Silivri'de Tansiyon Yükseliyor

Silivri'de Tansiyon Yükseliyor

Çok yüksek tansiyonlu bir dava!..Çok yüksek tansiyonlu Ergenekon Davasının ilk bölümünde bunlar oldu

A+A-
Çok yüksek tansiyonlu bir dava!..
Çok yüksek tansiyonlu Ergenekon Davasının ilk bölümünde bunlar oldu

Serpil KIRKESER - Selahattin GÜNDAY, İstanbul
13.12.2012 13:14
 
 
 
 
 53'Ü TUTUKLU 8 SANIK SALONDA
 
* SANIKLAR SALONA İZLEYİCİ VE DESTEKÇİLERİNİN AYAKTA ALKIŞLARI ARASINDA GİRDİ
 
* "ERGENEKON" İDDİASININ SAHİBİ 3 SAVCI DA DURUŞMA SALONUNDA 
 
* 32 CHP'Lİ MİLLETVEKİLİ DURUŞMAYI İZLİYOR
 
* ÇOK YÜKSEK TANSİYON NEDENİYLE DURUŞMAYA BİR TÜRLÜ BAŞLANAMADI
 
* 200 AVUKAT AYNI ANDA MAHKEMEYİ PROTESTO AMAÇLI AYAĞA KALKTI
 
* MAHKEME BAŞKANI JANDARMAYA TALİMAT VEREREK İZLEYİCİLERİ SALONDAN ÇIKARDI
 
* MESLEKTAŞLARI AVUKAT VURAL ERGÜL'ÜN "ZORLA" SALONDAN ÇIKARILMASINA ENGEL OLMAK İÇİN ETRAFINDA ETTEN DUVAR ÖRDÜ
 
* 13.30 ARA VERİLEN DURUŞMA ÖNÜMÜZDEKİ DAKİKALARDA YENİDEN BAŞLAYACAK
 
Ergenekon Davası'nda duruşma savcılarının esas hakkındaki mütalaayı açıklayacağı beklentisi üzerine birçok sivil toplum kuruluşu üyeleri Silivri'ye akın etti. 
 
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'de görülen 67'si tutuklu 275 sanıklı Ergenekon Davası'nın 270. duruşması şimdiye kadar görülmemiş ve şiddetli tartışmalarla başladı. 
 
53' Ü TUTUKLU 8 SANIK SALONDA
 
Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin yanında bulunan büyük salonda yapılan duruşmada CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, emekli Orgeneral Hasan Iğsız, gazeteci Tuncay Özkan, eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin, emekli Albay Dursun Çiçek ve Danıştay Saldırısı dosyasının tutuklu sanığı Alparslan Arslan'ında aralarında bulunduğu 53 tutuklu sanık hazır bulundu. İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, YAŞ üyesi Orgenral Nusret Taşdeler ve emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 14 tutuklu sanık ise duruşmaya katılmadı. Odatv Davası'ndan tutuklu bu davadan tutuksuz yargılanan Yalçın Küçük ile birlikte teğmen Mehmet Ali Çelebi, eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç'ın da aralarında bulunduğu 27 tutuksuz sanık duruşmada hazır bulundu. 
 
SANIKLAR AYAKTA ALKIŞLAR ARASINDA SALONA GİRDİ
 
Saat 09.45'de tutuklu sanıklar salona alındı. Tutuklu sanıklar İlker Başbuğ, Tuncay Özkan, Mehmet Haberal ve Tuncay Özkan'ında aralarında bulunduğu 53 tutuklu sanığın salona girmesiyle izleyciler alkış tuttu. İzleyiciler "Türkiye sizinle gurur duyuyor", "Sizi almadan gitmiyoruz buradan" şeklinde slogan atarken, Mehmet Haberal, Mustafa Balbay ve İlker Başbuğ'un da aralarında bulunduğu sanıklar, izleyicilere el sallayarak karşılık verdi. Tuncay Özkan, ""Adalet istiyoruz. İsteklerimizin hepsi Türkiye ve adalet için. Adalet meşalelerini her yerde yakın. Yurtseverlik için adalet. Burada hukuk yok. Burada adalet istiyoruz. Bu dava açıldığı gün, bizim cezalarımız verildi. Önemli olan halkın vicdanıdır. Biz kendimizi halkın vicdanına bıraktık" diye bağırdı. Mustafa Balbay da, "Burada çürümeyeceğiz. adaleti sizinle yayacağız. Burada adalet terazisini yükselteceğiz. Biz Türkiye'nin yediveren gülleriyiz. Sizinle birlikte adalet arayacağız" diyerek izleyicilere seslendi. 
 
