Öcalan'dan Mektup

Öcalan'dan Mektup

BDP'li Tan, "Öcalan 3 konuyu içeren 1 mektup gönderecek" dedi.

A+A-
BDP Öcalan'dan mektup bekliyor

BDP'li Tan, "Öcalan 3 konuyu içeren 1 mektup gönderecek" dedi.

O ÜÇ BAŞLIK NE OLABİLİR ?
BDP'li Heyet ile Abdullah Öcalan'ın yaptığı görüşmenin ayrıntıları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Söz konusu görüşmede bulunan BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Öcalan'ın üç konuyu ele alan bir mektup yazarak, örgütün Avrupa, Kandil ve BDP taraflarının tepkilerini öğrenmek istediğini açıkladı
BDP Milletvekili Altan Tan'ın açıklamalarında bahsettiği 3 başlığın ne olduğu ise şimdilik bilinmiyor. Bu üç başlığın Başbakan Erdoağan,ın, Dubai dönüşünde uçakta gazetecilere açıkladığı olmazsa olmazlar ile ilgili olabileceği sanılıyor. Başbakan Erdoğan Yaptığı açıklamada sürecin başlaması için, dağ kadrosunun yurt dışına gitmesi gerektiğini dile getirmişti. Sürecin en başından beri taraflar arasında gönderilen mesajların yoğunlaştığı konunun silah bırakma olduğu gerçeği hesaba katılırsa, Öcalan'ın göndereceği söylenen mektupların Kandil tarafından nasıl yanıtlanacağı merak konusu.

 
TÜRKİYE KENDİSİNİ YENİDEN KONUMLANDIRMALI
 
 CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge programına katılan BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, İmralı görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin yeni dünya şartlarına göre kendisini konuşlandırması gerektiğini ifade eden Tan, "Türkiye Tanzimat döneminden bu yana 200 yıldır bir süreç yaşıyor. Türkiye ya kendini bu yeni dünya şartlarına göre konuşlandıracak veya bunu yapamazsa büyük bir felaket olacak" diye konuştu.
 
İmralı’ya giden BDP’li heyet arasında bulunan BDP Diyarbakır milletvekili Altan Tan, CNN Türk’te yayınlanan Tarafsız Bölge programında Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtladı. İmralı adasında samimi karşılandıklarını ifade ede eden Tan, Abdullah Öcalan’la görüşmelerinde 3 BDP’li milletvekilin yanı sıra bir de devlet görevlisinin bulunduğunu söyledi. Öcalan'ın, dünyadaki gelişmeler çerçevesinde Türkiye'nin kendini yeniden konumlandırması gerektiğini kaydettiğini ifade eden Tan şöyle konuştu:

TOPLUMU TAHRİK ETMEDEN
 
“Yeni bir dünya, yeni bir Ortadoğu kuruluyor. Türkiye eski paradigmasıyla devam edemez. Türkiye Tanzimat döneminden bu yana 200 yıldır bir süreç yaşıyor. Bu süreç öyle bir noktaya geldi ki, Türkiye ya kendini bu yeni dünya şartlarına göre konuşlandıracak veya bunu yapamazsa büyük bir felaket olacak. Yeni süreçte yeni anayasanın büyük önem taşıdığına dikkat çeken Tan, “Yeni Türkiye ancak böyle inşa edilebilecek. Türkiye öyle bir noktaya geldiki artık, bu sorununu ya çözecek, ya çözecek. ‘Olmazsa felaket olur’ dediği, herkes için olur. Ortadoğu’da sorunlarını çözemeyen ülkeler ne hale geldi gördük. Sorunların çözümü noktasında bir kararlılık var. Kendine güven var, olayı anlama var. Burada söylediği şu, ‘Sorunlarımızı çözmenin yolu, burayı demokratik bir ülke haline getirmek’ diyor. Birlikte yaşanacaksa, beraber barış içinde bir ülke olacaksak, bütün demokratik ülkelerin kabul ettiği normlar var; Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi, ana dilde eğitim, Hak ve özgürlüklere kadar, dünyanın kabul ettiği normlar var." Altan Tan, Öcalan'ın bu taleplerin toplumu tahrik etmeden uygun bir dille anlatılması gerektiği konusuna dikkat çektiğini dile getirdi. 
 
ÖCALAN’DAN GELECEK MEKTUP 
 
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın bugün yaptığı konuşmada, Öcalan’dan gelecek mektupla ilgili olarak sözleri hatırlatılan Tan, “Sayın Öcalan, bütün bu konuştuklarımız ve daha ötesi, düşündüklerini, planladıklarını ifade eden, 3 konuyu içeren 1 mektup gönderecek. Birinci başlık genel bir değerlendirme, ikinci başlık yol haritası, üçüncü başlıkta demokratik ilkeler..." Tan, mektubun, Kandil, Avrupa ve BDP’ye iletileceğini ve sonraki görüşmede gelecek tepkilere göre Öcalan’ın değerlendirme yapacağını dile getirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.