Üniversite öğrencilerine ' Referandum' şoku

Üniversite öğrencilerine ' Referandum' şoku

16 Nisan'da yapılacak olan referandum oylamasında çok ilginç engelleme söylentileri ortaya çıkmaya başladı. 

 

HAYIR OYLARI AZALTILMAYA MI ÇALIŞILIYOR

Yapılan anket sonuçlarının çoğunda "HAYIR" oyları önde gidince vatandaşların oy kullanmaması için türlü önlemler alındığı sosyal medyanın en çok konuşulan konusu haline geldi.Cumhuriyett'ten Kemal Göktaş'ın haberine göre,Referandumda sandığa gitme oranının sonucu büyük ölçüde belirleyeceği belirtilirken bazı üniversitelerde ara sınav tarihlerinin referanduma göre ayarlanmaması nedeniyle birçok öğrencinin oy kullanamayacağı belirtildi.

MAHMUT TANAL AÇIKLADI

Referanduma sayılı günler kala CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal bazı üniversiteler tarafından sınav takvimlerinin öğrencilerin oy kullanmasına engel teşkil edecek şekilde düzenlendiği iddiasında bulundu.

ÖRNEK ADIYAMAN'DAN

Tanal’ın verdiği bilgilere göre, Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde 13 Nisan Perşembe ve 15 Nisan Cumartesi günleri biri vize diğeri final sınavı olmak üzere iki sınav yapılacak. 15 Nisan Cumartesi günü yapılacak sınav saat 10 - 12 arasında olacak. Fakültede, 17 Nisan Pazartesi günü ders yapılacağı için birçok öğrenci oy kullanmak için memleketlerine gidemeyecek. 

ÖZELLİKLE Mİ YAPILDI

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Adıyaman Üniversitesi, Van 100.Yıl Üniversitesi Eczacılık Fakülteleri internetteki akademik takvim ile öğrencilere mail ve mesajlarla gönderilen sınav takvimlerinin farklı olduğu, 12 Nisan’da vize sınavı yapılacak olan bu okullarda 15 Nisan Cumartesi gününe de final sınavı konulduğu belirtildi. Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde ise 17 Nisan Pazartesi günü saat 9.00’a sınav konuldu. 

ÖĞRENCİLER İSYANDA

Tanal “Öğrencilerimiz bize ulaşarak sorunu dile getirdi. Konuyla ilgili soru önergemizi pazartesi grubumuza sunacağız. Bunlar yeni anayasayla getirilmek istenen parti devletinin ayak sesleridir, ancak halk bu düzene 16 Nisan’da dur diyecek” dedi.

İlgili Haberler