YÜKSEK TANSİYON NEDENİYLE DURUŞMAYA BAŞLANAMADI
 
İzleyiciler de "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" diyerek Balbay'a karşılık verdi. Bu karşılıklı alkışlamalar ve sloganlar nedeniyle duruşmaya uzun süre başlanamadı. Salonda görevli mübaşirin, Özkan'ı, "Tuncay Bey lütfen oturun" diye uyarması üzerine de Özkan, izleyicilere dönerek, "Siz de bağırın Tuncay Bey diye" şeklinde seslendi. Seyirciler de, "Tuncay bey" sloganı attı. Mübaşir tarafından izleyiciler, alıkışlamamaları, bağırmamaları ve yuhalamamaları konusunda uyarıldı ve sessiz olmamaları halinde duruşmanın başlayamayacağı açıkladı. 
 
MAHKEME BAŞKANI: GEREKİRSE İZLEYECİSİZ DURUŞMA YAPARIZ
 
Saat 10.00'da mahkeme heyeti duruşma salona girdi. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, "Burası duruşma salonu. Herkes sessiz olsun. Herkes sorumluluğunu bilsin. Gerekirse izleyicisiz olarak duruşma yaparız. Burada yargılama yapılıyor" diyerek uyarıda bulundu. 
 
"ERGENEKON" İDDİASININ SAHİBİ 3 SAVCI DA DURUŞMA SALONUNDA 
 
Öte yandan İlker Başbuğ, Hurşit Tolon ve Mehmet Haberal'ın en ön sırada yan yana oturdukları görüldü. Duruşmada Cumhuriyet Savcıları Mehmet ALi Pekgüzel, Nihat Taşkın ve Murat Dalkuş da hazır bulundu. 
 
MAHKEME BAŞKANI ÖZESE GELEN EVRAKLARI OKUDU 
 
Mahkeme Başkanı Özese, dosyaya gelen evrakları okudu. Özese, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yazılan yazıya cevap verildiğini, Ayhan Çarkın'a ait ifadelerin gönderildiğini ve dosyaya konulduğunu açıkladı. Mahkeme Başkanı Özese, dosyaya gelen evrakları sadece hangi kurumlardan geldiğini belirtirken, bazı avukatlarda gelen evrakların ayrıntılı olarak tarihleriyle birlikte okunmasını istedi. Mahkeme Başkanı Özese de daha sonra evrakları inceleyebileceklerini belirtti. Mahkeme Başkanı Özese, İlker Başbuğ ve Hurşit Tolon'un avukatı İlkay Sezer'in savunma tanıklarının dinlenip dinlenmeyeceğine ilişkin dilekçe sunduğunu belirtti. Özese, bazı sanık avukatları tarafından, mahkeme heyetinde yer alan hakimler hakkında reddi hakim talebiyle ilgili sunulan reddi hakim talebinin, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmediğini belirtti. 
 
YENİ İDDİANAME MAHKEMEDE 
 
Mahkeme Başkanı Özese, Aykut Metin Şükre, Erkan Ayyıldız, Kenan Özay ve Selçuk Özkan hakkında "Silahlı terör örgütüne silah temin etmek" suçundan yeni bir iddianame hazırlandığı ve iddianamenin İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiğini ve kendi mahkemelerinde görülen Ergenekon Davası ile bu dosyanın birleştirildiğini belirtti. 
 
