MERKEZ BANKASI'NDAN FLAŞ AÇIKLAMA; MÜDAHALE GELİYOR

MERKEZ BANKASI'NDAN FLAŞ AÇIKLAMA; MÜDAHALE GELİYOR

Başarısız darbe girişiminin başlatıldığı gece 2.88 seviyesinden 3.05 seviyesine fırlayan ABD Doları ekonomi üzerinde oluşan siyasi istikrarsızlık baskısını azaltmak için Merkez bankası'da açıklama yaptı.

A+A-

TÜRKİYE Cumhuriyet Merkez Bankası, finansal piyasalara ilişkin yayımladığı basın duyurusunda "Merkez Bankası tarafından bankalara gerekli likidite limitsiz olarak sağlanacaktır. Gerekli görülmesi halinde, finansal istikrarı korumaya yönelik ihtiyaç duyulacak tüm önlemler alınacaktır" dedi.

BANKALARA LİMİTSİZ LİKİDİTE SAĞLANACAK

Merkez Bankası, finansal piyasaların etkin işleyişinin sürdürülmesi amacıyla alınan tedbirleri açıkladı.

Merkez Bankası tarafından bankalara gerekli likiditenin limitsiz olarak sağlanacağı belirtilen açıklamada, alınan tedbirler şöyle sıralandı:

KOMİSYON ALINMAYACAK

"Merkez Bankası tarafından bankalara gerekli likidite limitsiz olarak sağlanacaktır. Bankalara sağlanan gün içi likidite imkânının komisyon oranı sıfır olarak uygulanacaktır.

Türk lirası likidite sağlamak amacıyla, ihtiyaç duyulması halinde, bankalar tarafından limitsiz tutarda teminat döviz deposu getirilebilmesine imkân tanınacaktır.

Bankaların döviz deposu almak üzere de kullanabilecekleri yaklaşık 50 milyar sınır olarak belirlendi.

DOLAR ÖNLEMLERİ ŞÖYLE AÇIKLANDI

ABD doları seviyesindeki mevcut limitleri gerektiğinde artırılabilecek ve kullanım şartlarında (teminat ve maliyet) iyileştirmeye gidilebilecektir.

Merkez Bankası nezdindeki tüm piyasalar ve sistemler (Elektronik Fon Transfer ve Elektronik Menkul Kıymet Transfer) işlemler tamamlanıncaya kadar açık tutulacaktır.

Piyasa derinliği ve fiyat oluşumları yakından takip edilecektir.

Gerekli görülmesi halinde, finansal istikrarı korumaya yönelik ihtiyaç duyulacak tüm önlemler alınacaktır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.