SIR GİBİ;TARİKATLARDAN İLGİNÇ KARAR

SIR GİBİ;TARİKATLARDAN İLGİNÇ KARAR

AKP iktidarı ile birlikte Türk siyasetinde büyük bir ivme kazanan tarikatlardan ilginç bir değişiklik başladı.

A+A-

Türk siyasetinde büyük bit etkisi bulunan cemaat ve tarikat misyonlarında ilginç bir gelişme yaşanıyor. Fethhullah gülen cemaatine 15 Temmuz'un ardından vurulan büyük darbenin ardından, iktidara destek veren diğer cemaat ve tarikatlarda büyük bir faliyet başlamıştı. 

ÖNCE MUHALEFET SONRA DESTEK

Toplantılar ve sohbetler artmış, verilen destekler sayesinde etkileri artmıştı. Bu tarikatlardan en göze çarpanı başta AKP iktidarını ağır bir biçimde eleştiren, ancak cinsel istismar suçlaması ile cezaevine atılıp serbest kaldıktan sonra birden bire Erdoğancı kesilen Cüppeli Hoca'nın yol gösterici bulunduğu İsmialağa cemaatiydi. 

KÜLLİYESİNİ YIKTILAR

Cüppeli'nin Erdoğan'a destek vermeye başlamasından sonra bölünen cemaatin inşaa halindeki külliyeside yıkılmıştı. Cemaatte meydana gelen son gelişme ise ilginç. İşte ayrıntılar

PAZAR TOPLANTISI İPTAL

Dini tarikatlar tarafından pazar günleri yapılan 'toplantıların' iptal edildiği duyuruldu. Art arda duyrulan kararların gerekçesi açıklanmadı.

İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi kurucusu İhsan Şenocak, İsmailağa Tarikatı'ndan Cübbeli Ahmet olarak bilinen Mahmut Ünlü ve Sosyal Doku Vakfı'nda Nurettin Yıldız, Twitter hesapları üzerinden yaptıkları açıklamada 'sohbet' toplantılarına bir süre ara verdiklerini duyurdu. Tarikatların toplantılarının neden iptal edildiğine dair ise bir açıklama yapılmış değil.

TWITTER'DAN DUYURDULAR

İhsan Şenocak 'sohbetleri' durdurduğunu Twitter hesabından duyurdu. Şenocak, "Her pazar Fatih Camii'nde başlamış olduğumuz sohbetler durdurulmuştur. Bundan sonra yapılmayacaktır. Kardeşlerimize duyurulur" ifadelerini kullandı. 'Cübbeli Ahmet' de kararını bir video paylaşarak duyurdu. "Emniyet güçlerimizi zor duruma sokmayalım" diyen Ünlü, "Türkiye'de bir mezhep çatışması yaratılmaya çalışıldığı" uyarısında bulundu.

'GÜVENLİK' TEHLİKESİ Mİ VAR?

Tarikat liderlerinin art arda duyurduğu 'iptal' kararları sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Türkiye'de art arda meydana gelen terör olaylarının ardından alınan bu karar 'saldırı istihbaratı mı var' sorularına neden oldu.

TÜRKİYE GERÇEKLERİ BİR "TIK" İLE ÖĞRENSİN

twitter-takip.jpgfacebook-sayfa-begen.jpg