Sağlık Bakanlığın da İstifa Depremi

Sağlık Bakanlığın da İstifa Depremi

TC İstifası mı?

A+A-

SAĞLIK BAKANLIĞIN DA İSTİFA DEPREMİ

Sağlık Bakanlığı'nda çok önemli bir ayrılık yaşandı. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Mustafa Aksoy görevinden ayrıldı.

TC YAZISININ SİLİNMESİ İLE İLGİSİ VAR MI?

Sağlık bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu, bir süredir taşra teşkilatında tabelalardan 'T.C' ibaresinin kaldırılması yazısıyla gündeme gelmişti. Bu tartışmalar bitmeden şimdi de Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Mustafa Aksoy'un Sağlık Bakanı tarafından görevden alındığı iddiası ortaya çıktı. Bu iddialar üzerine aradığımız Başkan Aksoy, "Birkaç gün önce Sayın Bakana mesleğime dönmek istediğimi söyledim. Kendisi de kabul etti" dedi.

T.C İLE İLGİSİ VAR MI?

Aksoy, Türkiye Cumhuriyeti yazısından kimsenin rahatsız olamayacağını, bu tasarrufun da kendisine değil bakanlığa ait olduğunu vurgularken, "Sağlık Bakanlığı'nın ambleminde ay yıldızlı bayrak var. Bu tamamen yurtiçine ilişkin bir tasarruf. Yoksa yurtdışı tüm yazışmalarda ve birimlerde Turkish Republic ibaresi yer alıyor" dedi.

Aksoy, görevden alınmasının T.C tartışmalarıyla ilgisi olduğu iddialarına ise, "Size talebimin olduğunu söyledim. Ama sayın bakan bununla ilişkilendirmek isterse de kendi tasarrufudur" dedi.

"BEN BİR DEVLET MEMURUYUM"

Halk Sağlığı Kurumu'nun kurucu başkanı olduğunu ve 14 aydır bu görevde bulunduğunu belirten Aksoy, "Ben bir devlet memuruyum. Türkiye Cumhuriyeti yazısını kaldırma ya da koyma yetkimiz olamaz. O bakanlığın bir tasarrufuydu, ben de valiliklere bir arz yazısı yazarak, yeni tabelaların nasıl olacağına dair bilgi sundum" diye konuştu.

"Bu ülke Türkiye Cumhuriyeti, bakan Türkiye Cumhuriyeti'nin bakanı, bakanlık da Türkiye Cumhuriyeti'nin bakanlığı. Logosunda ay yıldızlı Türk bayrağı var. Buna baktığımızda yüreğimiz kabarıyor, şahlanıyoruz. Kimse bunu farklı yorumlamasın. Amblemde bulunmaması saygısızlık olarak yorumlanamaz. Danıştay'ın başında T.C yazmıyor diye Türkiye Cumhuriyeti'nin Danıştay'ı değil mi? O nedenle varlığına ya da yokluğuna farklı anlam yüklememek lazım" diye konuştu.

Aksoy, Halk Sağlığı Kurumu'nun yeni levhalarına ilişkin belirlemenin 14 Mart 2012 tarihinde yapıldığını; kendisinin valiliklere değişiklik yazısını bildirmesinin ise Ekim 2012 olduğunu belirtirken, "Bu konunun o zaman değil de şimdi konuşulması farklı nedenlere dayanıyor. Ama ben bunlara girmek istemiyorum" ded.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.