Test Yaptıramayan Gazeteci Hayatını Kaybetti 2 Genç Kız Sırada

Test Yaptıramayan Gazeteci Hayatını Kaybetti 2 Genç Kız Sırada

Pendik Sonsöz Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Siraç Fakirullahoğlu, dört ayı aşkın süredir ALK testi yaptıracak yer bulamadı ve yaşamını yitirdi

A+A-

4 aydır test yaptıramayan kanser hastası gazeteci daha fazla direnemedi
 
Randevu da yok önergeye yanıt da…

 
ANKARA
 
Pendik Sonsöz Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Siraç Fakirullahoğlu, dört ayı aşkın süredir ALK testi yaptıracak yer bulamadı ve yaşamını yitirdi. 
Kanserle mücadele eden Fakirullahoğlu, 30 Ağustos 2012 tarihinde gazetesinde yayımlanan "Ölme eşeğim ölme" başlıklı yazıda şöyle diyordu: "Hastaların randevu almakta zorlanması bir yana, diğer taraftan hekimlerce istenen bazı tetkikleri hastalar yaptıracak merkez bulamıyor. Akciğer kanseri olan A.S.F için Pendik Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Servisi'nden uzman bir doktorun istediği ALK testini yapacak bir patoloji laboratuvarı tüm araştırmalara rağmen bulunamadı.
ALK (Anaplastik Large Celi Lenfoma Kinas) analizi için adres olarak verilen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Patoloji Laboratuvarı doktorları ellerinde test yapacak kitlerin olmadığını, belki 3-4 ay içinde ithal edilebileceğini ifade ediyorlar. Bu da hastaya 'ölme eşeğim ölme, yaza yonca bitecek' deyimini anımsatıyor. Bu arada Çapa Tıp Fakültesi Patoloji Laboratuvarı, Özel Acıbadem Hastanesi, Haydarpaşa Gata Askeri Hastanesi'ne yapılan başvurular da sonuçsuz kaldı. Sağlık Bakanlığı 184 No'lu danışma ve şikâyet hattına yapılan başvuru için de halen geri dönüş bekleniyor. Kanser tedavisinde önemli bu testin yapılamaması nedeniyle A.S.F'nin tedavisine devam edilemiyor. Bununla ilgili yüzlerce hastadan da aynı şikâyetler alınmaktadır."
 
Olayı kişiselleştirmemek için, yazıda ad ve soyadının baş harflerini kullanan Fakirullahoğlu, bu testi yaptıramadı ve 15 Aralık’ta yaşamını yitirdi.
 
UMUT ORAN HESABI KİME SORULACAK ÖNERGESİ VERDİ
 CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran'ın Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a yönelttiği "Fakirullahoğlu nerede acil ALK testi yaptıracak?" sorusuna tam 4 aydır yanıt verilmezken, Sağlık Bakanlığı'nın 184 No'lu "şikâyet" hattından da bir yanıt gelmedi.
 
CHP'li Umut Oran, Fakirullahoğlu'nun kaybından duyduğu üzüntüyü dile getirirken "AKP, sağlıkta devrim yaptığını öne sürerek reklamını yapıyor ama devrimde geldiğimiz nokta bu. Hayati önem taşıyan testler bile yapılamıyor. Aylardır bir test yaptıracak yer bulamadan yaşamını yitiren Fakirullahoğlu'nun hesabını kime soracağız" dedi. AKP’nin çıkardığı yasada aksaklıkların bilinmesine karşın bunun düzeltilmesi yoluna gidilmediğini belirten Umut Oran, bu duruma şu tepkiyi gösterdi:
“Başbakan kendisi için veya Sağlık Bakanı eşi için yasayı çiğnemekte beis görmüyor ama milyonlarca yurttaşımızın bu sorunu yaşadığın görmezden geliyor, umursamıyorlar. AKP hükümetinin devrim diye nitelediği sağlık sisteminde yurttaş, ultrason, röntgen, MR gibi basit tetkikler için aylar sonrasına gün alabiliyor. Bazı kanser testleri ise devlet ya da üniversite hastanelerinde yapılamıyor, yüksek fiyatlarla özel hastanelerde gerçekleştiriliyor. Böbrek hastasına 7 ay sonra ultrason randevusu nasıl verilebilir, diş tedavisi için haftalar sonrasına randevu verilir? İşte AKP'nin en iddialı olduğu sağlık alanında dahi yaşananlar böyle."
 
LÖSEMİ HASTALARINA KAN VERMEK İSTEYENLER GERİ ÇEVRİLİYOR
Öte yandan yaşama şansları sadece İlik Nakline bağlı hastaların yakınları kan testi yaptırtmak için müracat etikleri hastahanelerden geri çevriliyor.
Ankara İbni Sina Hastahanesinde yatmakta olan 19 yaşında ki Lösemi hastası Bilge Polat'ın annesi Arzu Kaya, kızının yaşama şansının sadece İlik nakli gerçekleştirilmesi sonucunda mümkün olduğunu belirterek, Hastahaneye müracat eden yakınlarının kanlarının analizlerinin "paramız "yok" gerekçesi ile yapılmadığını, müracatların geri çevrildiğini söylüyor.
Bilge Polat ile aynı durumda olan, ve Düğünün hemen ertesinde tekrar nükseden lösemi hastalığı sonrası Kayseri’de tedavi gören ve ailesi ile arkadaşlarının yoğun çabası sonrası tüm Türkiye’nin tanıdığı THY Kabin Memuru olan 25 yaşında ki Gülenay Gürbüz Elmacı’ya da aynı kötü haber çabuk geldi. Gülenay'ın yakını Hilal Elmacı, sosyal medya aracılığı ile buldukları yüzlerce doner şanslarını kaybettikllerini, analiz merkezlerine giden yardım sever insanların geri çevrildiğini söyledi.
Hilal Elmacı, insanlar derdimize çare olmaya çalışıyorlar, ancak zaten çok az olan analiz merkezleri 1 ay süren tetkikler için ellerinde para olmadığı gerekçesi ile destekçileri geri çeviriyorlar. Şeklinde konuşuyor.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.