TÜRKİYE AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİNDE KRİTİK GELİŞME

TÜRKİYE AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİNDE KRİTİK GELİŞME

Türkiye'nin dış ticaret hacminin en büyük payı AB ülkeleri ile.Öte yandan iş dünyasında son gelişmelere tepkiler artıyor.

A+A-

Türkiye Avrupa Birliği ilişkileri tarihinin en kritik günlerini yaşıyor. Erdoğan ve AB yetkilileri arasında bir kaç haftadır süren karşılıklı polemik "müzakerelerin" durudurulması aşamasına kadar geldi.

EKONOMİK YAPTIRIMLARDA GELEBİLİR

Diplomatik gözlemciler, "eğer müzakereler durdurulursa, ekonomik bir takım yaptırımlarda başlayabilir" uyarısında bulunuyorlar. Türkiye'nin dış ticaret hacminin en büyük payı AB ülkeleri ile.Öte yandan iş dünyasında son gelişmelere tepkiler artıyor. Büyük sanayi kuruluşlarının aralarında bir metin üzerinde çalıştıkları ve bunu gelişmelerde düzelme olmazsa açıklayacakları kulislerde konuşuluyor. İşte AB ile müzakerelerin kesilmesi konusunda son gelişmeler.

ÖNÜMÜZDE Kİ HAFTA KRİTİK

ABD'li Wall Street Journal gazetesi, Avrupa Birliği'ne üye 28 ülkenin dışişleri bakanlarının önümüzdeki hafta, Türkiye ile müzakerelerin dondurulmasını tartışacaklarını yazdı.

BBC Türkçe'nin haberine göre, gazetenin, adını açıklamadığı üst düzey iki yetkiliye dayandırdığı habere göre, Pazartesi günü Brüksel'de yapılacak toplantı öncesi birliğe üye ülkeler arasında bir bölünme de söz konusu.

anigif-haber-ici-022.gif

MÜLTECİ KONUSU ÇEKİNCE YARATIYOR

Habere göre, bazı ülkeler, mültecilerin geri kabulü anlaşması ve IŞİD'e karşı yürütülen mücadeleyi etkileyececeği gerekçesiyle, "müzakereleri durdurma" kararına mesafeli duruyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker'in "İdam cezasını geri getirmediği takdirde Türkiye ile anlaşmaları sonlandırmak büyük bir diplomatik hata olur" sözlerinin de yer aldığı haberde, Çarşamba günü yayımlanacak İlerleme Raporu'nun taslağına ilişkin de ayrıntılar bulunuyor.