Rıza Sarraf soruşturmasında  çok ilginç gelişme

Rıza Sarraf soruşturmasında çok ilginç gelişme

ABD'de sanıkken Hakan Atilla davasında 'tanık' haline dönüşen Reza Zarrab'ın Türkiye'deki üç çalışanının gözaltına alınması sonrasında Zarrab'ın henüz ABD'de cezaevindeyken yolladığı iddia edilen bazı el yazısı talimatlar da ele geçirildi.

Malvarlığına el konulan Rıza Sarraf’ın yanında çalışan ve ABD'deki davaya evrak yolladığı iddia edilen şüpheliler Sinem A, Regaip A. ve Mustafa H. polis ekiplerince gözaltına alındı.

CASUSLUK SUÇLAMASI

Sorgulanmak üzere emniyet müdürlüğüne götürülen şüpheliler hakkında, ''Devletin güvenliğine veya iç veya dış siyasal yararlarına ilişkin belge veya vesikaları kısmen veya tamamen yok eden, tahrip eden veya bunlar üzerinde sahtecilik yapan veya geçici de olsa bunları tahsis olundukları yerden başka bir yerde kullanan, hileyle alan veya çalmak'' suçundan işlem yapılacağı kaydedildi.

İLGİNÇ AYRINTILAR

Öte yandan, ABD'de yargılanırken beklenmedik bir şekilde duruşmalı yargılama süreci öncesi itirafçı olan Rıza Sarraf'ın Türkiye'deki mallarına el konulması sonrası başlatılan soruşturmada çok ilginç ayrıntılar ortaya çıktı. Hürriyet'tten Toygun Atilla'nın haberine göre, Sarraf kendi el yazısı ile çalışanına ABD'den mesaj gönderip Dubai'ye yerleşme planları yapmış. İşte o ilginç ayrıntılar

3 ÇALIŞANA TALİMATLAR NASIL GELDİ

ABD'de sanıkken Hakan Atilla davasında 'tanık' haline dönüşen Reza Zarrab'ın Türkiye'deki üç çalışanının gözaltına alınması sonrasında Zarrab'ın henüz ABD'de cezaevindeyken yolladığı iddia edilen bazı el yazısı talimatlar da ele geçirildi. Talimatlarda Dubai'ye yerleşim ayrıntısı dikkat çekti

7 SUÇTAN YARGILANIRKEN

ABD'de 7 ayrı suçtan sanık sıfatıyla yargılanmasına hazırlanılırken bir anda davanın sanık listesinden çıkarılan ve Hakan Atilla davasında savcılığın 'tanık' listesinde mahkemeye çıkarılan Reza Zarrab'la ilgili ilginç detaylar ortaya çıkıyor.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla Reza Zarrab'ın Türkiye'deki mal varlığına el konulmuş, üç çalışanı da gözaltına alınmıştı. 

MAHKEMEYE EVRAK YOLLAMAYA KALKIŞTILAR

Zarrab’ın yanında çalışan ve ABD’deki mahkemeye evrak yollamaya çalışmakla suçlanan Sinem Arslan, Regaip Akol ve Mustafa Hacısalihoğlu, önceki gece İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla gözaltına alındı. Hürriyet'ten Toygun Atilla'nın haberine göre TCK’nın 326/1 maddesindeki “Devletin güvenliğine veya iç veya dış siyasal yararlarına ilişkin belge veya vesikaları kısmen veya tamamen yok eden, tahrip eden veya bunlar üzerinden sahtecilik yapan veya geçici de olsa, bunları tahsis olundukları yerden başka bir yerde kullanan, hileyle alan veya çalan...” hükmünden haklarında işlem yapılan üç şüpheli İstanbul Mali Şube Müdürlüğü’nde sorgulandı. 

TUTUKLUYKEN EL YAZILI MESAJ

Bu operasyonda Reza Zarrab’ın tutuklu olduğu sırada kimi zaman kendi elyazısıyla kimi zaman da avukatlarının aldığı notlarla kendilerine gönderdiği talimatlar da ele geçirildi.

Bu talimatlardan birinin Whatsapp uygulaması üzerinden Reza Zarrab’ın kendi elyazısıyla Sinem Arslan’a ABD’deki avukatları aracılığıyla yollandığı iddia edildi. Talimatta Zarrab'ın ABD'de savcı ile uzlaşmaya gitme olasılığı sonrası planlar yaptığı dikkat çekiyor. 

DUBAİ İLE GÖRÜŞ

Talimatta, “Sinem, Burada mailden çok açık yazamadım. Dubai’deki avukat Abdurrahman Al Sharif ile görüşüp ileride Dubai’de yaşayabilmem için Dubai’de oturum alıp alamayacağımı. Avukata de ki, Amerika’da savcılarla işbirliği yapıp uzlaşmaya giderse, cezası bittikten sonra Dubai’ye yerleşebilir mi? Amerika’dan direkt Dubai’ye deport ettirse oturumumu halledebilir mi? Bütün bunları görüşmek için avukattan randevu iste gidip yüz yüze görüş.”

DÖNÜŞÜNÜZ PROBLEMLİ OLABİLİR

El yazısı olmayan ve kim tarafından gönderildiği belli olmayan bir diğer talimatta ise Zarrab'ın 4 Nisan 2017 sonrasına dikkat çekiliyor. Bu notta, "4 Nisan sonrası siz ve aileniz de sürece dahil edilebilirsiniz. Dubai'ye dönüşünüz problemli olabilir. Özellikle 4 Nisan sonrasında bu yazdıklarıma dikkat" ibareleri gözden kaçmıyor.

KEFALETTEN VAZGEÇİP İTİRAFÇI OLMUŞTU

4 Nisan 2017 tarihi ise Reza Zarrab'ın Miami'de tutuklandıktan sonra mahkemeye çıkmak için belirlenen dava tarihi. Fakat daha sonrasında New York'ta halen süren mahkemeye ilişkin sürece girilmiş ve Reza Zarrab, Florida'daki mahkemede daha önce yaptığı kefalet başvurusundan vazgeçmiş, Trump tarafından daha sonra görevden alınan Preet Bharara'nın Zarrab'ın New York'a nakli için başvuru yaptığı öğrenilmişti.

İlgili Haberler