Rhoda 22 Saat uyuyor

Rhoda 22 Saat uyuyor

Rhoda Rodriguez-Diaz uyuyan güzel sendromuna yakalanmış 21 yaşında bir üniversite öğrencisi Rhoda günde 22 saat kadar uyuyabiliyor hatta bu bazen haftalar sürüyor

Rhoda, bir keresinde tam 3 hafta uyuduğunu söylüyor. Bu nedenle okulun ilk yılında çoğu dersinden kalmış hatta sınavlarında bile uyuyakalmış. Rhoda'ya yıllar önce hyper insomnia teşhisi konmuş; bu sürekli yorgun hissetmenize neden olan bir hastalık.

Sadece tuvalet, yiyecek gibi ihtiyaçlarını gidermek için uyku ve uyanıklık arasında kalkıyor ve tekrar yatıyor.

Daha sonralarda Rhoda'nın hastalığının Klein-Levin Sendromu olduğu tespit edilmiş; bir diğer deyişle "uyuyan güzel sendromu." Günde 22 saat uyuyabilen Rhoda'nın sadece ihtiyaçlarını gidermek için uyanması gerekiyor; onu da uyku ve uyanıklık arasında yapıyor. 

"İnsanlar bana tembel olduğumu söylüyorlar fakat ben gerçekten bunun zorlukları ile mücadele ediyorum" diyen Rhoda şöyle ekliyor; "Ama bunun hayatımı etkilemesine izin vermemeye kararlıyım. Çünkü bu parçam ben gibi değil. Elimden bir şey gelmemesi çok üzücü."  

Rhoda'nın hastalığı, ismi milyonda bir insanda görülen "Uyuyan Güzel Sendromu".

"Spor yapmayı çok seviyorum ama ne kadar istesem de sürekli yorgun hissettiğim için yapamıyorum. Kendimi sürekli fiziksel aktivite yapmaya zorluyorum ama en sonunda zihinsel olarak yorgun düşüyorum. Birkaç gün sonra uyandığımda ise eski halime geri dönüyorum.

"Ben uyurken hayat akıp gidiyor. Uyandığımda gerçekler yüzüme vuruyor ve hayatımdan haftalar kaçırmış oluyorum."

"Böyle olduğundan çok zorlanıyorum. Çok şey kaçırmış oluyorum. En zor kısımlarından biri de insanlara nerede olduğumu açıklamak çünkü çok ender görüldüğü için bunu genellikle anlamıyorlar" diyen Rhoda çocukluğunda da böyle olduğu için arkadaşlarıyla hiç zaman geçirememiş. 

Rhoda'nın hastalığının tanısı, geçtiğimiz yıl Eylül ayında konmuş ve derslerinden geri kaldığı okuluna bu şekilde dönebilmiş. Bu sendroma sahip olan kişiler genellikle büyüdükçe normal yaşamlarına geri dönüyorlar. Rhoda da şu anda derslerini geri düzeltmek ve hastalığını yenmek için uğraşıyor.