Samatya'da Doktorlar Yol Kesti.

Samatya'da Doktorlar Yol Kesti.

ASİSTAN Doktor Melike Erdem'in hastanenin altıncı katından atlayarak yaşamına son vermesinin ardından doktorlar, Sahil Kennedy Caddesi'ni trafiğe tek yönlü olarak kapattı.

A+A-
DOKTORLAR YOL KESTI
 
Haluk ATALAY/İSTANBUL,
ASİSTAN Doktor Melike Erdem'in hastanenin altıncı katından atlayarak yaşamına son vermesinin ardından doktorlar, Sahil Kennedy Caddesi'ni trafiğe tek yönlü olarak kapattı.
 
 
İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Acil Servisi'nin önünde toplanan yaklaşık 100 kişi, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ı protesto etti. Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın uygulamalarıyla çalışanların ruh sağlığını olumsuz etkilediğini öne süren doktorlar, üzerinde "Sebim hekimleri öldürüyor" ve "Alo 184 hattı kapatılsın" cümlelerinin yazılı olduğu pankartları açtı. Topluluk, "Sağlıkçılar ölüyor, bakan uyuyor" ve "Bakan Akdağ istifa etsin" sloganları atarak yürümeye başladı.
 
Doktorlar hastanenin yakınında bulunan Sahil Kennedy Caddesi'ne ulaştı, caddeyi tek yönlü olarak trafiğe kapattı. Polisin uyarısıyla doktorlar yaklaşık 5 dakika süren eylemi bitirerek hastaneye döndü. Eylem nedeniyle yolda uzun taşıt kuyrukları oluştu.
 
 

OLAY İLE İLGİLİ TTB NE DEMİŞTİ

"Kadın doktor Samatya'da hastanenin altıncı katından atladı"

30 yaşındaki asistan Dr. Melike Erdem görev yaptığı Samatya'daki İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinin 6 katindan atlayarak yaşamına son verdi. 

Olayla ilgili ilk tepki Tabip

 odasından geldi. Oda yetkilileri kadın doktor hakkında Sağlık Bakanlığı şikayet hattına yapılan şikayetler olduğunu öğrendiklerini, meslektaşlarının bu şikayetlerin etkisinde kalmış olabileceğini söyledi. 
Olayın yaşandığı hastanede ise sessizlik hakim. Asistan doktorun meslektaşlarının ağzını bıçak açmıyor.
İstanbul Tabip Odasından olayla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi. "İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi’nde çalışan odamız üyesi bir asistan hekim bugün intihar ederek, hayatını kaybetmiştir. SABİM Şikayet Hattı’na gelen hasta şikayeti nedeniyle sabah saatlerinde savunması alınan Acil Tıp Asistanı Hekimimiz saat 14:00 sularında, hastanenin Dahiliye 6. katından aşağı atlayarak intihar etmiştir. İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyeleri, yaşanan bu üzücü olay nedeniyle hastanede hekimlerle bir araya geldi.
Bu açıklamanın ardından Tabipler birliğine bir yazı gönderen Sağlık Bakanlığı aşağıda ki açıklamayı yaptı.
"İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde geçici görevle çalışan Acil Tıp Asistanımız Dr. Melike Erdem bugün görev yaptığı hastanede intihar girişiminde bulunmuş ve yapılan tüm müdahalelere rağmen maalesef kurtarılamamıştır. Doktorumuza Allahtan rahmet, ailesine, çalışma arkadaşlarına ve sağlık camiamıza baş sağlığı diliyoruz. Bu elim olay üzerinden kamuoyuna yansıyan Melike Erdem'le ilgili SABİM'e şikayette bulunulduğu, şikayet neticesinde soruşturma açıldığı şeklindeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. SABİM'e hayatını kaybeden hekim kardeşimizin ismiyle yapılmış bir şikayet bulunmamaktadır. Ancak İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatan bir hasta ile ilgili 22 Kasım 2012 tarihinde bir başvuru olmuştur. Başvuru formu SABİM tarafından ilgili hastaneye yönlendirilmiş ve hastaneden bilgi istenmiştir. Konu adli mercilerce soruşturulduğu gibi, Bakanlığımızca da idari soruşturma başlatılmıştır. Sağlık camiamızı acıya sevk eden bu olayla ilgili idari ve adli soruşturmalar devam ederken, bir takım yorumlarla konuyu istismar anlamına gelecek yaklaşımlarda bulunmak etik ve vicdani değerlerle bağdaşmamaktadır. Hekim kardeşimiz Melike Erdem'e bir kez daha Allah'tan rahmet diliyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.