RADAR CEZASI YİYENLERE MÜJDE

RADAR CEZASI YİYENLERE MÜJDE

06 KSE 60 plakalı aracıyla Jandarma trafik ekipleri tarafından kurulan radar noktasından, yasal sınır 90 kilometre olmasına rağmen saatte 102 kilometre hızla geçince ceza kesildi.

A+A-

AKP İktidarının acil uygulamaya koyduğu ve sürekli vatandaşın aleyhine olan kararlardan biri daha iptal edildi. Geçen hafta bankaların kredi çekenlere uyguladığı haksız kesinti ve komisyonların iadesi yönünde karar alan bir mahkemenin ardından bir usulsüzlük daha mahkemece iptal edildi.

'Uyarı levhasız radar cezası' iptal edildi. CHP Denizli Beyağaç İlçe Başkanı Salih Gündoğdu, geçen 25 Mayıs'ta Beyağaç'tan Denizli'ye gelirken, Tavas'ın Kozlar Mahallesi'nde, 06 KSE 60 plakalı aracıyla Jandarma trafik ekipleri tarafından kurulan radar noktasından, yasal sınır 90 kilometre olmasına rağmen saatte 102 kilometre hızla geçince ceza kesildi.

199 TL CEZA VERİLDİ

Aşırı hız nedeniyle verilen 199 lira trafik cezasının kendisine yazılı olarak iletilmesinin ardından yolda radar uygulaması yapıldığına dair hiçbir uyarıcı levha bulunmadığını iddia eden Gündoğdu, Tavas Sulh Ceza Hakimliği'ne cezanın iptali için başvurdu.


'DEVLET VATANDAŞA TUZAK KURAMAZ'

Tavas Sulh Ceza Hakimliği, yolda radar radar uygulamasına ilişkin hiçbir uyarı levhasının olmayışını gerekçe göstererek itirazda bulunan Gündoğdu'yu haklı buldu, cezayı iptal etti.

Tavas Sulh Ceza Hakimliği, gerekçeli kararında yargılama giderlerinin de devlet tarafından ödenmesinı kararlaştırdı.

anigif-haber-ici-014.gif

CEZA GELİNCE HABERİM OLDU

Yaklaşık 5 ay süren hukuk mücadelesinin ardından davayı kazandığı için mutlu olduğunu belirten Gündoğdu, "Ben seyir halindeyken hız yaptığım gerekçesiyle ceza yazılmış. Ceza bana tebliğ edildiğinde haberim oldu. Ben de duruma itiraz ettim. Yapılan uygulama kanunlara aykırıdır. Radar uygulamalarında maksat ceza yazmak değil, kazaları önlemektir. Devlet vatandaşa tuzak kuramaz. O gün hiçbir uyarı levhası yoktu. Zaten mahkeme de bunun için lehime karar verdi" dedi.

İlgili Haberler