PKK'nın Çekilme Konusun da Yetki Kimde?

PKK'nın Çekilme Konusun da Yetki Kimde?

Çekilme takvimini İmralı adasında bulunan Abdullah Öcalan'ın vereceği belirtildi.

A+A-
Öcalan açıklayacak!
 
KÜRT Sorunun çözümü konusunda başlatılan süreç kapsamında PKK'nın silahlı güçlerinin Irak'ın kuzeyindeki kapmlara çekilmesi ile ilgili son kararı ve çekilme takvimini İmralı adasında bulunan Abdullah Öcalan'ın vereceği belirtildi.
 
Ferit ASLAN / DİYARBAKIR
11.04.2013 10:44
 
 
 
 Kandil dağında PKK'nın yöneticileri ile görüşen ve Öcalan'ın geri çekilme ile ilgili kaygıları ortadan kaldıran mesajlarının bulunduğu mektubu teslim eden BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kandil'in yazdığı kapalı zarftaki mektubu Adalet Bakanlığı'na teslim ederken, geri çekilme ile ilgili kararın ve takvimin Öcalan'ın İmralı'dan yapacağı çağrı ile gerçekleşeceği belirtildi. Kandil'deki PKK'nın beyin takımı ise, aralarında şahin- güvercin ayrımının olmadığını, hepsinin süreç ve Öcalan'ın arkasında olduğunu gösteren bir fotoğraf çekmeleri dikkat çekti.
 
Diyarbakır'da, 21 Mart Nevruz kutlamasında PKK'nın silahlı güçlerini geri çekmesinin zamanı geldiğini açıklayan Abdullah Öcalan'ın, mesajı ardından geri çekilme ile ilgili başlayan tartışmalara da son noktayı önümüzdeki günlerde yine İmralı'da yapacağı açıklama ile koyacağı belirtildi. Kandil'deki örgüt yöneticilerinin geri çekilme konusunda meclis güvencesi istemesi ile başlayan tartışmalar üzerine Kandil'e mektup yazan Öcalan'ın, mektupta silahlı güçlerin geri çekilmesi ile ilgili kaygılarını giderecek mesajlar verdiği öne sürüldü. Mektubu Kandil'de PKK'nın yöneticilerine teslim eden BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bazı kaygıların giderildiğini ancak, halen kararlaşma konusunda bazı sıkıntılar yaşandığını söyledi. Demirtaş'a, İmralı'da bulunan Abdullah Öcalan'ı iletmek üzere PKK'lı yöneticilerin yazdığı mektup da Öcalan'a ulaştırılmak üzere yine Adalet Bakanlığı'na teslim edildi. 
 
İmralı Adası'nda ulaştığı belirtilen Kandil mektubu üzerine Abdullah Öcalan'ın önümüzdeki 1 hafta veya 10 gün içerisinde ya adaya gidecek BDP'li heyet aracılığı ile ya da başka bir yol ile PKK'lıların sınırların ötesine çekilme çağrısı yapacağı ve bunun takvimini açıklayacağı kaydedildi. Öcalan'ın yapacağı çağrı ile birlikte çekilme işleminin başlayacağı belirtilirken, çekilmenin sorunsuz gerçekleşmesi için alınacak tedbirlerin de örgüt yöneticilerine bildirileceği belirtilldi. 
 
PKK'NIN BEYİN TAKIMI İLK KEZ TOPLU HALDE
 
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve istanbul Milletvekili Sırrı Süreya Önder'in Kandil'e Öcalan'ın mektubunu götürmesi sırasında bir ilk yaşandı. Şimdiye kadar güvenlik gerekçesiyle toplu olarak bir araya gelemeyen örgütün beyin takımının, Demirtaş ve Önder ile bir araya gelerek birlikte fotoğrafı çektirmesi dikkat çekti. PKK'nın beyin takımı olarak adlandırılan yöneticilerin örgüt içerisinde farklı kanatların olduğu, şahin- güvercin kanatlarının yer aldığı tartışmalara son noktayı koymak ve Öcalan ile sürecin arkasında olduklarını göstermek için söz konusu fotoğrafı çektirdikleri belirtildi. 
 
Örgüte yakın yayın organlarında yer alan fotoğraflarda, PKK'nın beyin takımı sayılan Murat Karayılan, Cemil Bayık, Duran Kalkan, Rohani Serhat, Sabri Ok, Sülbüs Peri, örgütün silahlı kanadının başındaki Nurettin Sofi, Delal Amed, Bahoz Erdal ve Rengin Botan yer aldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.