Oda Tahliye Oluyor

Oda Tahliye Oluyor

Mehmet Ağar da çıkıyor

A+A-
Mehmet Ağar da çıkıyor
DENETİMLİ serbestlik ile ilgili yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte Aydın Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndan tahliyeler başladı.

Cem ULUCAN- Seyfi GÜL/AYDIN,
İZMİR 01.02.2013 17:21
 
 Yasayla birlikte Aydın'da 239 kişi tahliye olacak. Susurluk Davası'ndan aldığı 2 yıllık hapis cezasını Yenipazar Kapalı Cezaevi'nde çekmekte olan DP eski Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın yasadan kısmen yararlanacağı öğrenildi.
 
Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı ile Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair kanun kapsamında Türkiye genelindeki mahkumlar tahliye edilmeye başlandı. Açık Cezaevi'nde cezasının son 6 ayını kesintisiz olarak geçiren, 1 yıl ve daha az süre cezası kalan iyi halli 239 hükümlü Aydın'da da tahliye edilmeye başlandı.
 
AĞAR, 3 AY SONRA TAHLİYE OLACAK
 
Susurluk Davası kapsamında yargılanan ve hakkındaki karar Yargıtay tarafından onandıktan sonra 25 Nisan 2012 günü Aydın'ın Yenipazar İlçesi'ndeki Kapalı Cezaevi'nde 2 yıllık hapis cezasını çekmeye başlayan DP eski Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın durumu ise kafa karıştırdı. DHA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 25 Nisan 2013 günü cezasının bir yılını tamamlayacak olan Mehmet Ağar'ın mevcut yasadan yararlanması için yasanın yorumlanmasının önemli olduğu vurgulandı. Nisan ayında bir yılını tamamlayacak olan Ağar'ın 25 Nisan'da tahliye olmasının beklendiği, ancak Açık Cezaevine çıkma hakkını Aralık ayında alacağı için tahliyenin Aralık ayına kalmasının söz konusu olduğu öğrenildi. Yasanın uygulanması sırasında netlik kazanacak olan durumda Ağar'ın yakınları, yasadan bir yıl yerine sadece 4 ay faydalanabilecek olmanın haksızlık olacağını savundu.
 
FOÇA'DA DA 385 TAHLİYE
 
İzmir'in Foça İlçesi'nde bulunan açık cezaevinden de 385 tahliye olacak. Hükümlülerden İsmail Avcı (35) ve Turgut Aydın (47), tahliye olmaktan ve evlerine dönmekten son derece mutlu olduklarını belirterek yasayı çıkaranlara teşekkür etti. İsmail Avcı, "Cezamın bitmesine altı ay kadar kalmıştı. İki aydır Foça'daydım. Burada idaremiz de çok iyi. Allah onlardan da devletimizden de razı olsun, bu kanunu çıkarttıkları için. Bütün mahkumlar sebeplendi" dedi. Turgut Aydın da, Erzurumlu olduğunu, yaralamadan ceza aldığını, cezasının bitmesine 8 ay kala böyle bir kararla dışarı çıktığı için çok sevindiğini ifade ederek, "Bir oğlum asker. Buradan Erzurum'a dönüp yeniden hayata başlayacağım. Çok memnunuz. Allah devletimizden razı olsun" diye konuştu.
 
İZMİR'DE BİN TAHLİYE
 
Cezaevlerinden sorumlu İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Yusuf Aslan, ildeki üç ayrı cezaevinden yasaya uygun olarak bin kişinin tahliye edeleceğini söyledi. Aslan, şu ana kadar üç cezaevinden 500 kişinin tahliye edildiğini, yarın akşama kadar tamamının tahliye işleminin tamamlayacağını belirtti. 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.