THY'de Dua Uygulaması Bu Yüzden Mi Başladı ?

THY'de Dua Uygulaması Bu Yüzden Mi Başladı ?

THY sondan 6. sıraya düşmüş !

A+A-

THY GÜVENLİ HAVAYOLU SIRALAMASINDA SONDAN 6. LIĞA DÜŞMÜŞ
Geçtiğimiz hafta THY'nin yeni bir uygulamaya geçerek, bazı hatların da kolturk arkalıkların da ki ekranlardan dua yayını yapmaya başladığını duyurmuştuk.

Bu haberin arkasından bu gün CHP Milletvekili ve Genel Başkan yardımcısı Umut Oran'ın TBMM'de verdiği bir soru önergesinden, THY'nin "güvenli havayolu" sıralamsında sondan 6. sıraya düştüğü bilgisi geldi.
Merkezi Almanya’da bulunan Alman Uçak Kazaları Veri Değerlendirme Merkezi’nin JACDEC, (Jet Airliner Crash Data Evaluation Centre) istatistik sonuçlarına göre THY’nin, Avrupa’da “en güvenli havayolları” sıralamasında 60 şirket arasında 54. sırada yer aldığı öğrenildi.
CHP Milletvekili Umut Oran, bu gelişmenin ardından, bir soru önergesi vererek, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e, "Dua uygulaması THY nin güvenli hava yolları ligin de son sıralara düşmesi yüzünden mi başlatıldı?" diye sordu. 
Oran'ın konu ile ilgili soru önergesi şöyle;
THY’nin dua uygulaması, güvenlikte sondan 6.’lığa düşmesinden mi kaynaklanıyor?
MALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEK'İN YANITLAMASI İSTEĞİ İLE VERİLEN SORU ÖNERGESİ
 
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, THY özelleştirme kapsamında olduğu gerekçesiyle Maliye Bakanı Şimşek’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye bir soru önergesi sundu.
 
Merkezi Almanya’da bulunan Alman Uçak Kazaları Veri Değerlendirme Merkezi’nin JACDEC, (Jet Airliner Crash Data Evaluation Centre) istatistik sonuçlarına göre THY’nin, Avrupa’da “en güvenli havayolları” sıralamasında 60 şirket arasında 54. sırada yer almasının gerekçelerinin açıklanmasını isteyen Oran’ın yanıt beklediği diğer sorular şöyle:
- Dünya devleriyle yarışan THY’nin güvenlik bakımından, sondan 6. sıraya düşmesinin sorumluları kimlerdir?
- THY filosundaki uçakların sayısı 1 Ocak 2003 tarihinden itibaren yıllar itibariyle kaçtır? Bunların uçak modeli ve türlerine göre dağılımı nedir?
İLGİLİ HABER İÇİN TIKLAYINIZ
 
Uçak sayısı artıyor personel azalıyor
 
- THY filosundaki uçak sayısının 3 kat artmasına rağmen teknik ve uçucu personel ihtiyacının aynı şekilde artırılmadığı, hatta bu personel sayısının düşürüldüğü bilgisi doğru mudur?
- THY’nin güvenlikte küme düşmesi ile Mayıs 2012’de 305 kişinin işten çıkartılması arasında bir ilişki var mıdır?
 
Yıllık ve haftalık izinler düşürülüyor
 
- THY’de personele tanınan yıllık ve haftalık izinlerin asgariye çekilmesi ve eldeki personelden optimalin üzerinde yararlanma girişimleri nedeniyle kazaların arttığı duyumu doğru mudur?
 
Güvenlikte küme düşünce dua mı devreye girdi?
 
- Suudi Arabistan uçuşlarında Türkçe İngilizce Arapça dillerinden sesli ve koltuk arkalarındaki bilgi ekranlarından yazılı dua uygulaması başlatılmasının gerekçesi nedir? Dua, Allah ile kul arasındaki bir eylem değil midir, THY niçin buna karışıyor?
- Dua uygulaması ile THY’nin güvenli havayolu şirketleri liginde sondan 6. olması arasında bir ilişki var mıdır?