TÜSİAD'DAN DÜNYAYA DARBE HAMLESİ

TÜSİAD'DAN DÜNYAYA DARBE HAMLESİ

Bu arada büyük patronlar kulubü TÜSİAD ise boş durmuyor, ard arda Türkiye notu düşüren ve hazırlıklar içerisinde olan kredi değerlendirme kuruluşlarına karşı hamle olarak dünyanın en ünlü gazetelerine ard arda ilanlar veriyor.

A+A-

Başarısız darbe girişiminin en büyük zararı ekonomiye olacak gibi görünüyor. Darbe ardından yapılan OHAL operasyonlarının çapı ise piyasalarda panik yaratıyor. Doların ateşi düşmüyor, borsa bir türlü toparlanamıyor. Bu arada büyük patronlar kulubü TÜSİAD ise boş durmuyor, ard arda Türkiye notu düşüren ve hazırlıklar içerisinde olan kredi değerlendirme kuruluşlarına karşı hamle olarak dünyanın en ünlü gazetelerine ard arda ilanlar veriyor. İşte ayrıntılar.

YABANCI SERMAYENİN KAÇMASINI ÖNLEMEK İSTİYORLAR

15 Temmuz darbe girişiminin ardından patronlar önlem almaya devam ediyor. TÜSİAD, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yabancı sermayenin ülkeden uzaklaşmasının önüne geçmek amacıyla ABD, Almanya, Fransa ve İngiltere gazetelerinde "Türkiye'de Demokratik Anayasal Düzeni Korumak" başlıklı bir ilan yayınladı.

DEMOKRASİYE BAĞLILIĞINI AÇIKÇA İSPATLADI

Patronlar, 15 Temmuz sonrası ABD, Almanya, Fransa ve İngiltere'de ilan yayınlandı. İlan metininde "Türkiye, demokrasiye olan bağlılığını ülke çapında açıkça ispatlamıştır. Bizler, Türkiye'nin demokrasisinin dayanıklılığını ve hukukun üstünlüğüne olan bağlılığını göstermeye devam edeceğinden eminiz" denildi.

tusiad-hdp-ile-gorusecek-h1434466713.jpg

İŞTE METİNDE YER ALAN ÇARPICI İFADELER

"15 Temmuz gecesi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden bir grup darbe yanlısı subay kendi iradelerini halkımıza silahlı bir darbe yoluyla kabul ettirmek istemiştir.

Türk halkının, siyasi liderlerin, ülkenin tüm kurumlarının, toplumun tüm kesimlerinin, harekete geçmesi sayesinde, bu girişim başarısız olmuştur.

Tüm kesimler, anayasal düzenin ve kurumlarının ihlaline itirazlarını ve hukukun üstünlüğü ilkelerine, temel hak ve özgürlüklere ve insan haklarına olan bağlılıklarını ifade etmişlerdir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki siyasi partilerin bu müdahaleye karşı ortak tutumu, toplumun tüm kesimlerinde yankı bulmuştur. Toplum içindeki farklılıklara rağmen, barışcıl ve demokratik koşullarda uzlaşının mümkün olduğunu gördük.

Demokrasiye müdahaleler ancak demokratik standartları daha da yükselterek ve hukukun üstünlüğünü güçlendirerek önlenebilir.

Türkiye 2005 yılında AB ile üyelik müzakerelerini başlatarak, bu yolda ilerlemekte olduğunu gerçek anlamda göstermiştir. AB'nin demokratik standartları ve üyelik süreci, Türkiye'nin güçlü demokrasisinin ve küresel rekabetçiliğinin en etkin kaynaklarından biri olmuştur. 

Bugün Türkiye dünyanın en büyük 18. ekonomisidir ve küresel piyasalara tam entegredir. Avrupa'nın ötesinde, Türkiye ekonomik, siyasal ve kurumsal olarak transatlantik topluluğunun vazgeçilmez bir üyesidir.

Küresel ekonomik krizin yarattığı belirsizliklere ve artan jeopolitik risklere rağmen, Türk ekonomisi büyük bir dayanıklılık sergilemiştir. 3 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye, genç, dinamik bir nüfus yapısıyla nispeten yüksek ve istikrarlı bir büyümeyi sürdürmüştür. Mali disiplinin ve bankacılık sektörünün güçlü olması, Türkiye'nin ekonomik istikrarının temel unsurları olmuştur ve olmaya devam etmektedir.

1_269_1.jpg

Piyasa ekonomisi kural ve kurumları, rekabetçi Türk ekonomisinin temel yapı taşları olmayı sürdürecektir.

Türkiye, demokrasiye olan bağlılığını ülke çapında açıkça ispatlamıştır. Bizler, Türkiye'nin demokrasisinin dayanıklılığını ve hukukun üstünlüğüne olan bağlılığını göstermeye devam edeceğinden eminiz. TÜSİAD bu evrensel ilkelerin ve hedeflerin samimi bir destekçisidir ve destekçisi olmaya devam edecektir."