PİYASALARDA "YELLEN" DEPREMİ

PİYASALARDA "YELLEN" DEPREMİ

Dünya piyasalarının nefes keserek beklediği ABD Merkez Bankası başkanı konuşması gerçekleşti. Sonuç tam bir deprem etkisi yarattı. Borsalar düştü Dolar hızla yükseldi.

A+A-

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, ülkesinde faiz artırımını destekleyen etkenlerin son aylarda güç kazandığını vurguladı. Yellen'in konuşmasıyla dolar yukarı doğru hareketlendi. Piyasalrda beklenti Doların çıkış trendine girdiği yönünde yorumlanıyor. Önemli ekonomi yorumcuları yıl sonu itibariyle ABD Doları Türk Lirası paritesinin 3.2 seviyelerinde tırmanacağı görüşünde.

ZAMAN VERMEDİ AMA

ABD'nin Wyoming eyaletindeki Jackson Hole'da düzenlenen uluslararası merkez bankaları konferansında konuşan Yellen, beklendiği gibi ABD'de faizlerin ne zaman yükseleceğine ilişkin bilgi vermedi.Tüm dünya ekonomisinin 1 haftadır nefesini tutarak beklediği açıklama geldi. ABD FED başkanı Yellen yine öyle bir açıklama yaptı ki Dolar tüm dünyada önce hızlı bir düşüşün ardından yükseldi

"FAİZ ARTIRIMINI DESTEKLEYEN ETKENLER ÇOĞALDI"

Konuşmasında, "ABD'de faiz artırımını destekleyen etkenler son aylarda güç kazandı" diyen Yellen, böylece Fed'den bu yıl içinde faiz bir artışı gelebileceğine ilişkin beklentileri de desteklemiş oldu. 

Ancak Yellen, faiz artırımları için belirledikleri hedeflerin oldukça geniş bir aralığı kapsadığınada işaret ederek, ekonomide oluşabilecek şokların bu hedeflerde de değişikliğe neden olabileceğinin de altını çizdi. 

Konuşmasında faiz artırımında yüksek oranlar yerine, daha önceden de belirttiği gibi kademeli artışların uygun olacağı görüşünü yineleyen Yellen, ekonomideki büyüme hızının, hedefledikleri istihdam ve büyüme düzeylerine yaklaştığını vurguladı. 

DOLAR HAREKETLENDİ 

Yellen'ın konuşması öncesinde 2.92 lira dolayında hareket eden dolar, konuşma kapsamında bu yıl içinde faiz artışı olabileceğine ilişkin işaretler olmasının etkisiyle hafif de olsa yukarı doğru hareketlendi ve 2.93 liranın üzerine çıktı.