Sosyal Medya'da, TKP'yi Savundu Diye Baro Ödülünü İptal Etti

Sosyal Medya'da, TKP'yi Savundu Diye Baro Ödülünü İptal Etti

Antalya Adliyesi önünde toplanan bir grup kadın avukat, Antalya Barosu'nun tutumunu eleştirerek, "O ödül sahibine verilmeli" mesajı verdi.

A+A-
ANTALYALI KADIN AVUKATLARDAN AVUKAT MÜJDE TOZBEY ERDEN'E DESTEK EYLEMİ
 
Ömer ERDEM/ANTALYA
ANTALYA Barosu'na üye bir grup avukat internetteki bir sosyal paylaşım sitesinde Türkiye Komünist Partisi üyesi olduğu ve ana dilde eğitim hakkını savunduğu haberleri çıkması üzerine Antalya Barosu'nun vermeyi kararlaştırdığı 'Uğur Mumcu Hukuk Özel Ödülü'nü iptal ettiği Van Barosu'na kayıtlı Avukat Müjde Tozbey'e destek verdi. Antalya Adliyesi önünde toplanan bir grup kadın avukat, Antalya Barosu'nun tutumunu eleştirerek, "O ödül sahibine verilmeli" mesajı verdi.
 
Antalya Barosu'na kayıtlı bir grup kadın avukat saat 12.00'de adliye önünde toplandı. Grup adına basın açıklaması yapan Avukat Zeliha Şengül, Antalya Barosu'nun verdiği 'Uğur Mumcu Özel Hukuk Ödülü' için Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu'nun Van Barosu avukatlarından Müjde Tozbey Erden'i önerdiğini, Baro Yönetim Kurulu'nun da öneriyi uygun bularak, Müjde Tozbey Erden'e ödül verilmesini kararlaştırdığını hatırlattı. 
 
Müjde Tozbey Erden'in Van'da kadın hakları alanında bir hukukçu olarak 'canı pahasına' mücadele verdiğine işaret eden Avukat Zeliha Şengül, şöyle devam etti:
 
"Ödül verilmesi kararı ardından Facebook üzerinden başlatılan karalama ve linç kampanyası meslektaşımızın siyasi kimliğinin suç unsuru olarak gösterilmesine sebebiyet vermiş ve bu durum onu hedef haline getirmiştir. Bir takım avukatlar tarafından meslektaşımızın TKP'li olması ve ana dilde eğitim ve savunma hakkında yapmış olduğu açıklamalar öne sürülerek, Yönetim Kurulu'na dilekçe verilerek, siyasi kimliği ve bakış açısı itiraz konusu yapılmıştır. Yapılan şikayetler üzerine 'Baro'da oluşan algı' gibi bir gerekçeyle 5'e karşı 6 oyla ödülün Müjde Tozbey Erden'e verilmemesine karar verilmiştir. Yönetim Kurulu vermiş olduğu bu kararını hiçbir yasal ve meşru bir temele dayandıramamış ve Avukat Müjde Tozbey Erden PKK yanlısı ilan edilmiş, Antalya Barosu da uydurulan bu iftiraya kulak asarak yanılgıya düşmüştür."
 
Uğur Mumcu Özel Hukuk Ödülü'nün adından da anlaşılacağı gibi siyasi bir ödül olmadığının altını çizen Şengül, "Bu kararla meslektaşımız ötekileştirilmiştir. Kamuoyuna ve Antalya Barosu'na Yönetim Kurulu'nun çoğunlukla vermiş olduğu ödülün geri alınması kararını kınadığımızı, kadın hakları mücadelesinin tek alanı ve yolunun Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu olmadığını, biz avukatlar olarak mücadeleyi gerekirse kurul dışında da verebileceğimizi bildiririz" dedi.
 
BARO YÖNETİM KURULU'NUN İKİ AYRI KARARI
 
Antalya Barosu Yönetim Kurulu 9 Ocak'taki toplantısında, 24 Ocak'ta dağıtacağı 'Uğur Mumcu Hukuk Ödülü'nü, Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu'nun önerisi üzerine, kadın hakları konusunda verdiği mücadele dolayısıyla, Van Barosu avukatlarından Müjde Tozbey Erden ile Tunceli'de şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Murat Uzun'a vermeyi kararlaştırdı. Ancak, bazı avukatların Müjde Tozbey Erden'in TKP Van İl Başkanı olduğu, internet sitelerinde yer alan bazı haberlerde Müjde Tozbey Erden'in, açlık grevi yapan eylemcilere destek beyanlarının bulunduğu gerekçesiyle yaptığı itiraz üzerine, Baro Yönetim Kurulu, 16 Ocak'taki toplantısında ödül kararını iptal etti. Karar 11 kişilik yönetim kurulunun 5'e karşı 6 üyesinin oyuyla alındı. Bunun üzerine Baro Kadın Hakları Kurulu Başkanı Saadet Öztürk, Yönetim Kurulu'na tepki amacıyla görevinden istifa etti.
 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.