Soner Yalçın, "Ben meydan okumak için buradayım"

Soner Yalçın, "Ben meydan okumak için buradayım"

Ergenekon'dan yargılananlar savunma bile yapamaz hale getirildiler"

A+A-
SONER YALÇIN: BEN MEYDAN OKUMAK İÇİN BURDAYIM
 
Ali GÜNDOĞAN / MARMARİS (Muğla)
MUĞLA'nın Marmaris İlçesi'nde, bir yerel televizyon kanalının (Marmaris TV) düzenlediği "Medya ve ifade özgürlüğü" isimli söyleşiye katılan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin icraatlarını eleştiren Soner Yalçın, "Ben meydan okumak için buradayım" dedi.
 
Bir yerel televizyon kanalının "Medya ve ifade özgürlüğü" adlı düzenlediği söyleşiye Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Atilla Serter, Oda TV davası kapsamında tutuklanıp iki yıl cezaevinde yatan araştırmacı gazeteci-yazar Soner Yalçın ve gazeteci-yazar Mustafa Mutlu konuşmacı olarak katıldı. Grand Yazıcı Mares Otel de düzenlenen söyleşiye ayrıca İlçe Belediye Başkanı CHP'li Ali Acar ile çoğunluğu kadınlardan ve CHP üyelerinden oluşan yaklaşık 350 kişi yer aldı.
 
"KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞIMIZ YOK"
 
Söyleşide ilk konuşmayı yapan TGF Genel Başkanı Serter, "Türkiye'de okuma oranı çok düşük rakamlarda. Bir yılda Japonya'da 10, İsveç'te 7 ve ülkemizde on yılda bir kitap okunmakta. Ülkemizde en çok ilgi görenler sıralamasında kitap 235'inci sırada yer almaktadır. Türkiye'de 28 bin gazeteci kadrolu veya sözleşmeli çalışırken, 10 bin kişi çeşitli suçlardan yargılanmaktadır. Son dört yılda 200 gazeteci cezaevi gördü. Şu anda 70 gazeteci terör örgütüne mensup veya terör örgütü şablonuna sokularak tutuklu bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nde iktidar geldiğinde basın mensuplarına özgürlük ve ifade kapsamında 90'uncu sırada yer alırken, 10 yıl içinde 178 ülke arasında 154'üncü sıraya yükseldik. Darbeciler ve en faşist yönetimlerde bile böyle baskı görmedik. Çıkarılan çeşitli yasa paketleri bile şu an düzeltmeye yetmiyor. Artık basının hak ettiği yeri alması için herkesin örgütlenmesi gerekmektedir." dedi.
 
"BEN MEYDAN OKUMAK İÇİN BURDAYIM"
 
"Ben meydan okumak için buradayım" sözleriyle konuşmasına başlayan, araştırmacı gazeteci-yazar Soner Yalçın, "Sanıyorlar ki içeri atarız, itibarsız hale getiririz, işinden edip köşelerine çekilmelerini sağlarız. Beni daha önceleri ne televizyon ne de gazetelerde görürdünüz. Şimdi şartlar değişti. Dün daha az programlarda idim bugün ise her yerdeyim. Buraya cezaevi edebiyatı yapmaya değil hepinizi Mustafa Kemal Atatürk ışığında birleştirmek için geldim. Bizlerin, Jön Türklerden bu yana mücadelemiz gözler önündedir. İki türlü gazeteci vardır. Biri, lüks hayat için yaşayan biri de gerçekleri görüp onları her türlü engellemeye rağmen yazan kişilerdir. Bizler, gerçekler aşkıyla yanıp tutuşarak yazdığımız için engelleniyoruz. Bizleri satın alamadıkları için buradayız" dedi. 
 
Herkesin halkçılık oku altında buluşması gerektiğini vurgulayan Yalçın, "Korkuya kapılmadan Mustafa Kemal Atatürk ışığının gerçekleri altında ilerlemelisiniz. Kimse ile küs ve kırgın olmayın. Etnik ayırım yapmadan halkla bütün olun. Bu ülkede Kürt-Türk ayırımı yok bu oyunlara kanmayın. Hangi siyasi partiye ilgi duyuyorsanız gidin üye olun ve mücadele verin. Kısır döngü tartışma ile dedikodulardan kaçınıp ön yargılarınızı atıp Mustafa Kemal Atatürk ışığı gerçeklerini varoşlara yayın. Sizler bir ve diri olursanız aşılamayacak engel yoktur" dedi.
 
"HUKUK ALT ÜST OLDU"
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından güçler dengesinin alt üst edildiğini iddia eden Gazeteci-yazar Mustafa Mutlu, "Bir dönem halkımız ben hukukun üstünlüğüne inanıyorum diyerek teselli bulurdu. Şimdi ise bir tane gösterin hukukun üstünlüğüne sığınan ve inanan var mı? Yargı mensupları yasaları uygulamalıdır. Örneğin Ergenekon'dan yargılananlar savunma bile yapamaz hale getirildiler" dedi. İmralı tutanaklarını yayınlayan gazeteye teşekkür eden Mutlu, "Bir siyasi parti toplantı yapıyor ise gazeteci olarak ben bunu yayınlarım. Madem bu kadar rahatsız oldun yapma kardeşim bu toplantıları. Bugünkü şartlarda bu tutanakların yayınlanması büyük başarıdır. İki arkadaşım ve sizlerle ortak olduğumuz konu Mustafa Kemal Atatürk'ün gerçekler ışığıdır. Zaman birbirimize sahip çıkma zamanıdır" dedi. Dört saat süren söyleşi de zaman zaman Türkiye Gençlik Birliği(TGB) Liseliler Grubu'ndan öğrenciler Başbakan Recep Tayyip Enroğan ve Ak Parti aleyhine sloganlar attı. 
 
Söyleşi sonunda Marmaris Belediye Başkanı CHP'li Ali Acar, "Bizler Marmaris'i Cumhuriyet'in kalesi yaptık. Bu kaleyi şerefsiz ve soysuza bırakmayacağız. Sizlerin öğütleriyle daha sağlam bir birliktelik yaratacağız" dedi. Söyleşi sonrasında konuşmacılar kitaplarını imzaladı. Soner Yalçı'ın yarın Muğla Üniversitesi'nde de söyleşiye katılacağı öğrenildi.
 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.