TBMM Kürsüsünden AKP'ye ağır seçim hilesi suçlaması

TBMM Kürsüsünden AKP'ye ağır seçim hilesi suçlaması

Son günlerde birbiri ardında belgeler yayınlayarak AKP'ye sahte seçmen kaydı suçlamasında bulunan muhalefet en ağır iddiasını belgeleri ile TBMM kürsüsünde dile getirdi.

31 Mart 2019 günü yapılacak seçimlerle ilgili sahte seçmen hilesi iddialarının en vahimi TBMM kürsüsünde dile getirildi. ABC Gazetesi sitesinin haberine göre, Siirt'te 6 binden fazla seçmenin kaydının silindiğini ortaya çıkaran HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş Meclis kürsüsünde Siirt'te bir dairede 672 seçmenin, başka bir dairede 727, başka bir dairede ise 463 seçmenin kayıt edildiğini açıkladı. İşte haberin ayrıntıları

AKP SEÇİMİ BÖYLE KAZANACAK

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, 31 Aralık 2018 tarihinde Siirt İl Nüfus Müdürlüğü'nde seçmen kayıtlarının alınmaması üzerine yaptığı çalışma sonucu seçmen kayıtlarının silindiğini ortaya çıkardı. HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş Meclis kürsüsünde Siirt'te yaşanan seçimin usulsüzlüklerini AKP'lilerin yüzüne karşı okudu, AKP'liler ise dalga geçerek 'cevap verdi.'

'ŞİMDİ OYLAR ÇALINMIYOR,SEÇMENLER YOK EDİLİYOR'

"31 Mart seçimlerine iktidar nasıl hazırlanıyor" diye soran Beştaş, Meclis kürsüsünde şunlar söyledi; " Şimdi oylar çalınmıyor, seçmenler çalınıyor, seçmenler yok ediliyor. Bir ilin seçmenleri siliniyor, o ilde olmayan, nereden geldiğini bilmediğimiz listeler var elimizde. 24 Haziran'da 91 bin 20 seçmen varken, şu an ise 90 bin 938 seçmen bulunuyor. İlk görüşte her şey normal görünüyor. Oysa biz ayrıntıyı yakaladık. Siirt'te ölüm olabileceği gibi nakil ve göç de olabilir. İlk görüşte ayrıntıyı tespit ettik. Ne olmuş, daha önce seçmen olup burada on yıllardır evi olan 6 bin 488 seçmenin kaydı silinmiş. Onların haberi var mı? Yok. Her gün yurttaşlar buraya gelip oyumuzu çalabilirler mi diye soruyorlar. Biz de bunlara seçmen kütüklerinin açıklanacağını ve tamir edebileceğini söyledik. Hepsi burada göç etmeyen yurttaşlar."

İŞTE O AĞIR KONUŞMA

KÖY NUFUSU GİBİ APARTMAN

Açık adres vererek rakam veren Beştaş," Hepsi aynı apartmanda olan bir daire 674 seçmen kaydı, başka bir dairede 727 seçmen kaydı başka bir daire de ise 463 seçmen kaydı bulunmaktadır" diye konuştu. Beştaş, "Siirt Eruh Taburu'nda 599 seçmen Siirt Öğretmen Evi'nde ise 200 seçmen kaydı bulunmaktadır" dedi.

DEV ANKET İSTANBUL BÜYÜKŞEHİRE HANGİSİ BAŞKAN OLACAK

DEV ANKET İSTANBUL BÜYÜKŞEHİRE HANGİSİ BAŞKAN OLACAK

DEV ANKET: ANKARA'YA HANGİSİ BAŞKAN OLACAK

DEV ANKET: ANKARA'YA HANGİSİ BAŞKAN OLACAK

İlgili Haberler