ODTÜ Öğrencilerine, YALNIZ DEĞİLSİNİZ" Desteği

ODTÜ Öğrencilerine, YALNIZ DEĞİLSİNİZ" Desteği

Öğrencilere Bu Günde Gaz Sıkıldı

A+A-
Öğrencilere biber gazlı müdahale
ODTÜ'deki olayları protesto eden Anadolu üniversitesi öğrencilerine biber gazlı müdahale
Hakan TÜRKTAN- Saadet KEFAL/ESKİŞEHİR
 19.12.2012 
 
 
ORTADOĞU Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) dün çıkan olayları protesto eden Anadolu Üniversitesi öğrencileri, yaptıkları basın açıklamasının ardından kampüsten kent merkezine yürümek isteyince, polisler biber gazıyla müdahalede bulundu. Kısa süren arbedenin ardından öğrenciler dağıldı.
 
Anadolu Üniversitesi Yunusemre Kampüsü'nde yemekhane önünde toplanan 100 kadar öğrenci, dün ODTÜ'de yaşanan olayları protesto etmek için 'Bilimi satan, emperyalist savaş çığırtkanı Tayyip, üniversiteden defol' yazılı pankart açıp rektörlük binasına kadar sloganlar atarak yürüdü. Grup adına rektörlük önünde basın açıklamasını Ali Şahinbaş okudu. Şahinbaş şunları kaydetti:
 
"Üniversiteleri doğrudan sermayenin insafına bırakan üniversiteleri gerici ağlarıyla sarmalayan Ortadoğu'da savaş çığırtkanlığı yapan, Türkiye'yi NATO üssü haline getirmeye çalışan Tayyip Erdoğan dün ODTÜ'ye binlerce polis ile girdi. memleketin her yerinde uyguladığı gerici ve piyasacı politikalara karşı duran tüm muhalifleri baskılarla sindirmeye çalışan AKP iktidarı ileri demokrasisini dün ODTÜ'de de gösterdi. Tayyip Erdoğan'ı ve polislerini üniversitede istemeyen ODTÜ öğrencilerine Tayyip Erdoğan'ın polisleri saatlerce saldırdı. Dün ODTÜ'lülerin gösterdiği gibi memleketin her alanını ODTÜ'ye çevirerek AKP'nin baskılarına direneceğiz ve yarattığı karanlığı parçalayacağız."
 
KENT MERKEZİNE YÜRÜMEK İSTEDİLER
 
Basın açıklamasının ardından kampüsten kent merkezine yürümek isteyen öğrencilerin önü, yurtların girişinde Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şubesi polisleri tarafından kesildi. Polisin uyarısına karşın yürümekte ısrar eden öğrencilere biber gazıyla müdahalede bulunuldu. Kısa süren arbedenin ardından kalabalığın büyük çoğunluğu dağıldı. Kalan bir grup örenci, kısa süreli polisle tartıştıktan sonra dağıldı.
 
İSTANBUL'DA ÖĞRENCİ PROTESTOSU
 
 
Öte Yandan, İstanbul Beyazıt'ta  da ODTÜ protestosu yapan öğrenciler Beyazıt ta toplandılar
 
Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) dün Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ziyareti sırasında yaşanan olaylar ve bir üniversite öğrencisinin yaralanması, İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü önünde protesto edildi.
 
 
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Göktürk-2 uydusunun uzaya gönderilişi canlı izlemek için geldiği Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) dün yaşanan protesto gösterisi sırasında yaralanan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Barış Barışık, beyin kanaması nedeniyle ameliyata alınmıştı. Yaşanan olayları protesto etmek isteyen öğrenciler, öğlen saatlerinde İstanbul Üniversitesi Beyazıt Merkez Kampüsü önünde toplandı. İki grup halinde kampüs önüne gelen yaklaşık 300 kişi, "Üniversite susmayacak AKP faşizminden hesap sorulacak" yazılı pankart ve "AKP savaş gençlik barış istiyor" şeklinde sloganlar attı. 
 
İLGİLİ HABER VE VİDEOYA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ
HER YERDE SÖZÜMÜZÜ SÖYLEYE DEVAM EDECEĞİZ
 
Burada grup adına basın açıklamasını Gülnur Atalay okudu. Atalay, Göktürk uydusunun uzaya gönderilişi canlı izlemek için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 150 koruma, 20 zırhlı araç ve 3600 polis ile ODTÜ'ye geldiğini ifade etti. Atalay, Erdoğan'ı protesto etmek isteyen gruba binden fazla polisin saldırdığını belirterek, "Yaşanan olaylar sırasında bir üniversitesi kafasına isabet eden gaz bombası sonucu beyin kanaması geçirdi ve hala hastanede gözlem altında tutuluyor. Başka öğrencinin bacağı kırılırken, onlarca üniversiteli de yaralandı. Hastanede tedavi olan öğrenciler yaralı halleriyle, gözaltına alınmak istendi. Doktorlar yaralı öğrencilerin gözaltına alınmasını engelledi. Üniversiteliler, Tayyip Erdoğan ve polis okullarından çıkmadan,ODTÜ'den ayrılmadı. AKP'den hesabı sormak için üniversiteliler,ODTÜ'de direndiler yine direnecekler. AKP'nin gericilikten, otoritesinden vazgeçmeye niyeti yok. Üniversitelilerin de susmaya. Bizler üniversite öğrencileri olarak; AKP'nin savaş politikalarına, otoriterleşen ve karanlıklaştırılmaya çalışılan üniversitelere karşı her yerde sözümüzü söylemeye devam edeceğiz" dedi. 
 
Grup, yapılan basın açıklamasının ardından dağıldı.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.