Türkiye Mısır'ın geleceğinden kaygılı

Türkiye Mısır'ın geleceğinden kaygılı

Dışişleri Bakanlığı, Mısır’da son günlerde yaşanan olayların Mısır Devriminin “büyük ve tarihi kazanımlarına gölge düşürmemesi” gerektiğinin altını çizdi ve “diyalog yoluyla toplumsal uzlaşı sağlanmasını istedi.

A+A-

Türkiye, bölgenin istikrarı için “hayati önem” taşıdığına inandığı Mısır’da son günlerde yaşanan olayların Mısır Devriminin “büyük ve tarihi kazanımlarına gölge düşürmemesi” gereğini vurgularken krizin çözümü için de “diyalog yoluyla toplumsal uzlaşı sağlanması” çağrısında bulundu.
Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Türkiye, dost ve kardeş Mısır’ın istikrar ve güvenliğini, hem ülkemiz hem de bölge için hayati önemde görüyor” denildi.

Mısır Devrimi’nin “Mısır halkının meşru taleplerini karşılamak için” yapıldığı ve Türkiye’nin “onurlu Mısır halkının bu özgür iradesini desteklediği” belirtilen açıklamaya şöyle devam edildi:
“Geçtiğimiz iki yıl içerisinde Mısır halkı özgürlük, adalet, demokrasi, istikrar ve ekonomik kalkınma için büyük bir mücadele vermiş, bunun için seçimlere gitmiş, meclisini ve Cumhurbaşkanını seçmiştir. Demokratik kurallar içerisinde atılan bu adımlar Mısır halkının büyük kazanımları olmuştur. Bu kazanımların üzerine inşa edilecek ulusal uzlaşı siyaseti, Mısır’ın daha aydınlık ve müreffeh günlere yürümesine imkân sağlayacaktır.”
Bugün gelinen noktada, farklı görüşlere sahip gruplar arasında meydana gelen ve can kaybının da yaşandığı olaylardan derin üzüntünün duyulduğu vurgulanan açıklamada şu ifadeler de kullanıldı:
“Son günlerde yaşanan hadiseler, Mısır Devriminin büyük ve tarihi kazanımlarına gölge düşürmemelidir. Bütün taraflar, Mısır’ın birlik ve beraberliğini, demokratik kurumlarını, istikrarını ve ekonomik kalkınmasını desteklemek ve güçlendirmek için çaba sarf etmeli ve her tür şiddetten, provokasyondan uzak durmalıdır. Demokratik mekanizmaların işletildiği bir ortamda siyasi ve ekonomik sorunlara diyalog yoluyla çözüm bulmak her zaman mümkündür.”
Dışişleri açıklamasında bütün demokrasilerde seçimle iş başına gelen yöneticilerin yine seçimle görevden ayrıldığının evrensel bir gerçek olduğu belirtilerek “Mısır halkı ve yönetimi, mevcut krizi aşmak için yine demokratik kurallar çerçevesinde bir yol haritası belirleyebilecek kudrettedir. Anayasal meşruiyet içerisinde kalınarak Mısır halkının iradesine saygı duyulması, Mısır’daki demokratik sistemi güçlendirecektir” denildi.
Mısır’da “tüm taraflarca şiddetten kaçınılmasını, hukukun üstünlüğüne saygı duyulmasını ve teenni ile hareket edilmesini temenni ediyoruz” da denildiği açıklamada “Ortaya çıkan gerginliğin giderilmesi ve yaşanan olayların bir an önce sonlandırılabilmesi için anayasal demokrasi zemininde karşılıklı anlayış ve diyalog yoluyla toplumsal uzlaşı sağlanması gerektiğini düşünüyoruz. Mısır bunu başaracak kültüre, iradeye ve birikime sahiptir” sözleri de kullanıldı.
Dışişleri, uzun bir tarihe ve köklü bir devlet geleneğine sahip olan Mısır’ın içinde bulunduğu güçlükleri geride bırakarak, tüm kurumlarıyla, demokrasi ve hukuk devletinin kurallarını uygulamak suretiyle müreffeh yeni bir Mısır inşa edeceği, bu suretle, bölgede de ilham kaynağı olmaya devam edeceği inancını da dile getirdiği açıklamasını şu sözlerle noktaladı:
“Dün olduğu gibi bugün de Türkiye, dost ve kardeş Mısır’ın yanında olmaya ve Mısır’ın siyasi istikrarına, birlik ve beraberliğine ve ekonomik kalkınmasına destek vermeye devam edecektir.”