TÜRK LİRASINA BÜYÜK DARBE

TÜRK LİRASINA BÜYÜK DARBE

Erdoğan'ın çok sinirlendiren S&P'nin not düşürmesi ardından deprem yaşanan Türk Lirası değerine bir darbe daha geldi.

A+A-

S&P'nin Erdoğan'ın sert eleştirilerine neden olduğu Türkiye'nin notunu düşürmesinin ardından bir kuruluştan daha olumsuz haber geldi.

S&P'NİN ARDINDAN BİR DARBE DAHA

Ünlü Kredi değerlendirme kuruluşu FİTCH'de Türk Lirasının notunu düşürdü. Darbenin etkisi ile 3..04 TL seviyesine çıkan Dolar, S&P'nin not düşürmesi ardından tarihi rekoru kırmış 3.08'i görmüştü. Daha sonra 3.04-3.06 aralığında iniş çıkış yapan kur, Cuma akşam saatlerinde yine çıkış yapmış ve 3.07 bandında kapanmıştı. Fitc'in TL'nin kredi notunu düşürmesi ardından Pazartesi günü TL Dolar kurunda hareketli bir seyir bekleniyor.

BANKALAR ARTIK TL KARŞILIĞI KREDİYİ DAHA PAHALI BULACAK

Doların TL karşısında yaşadığı büyük değer kaybı ile ödenecek dış borç yükünde büyük bir artış ile karşı karşıya kalan Türk ekonomisinin vatandaş kredilerine yansıması kaçınılmaz hale geldi. Bu not düşürümünün en önemli yanı, bankaların TL cinsinden kredi bulmada büyük maliyetler ile karşılaşması anlamı taşıması oluyor. Artık kredi kartı faizleri ve bireysel kredi faizlerinde büyük artışlar bekleniyor.

ÇOK SAYIDA AZ GELİŞMİŞ ÜLKE İLE BİRLİKTE TÜRKİYE'NİN NOTU DA DÜŞTÜ

Fitch'ten yapılan açıklamada, ülkelerin, uzun ve kısa dönem yabancı para birimi cinsinden kredi notları ile yerel para birimi cinsinden kredi notları arasındaki ilişkinin incelendiği, bazı kriterlerde değişiklik yapıldığı belirtildi.

Şirketin metodolojisindeki bu değişiklik sonucu, içinde Tayland, Kolombiya ve Türkiye’nin de yer aldığı 23 ülkenin yerel para birimi cinsinden kredi notları ve not görünümlerinde değişiklik yapıldı.

TÜRK LİRASI BBB- OLDU

Bu kapsamda Türkiye’nin de yerel para birimi cinsinden uzun vadeli kredi notu "BBB"den, "BBB-"ye çekilirken, not görünümü ise durağan olarak belirlendi. Fitch’in not basamaklarında "BBB-" kredi notu, yatırım yapılabilir düzey olarak değerlendiriliyor.

Fitch, yaptığı kriter değişikliği nedeniyle değerlendirmeye almadığı Türkiye'nin Uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi notunda herhangi bir değişikliğe gitmedi.

ESAS DEPREM AĞUSTOS AYINDA

Türkiye'nin yabancı para birimi cinsinden uzun vadeli kredi notu "BBB-" ile “yatırım yapılabilir” seviyede bulunuyor.

Fitch'in Türkiye'nin yabancı para birimi cinsinden uzun vadeli kredi notuna ilişkin değerlendirmesini Ağstos ayı içinde açıklaması bekleniyor.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.