Oral Çalışlar Olayına Sosyal Medya Ne dedi?

Oral Çalışlar Olayına Sosyal Medya Ne dedi?

Danyal Oral Çalışlar, Taraf'ın genel yayın yönetmeni oldu. Ama şunu da ekleyelim: Oral Çalışlar muradına erdi...

A+A-
Gazeteci Oral Çalışlar'ın, Ahmet Altan'dan boşalan Taraf Gazetesi genel yayın Yönetmenliği koltuğuna oturması sosyal medyada geniş yer buldu.
Çok sayıda kullanıcı ve guruplarda bu konu konuşuldu.Yorumların en ilginci ise Oral Çalışlar'ın kısa hayat hikayesine görüşlerini ekleyen 
http://www.facebook.com/Fasizme.Karsi.Birlesik.Cephe.FKBC den geldi. Yorumu aynen yayınlıyoruz.

Sıfır adam Oral Çalışlar

Danyal Oral Çalışlar, Taraf'ın genel yayın yönetmeni oldu. Ama şunu da ekleyelim: Oral Çalışlar muradına erdi...
 
Neden mi?
 
Oral Çalışlar eski bir Aydınlıkçı. 12 Eylül öncesi Aydınlık'ın genel yayın yönetmenliğini yaptı. 80'lerin sonunda cezaevinden çıktı. 2000'e Doğru dergisinde idari müdürlük görevi verildi. Kabul etmedi, yayın kurulunda yer almak istiyordu. Niyeti genel yayın yönetmeni olmaktı. Gazete kabul etmedi. Bunun üzerine "ya olurum ya giderim" dedi. Kabul ettiremeyince gitti. 
 
1990-1992 yılları arasında Hamburg Senatosu'nun davetlisi olarak eşi ve oğluyla Almanya'da bulundu. Hamburg Sosyal İncelemeler Vakfı'nda çalıştı. Vakfın finansörü Alman sigara tekeli Philipp Reemtsma idi. Vakfın başında ise, Türkiye'nin Ermenilere soykırım yaptığını iddia eden, tarihte il soykırım gaz odalarının Türkiye'de kurulduğunu ileri süren Alman Gizli Servisi BND'nin Kafkaslar Masası Şefi Dr. Tessa Hoffmann vardı! Oral Çalışlar'ın dönüşü böylece başladı. 
 
Maocu solcu olarak Almanya'ya giden Çalışlar, liberal olarak geri döndü. AKP'nin son 10 yılında ise baş destekçi olarak görev yaptı. Gazeteciler mi tutuklandı, Çalışlar destekledi. Referandumda yargı mı ele geçirilecek, Çalışlar "evet" dedi. Hükümet otoriterleşiyor mu, Çalışlar "ışık görüyorum" yazdı.
 
Sonunda bir kısım liberal uzun uykudan uyandı. AKP'yi eleştirmeye başladı. Uyananlar kapıya kondu. Mehmet Altan Star'dan Ahmet Altan Taraf'tan gitmek zorunda kaldı. Geride şekilsiz yandaşlar kaldı.
Peki Çalışlar bu dönüşümde nerede yer aldı? 
 
Kendisi hangi Taraf'ta yer aldığını söyledi. O hükümetten ışık bekleyen Taraf'taydı.
 
Bunun karşılığını da aldı. Aydınlık'ın vermediği genel yayın yönetmenliğini Başar Arslan verdi. Çalışlar, Taraf'a genel yayın yönetmeni oldu.

Twitter'de TT Oldu

Oral Çalışlar 'ın Taraf Gazetesine, Genel Yayın Müdürü olması Twitter adlı sosyal paylaşım sitesinde geniş yer buldu. Kullanıcıların bir çoğu bu gelişme ile dalga geçtiler. "Oral Çalışlar" başlığı gün boyu çok konuşulanlar listesinden inmedi. İşte o twitlerden bazıları;

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.