PİYASALARDA FIRTINA; DOLAR EURO UÇTU

PİYASALARDA FIRTINA; DOLAR EURO UÇTU

Olağanüstü Hal'in (Ohal) uzatılması ve doların küresel düzeyde güçlenmesinin etkisiyle

A+A-

Küresel piyasalarda TSİ 03:00 dolayında 3.0603 liraya kadar yükselen dolar, daha sonra 3.0580 - 3.0590 lira aralığına çekildi. Parite etkisiyle yükselen avro da 3.40 lira sınırını aşarak 3.4332 liraya kadar yükseldi.

DOLAR 3.05 ÜZERİNDE BAŞLADI

Moody's'in not indirimi sonrası devam eden yabancı çıkışlarının yanında, Olağanüstü Hal'in (Ohal) uzatılması ve doların küresel düzeyde güçlenmesinin etkisiyle, ABD para birimi güne 3.05 liranın üzerinde başladı. Avro ise 3.40 sınırını da aşıp 3.4332 lirayı gördü.

Piyasa işlemcileri, Moody's'in not indiriminin ardından başlayan liradan çıkışların devam ettiğini ve ilk günlerde gözlemlenen yerli alımlarının azalmasının lirada kayıpları artırdığını belirtiyor.

Ohal'in üç ay daha uzatılması da yatırımcıları satışa yöneltirken, üretim kısıntısı kararının ardından petrol fiyatlarındaki yüksek düzeyler de liradan çıkışa neden oluyor.

Bu gelişmelere bağlı olarak, referandumda Farc ile yapılan barış anlaşmasının az farkla reddedilmesi nedeniyle gerileyen Kolombiya pezosunun ardından en fazla değer yitiren ikinci para birimi lira oldu.