Rektörün lüks arabasını eleştirmek negatif ayrımcılıkmış!

Rektörün lüks arabasını eleştirmek negatif ayrımcılıkmış!

215 bin TL’lik makam otomobilini eleştirenlere “SDÜ rektörü zenci mi yahu?”diye çıkışan SDÜ rektörü İbicioğlu, önce Başbakan Erdoğan’ın Afrika gezisine katıldı, dönüşünde ise Isparta’da ‘Afrika şovu’ yaptı.

A+A-

 
Rektörün lüks arabasını eleştirmek negatif ayrımcılıkmış!
Yusuf Yavuz


215 bin TL’lik makam otomobilini eleştirenlere “SDÜ rektörü zenci mi yahu?”diye çıkışan SDÜ rektörü İbicioğlu, önce Başbakan Erdoğan’ın Afrika gezisine katıldı, dönüşünde ise Isparta’da ‘Afrika şovu’ yaptı. 
REKTÖR ELEŞTİRİLERE KIZDI: ‘AĞZI OLAN KONUŞUYOR’
Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, Başbakan Erdoğan’la birlikte gittiği Afrika gezisinin ardından kendisine yönelik eleştirilere yanıt verdi. SDÜ’de düzenlenen yemekli basın toplantısında Afrika gezisine ilişkin bilgiler aktaran rektör İbicioğlu, “zenci değilim” açıklamalarına ilişkin eleştirilerin anımsatılması üzerine, bu sözlerinin mecaz olarak söylendiğini belirterek, “ağzı olan konuşuyor” dedi.
LÜKS ARABA ELEŞTİRİLERİNE ‘SDÜ REKTÖRÜ ZENCİ Mİ’ DİYE ÇIKIŞMIŞTI
Geçtiğimiz yıl bir bankanın promosyonu olarak alınan 215 bin TL tutarında Audi A6 marka makam otomobilinin eleştiri konusu olması üzerine, “Birçok üniversitenin rektörü çok daha lüks araçlarla geliyor. İyi de SDÜ rektörü zenci mi yahu? Bu benim şahsi meselem değil. Benim kullandığım araç orta halli bir işadamının altında bile var” ifadelerini kullanan İbicioğlu’nun, Başbakan Erdoğan’ın Afrika gezisine katılacağı gündeme gelince bu sözleri anımsatılarak bir kez daha eleştiri konusu olmuştu.
‘ELEŞTİRİLERİ KAYDA ALMIYORUM, AĞZI OLAN KONUŞUYOR’
Afrika gezisi dönüşünde kendisine yönelik eleştiriler sorulan rektör İbicioğlu, “siz hayatınızda bir gün Nijer’e gidip oradakilerin dertleriyle dertlendiniz mi? Ben bu eleştirileri çok kayda almıyorum. Ağzı olan konuşuyor. Mecazla gerçeği ayıramayan bazı kalemler gündem bulamadıkları için bu konulara takılıyorlar” diye konuştu.
 O SÖZLERİ NEGATİF AYRIMCILIĞI ANLATMAK İÇİN SÖYLEDİM
SDÜ rektörü zenci mi?” ifadelerinin, negatif ayrımcılık yapıldığını vurgulamak için kullanıldığını söyleyen İbicioğlu, “birisine negatif ayrımcılık yapıyorsanız, ‘bana bu ayrımı neden yapıyorsunuz, ben zenci miyim?’ der.  Bir köşe yazarının dahi bu ifadeyi anlayacak kapasitesi yoksa bizim bu konuda söyleyecek bir şeyimiz yok. O söz, negatif ayrımcılığın yanlış olduğunu ifade etmek açısından kullanılmış bir ifadedir. Bizim bu konudaki görüşümüz bellidir. Meseleyi böyle diyalektik veya cerbeze yaparcasına böylesi polemiklere dökmek çok yanlış” dedi.  
NİJERLİ GENÇLERE ISPARTA’DA EĞİTİM VERİLECEK
Gezi sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşmeler gerçekleştirdiğini aktaran İbicioğlu, SDÜ bünyesindeki bazı tesislerin açılışı ve Davraz Kongresi için Erdoğan’ı Isparta’ya davet ettiğini dile getirdi. Nijerli gençlere Isparta’da eğitim vereceklerini ve bu ülkeye yönelik bir yardım kampanyası başlatacaklarını belirten İbicioğlu’nun, Afrika gezisi sırasında Pegasus Hava Yollarının sahibi iş adamı Ali Sabancı ve THY Genel Müdürü Temel Kotil ile uçak seferleri iptal edilen Isparta’ya yeniden uçak seferlerinin başlatılması konusunda görüşmeler yaptığını açıkladı.
SDÜ REKTÖRÜ SİYASETE Mİ GİRECEK
Başbakan Erdoğan’ın Afrika gezisine katılmasının ardından 18 Ocak’ta Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’la birlikte başka bir yurt dışı gezisine katılacağı öne sürülen rektör İbicioğlu’nun siyasilerle ve Başbakan Erdoğan’la uçakta çekilmiş fotoğraflarının SDÜ’nün resmi sitesinde yayınlanması dikkat çekti. Rektör İbicioğlu’nun dikkat çeken bu çıkışları Isparta’da siyasete girmeye yönelik adımlar olarak yorumlanıyor.
 

HABERE YORUM KAT