Öğretmenler'in alan değişikliği isyanı!

Öğretmenler'in alan değişikliği isyanı!

Alan değişikliğini iptal etmek isteyen öğretmenlere şoke edici karar. MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, il milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği bilgilendirme yazısında, alan değişikliği iptalinin yalnızca iller arası yapılanları kapsayacağını açıkla

A+A-

Öğretmenler'in alan değişikliği isyanı!
Alan değişikliğini iptal etmek isteyen öğretmenlere şoke edici karar. MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, il milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği bilgilendirme yazısında, alan değişikliği iptalinin yalnızca iller arası yapılanları kapsayacağını açıkladı. Buna göre alan değişikliği yaparak ataması yapılan öğretmenlerin işlemleri, yalnızca eski görev yerlerine dönmek koşuluyla değerlendirmeye alınacak. Eğitim-Sen karara tepki göstererek, MEB'in öğretmenlere ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalıştığı açıklamasında bulundu.

MEB ALAN DEĞİŞİKLİĞİ TAKVİMİNİ AÇIKLADI
Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, il milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği yazıyla, 2012 yılında özür durumundan yer değiştirmesi yapılamayan öğretmenlerin, iller arasında alan değişikliği yoluyla atamalarının yapıldığını anımsatarak, bu kapsamda alan değişikliği yapılan öğretmenlerden daha önce görev yaptıkları alana ve ile atanma talebinde bulunanlar olduğu gibi öğrenci velilerinden de bu öğretmenlerin önceki alanlarına geçirilmeleri yönünde talepler geldiğini belirterek eski alanına ve iline dönmek isteyen öğretmenlerin 9 -11 Ocak tarihleri arasında başvuruda bulunmalarını istedi.
DİL BİLMEYEN İNGİLİZCE ÖĞRETMENİYLE DERS YAPILIYOR
Buna göre alan değişikliği yaparak iller arasında ataması yapılan öğretmenler, kendi branşlarına dönmek istemeleri durumunda yalnızca eski iline dönebilecek. MEB'in kararına istan eden atama mağduru öğretmenler, branşları olmayan alanlarda eğitim vermeye devam etmek zorunda olmalarının büyük sıkıntılara yol açacağını söylüyor. İngilizce bilmeyen İngilizce öğretmeni, müzikten hiç anlamayan müzik öğretmeni, resim bilgisi olmayan resim öğretmenlerinin girdiği derslerde çocuklarının eğitim hakkının engellendiğini söyleyen veliler de süreci endişeyle izliyor.
4+4+4'ÜN MAĞDURİYETİ ALAN DEĞİŞİKLİĞİYLE GİDERİLEMEDİ
Konuyla ilgili Eğitim-Sen'den yapılan açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı'nın, 4+4+4 üzerinden yarattığı mağduriyeti alan değişikliği ile gidermeye çalıştığını ancak bu işi de eline yüzüne bulaştırdığı ileri sürülerek,  "2012-2013 eğitim öğretim yılının başından bu yana 4+4+4 sisteminin getirdiği sıkıntılarla baş etmeye çalışan öğretmenler ve okullar, Milli Eğitim Bakanlığı`nın (MEB) elinde adeta perişan edilmiştir" görüşüne yer verildi.
80 BİN ÖĞRETMEN NORM FAZLASI DURUMUNA DÜŞÜRÜLDÜ
Tüm eleştiri ve itirazlara rağmen eğitimde 4+4+4 dayatmasını hayata geçiren Milli Eğitim Bakanlığı'nın, öğrencileri olduğu gibi, öğretmenleri de attığı her adımda mağdur ettiğini öne sürülen açıklamada,  4+4+4 düzenlemesinin daha uygulanmaya başlanmadan 30 bini sınıf öğretmeni olmak üzere 80 bine yakın öğretmenin norm fazlası durumuna düşürüldüğü, bunun da eğitimde yaşanan kaosun ilk habercisi olduğu kaydedildi.
ÖĞRETMENLERE ÖLÜMÜ GÖSTERİP SITMAYA RAZI ETMEK
MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından illere gönderilen bilgi yazısında  "alan değişikliği" iptalinin sadece iller arası alan değişikliği yapanları kapsadığı, alan bu durumda olan öğretmenlerin eski görev yerlerine dönmeleri şartıyla taleplerinin karşılanacağının belirtildiğine değinilen açıklamada,"alan değişikliği iptalinin sadece il dışı olacak şekilde dar tutulması ve öğretmenlere 'geldiğiniz illere geri giderseniz iptalinizi yaparız ve geri göndeririz' denilmesi, bu konuda ciddi anlamda mağduriyet yaşayan öğretmenlerin beklentilerini karşılamadığı gibi,  alan değişikliği mağduru öğretmenlere 'ölümü gösterip, sıtmaya razı etmek'ten başka bir anlam taşımamaktadır" ifadelerine yer verildi.
MEB'İN 'BENİM DEDİĞİM OLACAK' İNADI
Milli Eğitim Bakanlığı'nın, hemen her konuda olduğu gibi, alan değişikliği mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda da büyük bir aymazlık içinde olduğu ve tüm eleştirilere rağmen yanlışta ısrar etmeyi sürdürdüğü öne sürülen Eğitim-Sen açıklmasında, " Milli Eğitim Bakanlığı`na bağlı öğretmenlerin yaşadığı mağduriyeti göz ardı ederek, 'benim dediğim olacak' inadının bedelini, alan değişikliği mağduru olan öğretmenlere ödetmek istemesi kabul edilemez.  4+4+4 sisteminin uygulanması sonucunda mağdur olan her kesim, farklı yönlerden çeşitli mağduriyetler yaşıyor olsa da, yaşadığımız sorunların kaynağının 4+4+4 dayatması olduğu bir kez daha açık bir şekilde görülmüştür" denildi. 
 
 
 
 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.