200 AVUKAT PROTESTO AMAÇLI AYAĞA KALKTI
 
Mahkeme Başkanı Özese, 4 sanık hakkında açılan iddianameyi okunmasına geçileceğini belirtmesi üzerine avukatlar söz istedi. Mahkeme Başkanı Özese de, "Duruşmayı sekteye uğratmayın. Birinize söz vermem halinde hepinize söz vermek durumunda kalacağım. Taleplerinize ilişkin yazılı dilekçe sunun. İddianameyi okuyacağım. Lütfen oturur musunuz yerinize?, Bizi istemediğimiz tedbirleri almak zorunda bırakıyorsunuz. Duruşma disiplinine herkes uymak zorunda. İddianameyi okumak zorundayım. Böyle duruşmaya devam edemeyiz" dedi. Bu sırada duruşmaya katılan yaklaşık 200 avukat hep birlikte ayağa kalkarak mahkeme heyetini protesto etti. Bu sırada İzleyiciler de avukatları alkışlamaya başladı. 
 
JANDARMA'YA "İZLEYİCİLERİ ÇIKARIN" TALİMATI, DURUŞMAYA ARA
 
Mahkeme Heyeti Başkanı Özese, jandarmaya izleyicileri dışarı çıkarılması talimatını vererek duruşmaya ara verdi. Ancak izleyiciler uzun süre salondan çıkmamak için direndi.Jandarma görevlilerinin ikna etmeye çalıştığı izleyicilere bazı tutuksuz sanıklar çıkmaları konusunda ikna etti. Daha sonra izleyiciler duruşma salonundan çıkartıldı. 
 
32 MİLLETVEKİLİ DURUŞMAYI İZLEDİ
 
CHP Milletvekilleri Emine Ülker Tarhan, İlhan Cihaner, SÜheyl Batum, Mahmut Tanal, İsa Gök'ün de aralarında bulunduğu 32 milletvekili duruşmaya izleyici olarak katıldı. Öte yandan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Vedat Ahsen Coşar, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, Şair Ataol Behramoğlu, Ressam Bedri Baykam, gazeteciler Ümit Zileli, Mustafa Mutlu ve Meriç Velidedeoğlu, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel, Eski İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan,Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ve CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı da duruşmaya izleyici olarak katıldığı görüldü. Salonda oturacak yer kalmaması üzerine bazı izleyiciler, basın mensupları ve CHP'li bazı milletvekilleri duruşmayı ayakta izledikleri görüldü. Öte yandan salonda 350 kişilik izleyici bölümünün tamamen dolması nedeniyle, çeşitli şehirlerden gelen izleyiciler de salona alınmadı. 
 
DURUŞMADAN NOTLAR
 
Basın mensupları, avukatlar, sanıklar ya da sanık yakınları, duruşma salonuna güçlükle girebildi. 350 kişilik kapasitesi olmasına rağmen salona bu rakamın çok üzerinde izleyicinin girmesine izin verildi. CHP'li milletvekilleri ve basın mensupları müdahil avukatları için ayrılan bölümde oturdu. 
 
AVUKAT VE HAKİM TARTIŞTI
 
İzleyicilerin salondan çıkarılmasının ardından duruşma yeniden başladı. Mahkeme Başkanı iddianamenin okunmasıyla duruşmaya devam edileceğini açıkladı. Ancak Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese ve avukatlar arasında yeniden söz alma tartışmaları başladı. Avukat Vural Ergül söz almadan ayağa kalkarak, "Savunma söz hakkı istiyor" şeklinde 2-3 kez bağırdı. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Özese, "Lütfen dışarı çıkın avukat bey" dedi. 
 
MESLEKTAŞLARI ERGÜL'E ETTEN DUVAR OLDU
 
Bunun üzerine duruşmaya izleyici olarak katılan CHP'li bir kaç milletvekili ayağa kalkıp avukatlara, "Ne oturuyorusunuz ayağa kalkın" diye bağırdı. Avukat Ergül duruşmadan çıkmayacağını belirtmesi üzerine diğer avukatlar da ayağa kalkarak Avukat Vural Ergül'ün etrafında çember oluştu. Ve Jandarmanın Ergül'ün salondan çıkarmasına engel oldu. Duruşmaya ara veren Mahkeme Başkanı Özese, jandarmaya avukat Vural Ergül'ün duruşmadan zorla çıkarılması talimatını verdi. Ancak Avukat Ergül avukatlar için ayrılan bölümden henüz çıkmadı. Duruşmaya saat 13.30'a kadar öğle arası verildi.
İLGİLİ HABER İÇİN
      TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.