonrasında Ankara Rüzgarlı Sokak’ta inşaat malzemeleri ticareti üzerine bir mağaza açtı. 1976 yılında müteahhitliğe adım atarak kendi şirketi olan Akfen’i kurdu. 

1980’li yıllarda genellikle altyapı olmak üzere, hastane ve okul işleri yaptı. 1986 yılında Kamu altyapı yatırımları alanında ilk işi ‘Yap-İşlet-Devret’ modeliyle yapılan Antalya Havalimanı Terminal Binası oldu. 
Kayseri Erkilet Havalimanı, Çarşamba Havalimanı, Isparta Havalimanı, Devlet Hava Meydanları İşletmeleri ve Bursa Doğalgaz'ın müteahhitliğini yaptı.

1997 senesinde Tepe Grubu ile birlikte TAV’ı kurarak ‘Yap-İşlet-Devret’ modeliyle yapılan İstanbul Atatürk Havalimanı’nın ihalesini aldı.

1999 senesinde Akfen bünyesinde bulunan havalimanı, inşaat, liman yapım, yatırım ve işletmeciliği başta olmak üzere enerji ve diğer altyapı yatırımları ile gayrimenkul yatırım projelerinin geliştirilmesi ve yapımı, deniz taşımacılığı, su ve atık su imtiyazları yatırım ve işletmeciliği konularında faaliyet gösteren tüm şirketleri Holding çatısı altında topladı.

Halen Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin yanı sıra 2005’den bu yana TAV Havalimanları Holding’in de Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

2005 yılında dünyanın en büyük liman işletmecilerinden PSA ile eşit ortaklık kurdu ve Mersin Limanı’nın 36 yıllık işletme hakkının özelleştirmesi ihalesini kazandı.

Aynı yıl TUV Sud AG ve Doğuş Otomotiv ile birlikte Araç Muayene İstasyonları’nın işletme hakkını 20 yıllığına kazandı, 
2009 yılında ise hisselerini Londra merkezli özel bir sermaye fonu olan Bridgepoint`e sattı.

2005 yılında ayrıca Kardan N.V. ortaklık yaparak Akfen Su A.Ş’yi kurdu. 2006 yılında Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş’yi kurdu. 

Uluslararası otel zinciri işletmecilerinden biri olan Accor S.A. ile stratejik ortaklığı çerçevesinde Novotel ve İbis markaları altında üç ve dört yıldızlı şehir otelleri yapmak üzere anlaştı.

2007’de Akfen Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş’yi kurdu. 2011’de de, Tepe İnşaat, Souter Investments LLP ve Sera Gayrimenkul Yatırım ve İşletme A.Ş. ortaklığı ile İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (“IDO”)’nun özelleştirme ihalesini kazandı