TEKSTİLİN DEVİ İFLAS ERTELEME İSTEDİ

TEKSTİLİN DEVİ İFLAS ERTELEME İSTEDİ

Ekonomide giderek derinleşen kriz darbe kalkışması ardından alınan OHAL kararları ile daha da derinleşmeye başladı.

A+A-

Uzun süredir zor durumda olan Türkiye'nin küçük ve orta ölçekli işletmelerinin yanı sıra çok sayıda büyük işletme iflasın eşiğine geldi. OHAL ile alınan kararlar ile kapatılan, el konulan yüzlerce kurum ve iş çevrelerine yapılan gözaltı ve baskınlar zorda olan ekonomide büyük tedirginlik ve durgunluğa yol açmaya başladı.

Ohal ile yasaklanan iflas erteleme kararı öncesi başvuran çok sayıda firmadan biri olan tekstil devi ise, ilgili mahkemenin karar vermesi üzerine şimdilik hacizlerden kurtuldu. İşte Hürriyet'in verdiği haberin ayrıntıları.

EN BÜYÜK TEKSTİL MARKALARI ARASINDAYDI

Türkiye’nin en büyük tekstil markalarından biri olan Sabri Özel iflas erteleme istedi. Mahkeme, Sabri Özel’in iki şirketi için tedbir kararı verdi üç kişilik kayyum heyeti atadı. Sabri Özel’in 60'a yakın mağazası bulunuyor.

2ŞİRKETE İFLAS ERTELEME İSTEDİ

İflas erteleme başvurusu, Sabri Özel Örme Tekstil Sanayi ve Tic. A.Ş ve  Sabri Özel Tekstil Tic. Ve San. Ltd. şirketi için yapıldı. Bakırköy 7. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne yapılan başvuruda, şirketlerin borca batık durumda oldukları bildirildi. Mahkeme, şirketleri haciz baskısına karşı korumaya aldı; kayyum ataması yaptı.

ÜÇ KİŞİLİK KAYYUM HEYETİ

Mali Müşavir Burak Bayrakçı, Yard. Doç. Dr. Veli Uluçam ve Yard. Doç. Dr. Aydın Çelik kayyum olarak atandı. Her iki şirketin faaliyeti kayyum denetimine tabi olacak.

KÜÇÜK BİR ATÖLYEDE KURULDU

Sabri Özel Türkiye Tekstil sektörünün önde gelen markalarından biri. 1969 yılında 10 metrekarelik küçük bir dükkanda temeli atılan Sabri Özel, hali hazırda 23 bin metrekarelik fabrikasında üretim yapıyor.

YASAKTAN ÖNCE BAŞVURDU

İflas erteleme başvuruları, Kanun Hükmünde Kararname ile yasaklandı. OHAL süresince iflas erteleme başvurusu yapılamıyor. Sabri Özel'in, yasak öncesi mahkemeye başvurduğu anlaşıldı.

Her iki şirketin iflas erteleme talepli başvurusuna ilişkin ilk duruşma 3 Kasım'da yapılacak.