NUMAN KURTULMUŞ'TAN CAMİLER ELEŞTİRİSİ

NUMAN KURTULMUŞ'TAN CAMİLER ELEŞTİRİSİ

Hükumetin bakanları içerisinde ilginç çıkış ve eleştirileri ile dikkat çeken Numan Kurtulmuş bu seferde camilerin işlevselliği konusunda eleştiride bulundu.

A+A-

BAŞBAKAN Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen 'Camiler ve Din Görevlileri Haftası' programına katıldı.

İSLAM DÜZENİNİ ELEŞTİRDİ

BAŞBAKAN Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 'Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nın açılış programındaki konuşmasında, "Eğer camilerimiz tam manasıyla bütün milleti, cemaati toplama yeri olsaydı; insanları çeken bir yer olsaydı birtakım insanları toplamak için FETÖ benzeri sahte örgütlere ihtiyaç kalmayacaktı. Cami 78 milyonun, 1.5 milyar İslam aleminin toplanma yeri gerçekten olsaydı birtakım sahte yerlerin Müslüman toplulukların içerisinden bir kısmını oluşturarak, ayrıştırarak, başka cemaatleri, kapalı cemaatleri kurma yeri olmayacaktı" dedi.

GÖRMEZ: CAMİLER, DEVLET DAİRELERİ DEĞİLDİR

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen 'Camiler ve Din Görevlileri Haftası' programının açılışını gerçekleştirdi.

Ankara'daki Kocatepe Camii Fuar Alanı'nda yapılan programında açılışında hitap eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, camilerin 24 sat açık kalması üzerinde çalıştıklarını belirterek, "Bu hafta içerisinde 'Namazla Diriliş Haftası' vesilesiyle camilerin 24 saat açık kalması üzerinde durmaya başladık.

Bunu henüz başarabilmiş değiliz. Ancak başarmamız gerekiyor. Camiler namaz vakitlerinde açılan, namazdan sonra kapatılacak devlet daireleri değildir. Camiler Allah'ın evleridir. Bizim Diyanet olarak camilerin kapısına kilit vurma hakkımız olamaz, olmamalıdır.

Camiler 24 saat açık olmalıdır. Gece yarısında dahi bir kardeşimiz bir mabedin önünden geçerken içeri girip Rabb'ine yönelme hakkına sahip olduğunun farkında olmalıdır.

Onun için son yıllarda en çok üzerinde durduğumuz hususlardan bir tanesi camilerimizin açık bulundurulması.

Caminin mesai saatleri yoktur. Din gönüllüsünün mesai saatleri yoktur. Cami devlet dairesi değildir. Cami Allah'ın evidir ve Allah'ın evi 24 saat her kardeşimize kapısını açık tutmak zorundadır" ifadelerini kullandı.

KURTULMUŞ: KAPALI CEMAATLERİ KURMA YERİ OLMAYACAKTI

Açılış töreninde yer alan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ise Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üzerinden camilerin asli görevlerine dikkat çekerek, şu açıklamalarda bulundu: "Şöyle bir düşünelim.

Camilerimiz gerçekten arınma yerleri mi? Camilerimiz gerçekten cem etme yerleri mi? Açık söyleyeyim. Eğer camilerimiz tam manasıyla bütün milleti, cemaati toplama yeri olsaydı; insanları çeken bir yer olsaydı birtakım insanları toplamak için FETÖ benzeri sahte örgütlere ihtiyaç kalmayacaktı.

Cami 78 milyonun, 1.5 milyar İslam aleminin toplanma yeri gerçekten olsaydı birtakım sahte yerlerin Müslüman toplulukların içerisinden bir kısmını oluşturarak, ayrıştırarak, başka cemaatleri, kapalı cemaatleri kurma yeri olmayacaktı.

Herkese açık olan bu müesseselerimiz bu fonksiyonlarını görmezse o zaman birtakım gizli örgütler, birtakım din adına kapalı cemaatler, adına cemaat de demeyelim, kapalı birtakım örgütler ortaya çıkıyor ve ümmetin çoğunluğundan farklı olarak gizli birtakım yapılanmalar ortaya çıkıyor.

Bunu önlemenin yolu da kapısı herkese açık olan camileri, dergahları, medreseleri yeniden inşa etmektir"