MENDERES TÜREL AÇIKLADI; ANTALYA TURİST DOLU

MENDERES TÜREL AÇIKLADI; ANTALYA TURİST DOLU

20 senedir esnaf turistin para bırakmadığını söylüyordu şimdi saat kulesinde, kale kapısında esnafın önü turist dolu. Turiste yönelik devamlı iş yeri açılıyor.

A+A-

Esnaf çalıştayı düzenleyerek konuşma yapan Menderes Türel'in şöyledikleri şaşkınlık yarattı. Tüm verilerde Antalya'nın turizm ve tarım kaybı konuşulurken Türel "20 senedir esnaf turistin para bırakmadığını söylüyordu şimdi saat kulesinde, kale kapısında esnafın önü turist dolu."  dedi.

ESNAFLA BULUŞTU HİZMETLERİNİ ANLATTI

Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) ile birlikte "Esnaf ve sanatkarların Büyükşehir Belediyesinden beklentileri, sorunları ve çözüm yolları" temalı Esnaf Çalıştayı düzenledi.

Esnafın sorunları, talep ve önerilerinin masaya yatırıldığı çalıştayda, Antalya ve esnafı ilgilendiren proje ve hizmetlerle ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

TURİST DOLDU

Türel, Antalya gibi büyüyen bir şehirde esnafın şikayetlerini azaltmak için çabaladıklarını dile getirerek, "2004'de ilk belediye başkanı olduğum dönemde de esnafın şikayeti vardı.

20 senedir esnaf turistin para bırakmadığını söylüyordu şimdi saat kulesinde, kale kapısında esnafın önü turist dolu. Turiste yönelik devamlı iş yeri açılıyor. 

antalya-esnafi-sinek-avliyor.jpg

YANYANA 12 HALICI VAR

Side'de yan yana 12 tane halıcı, kuyumcu var. Hepsine girdiğimizde şikayet. Hem şikayet ediyorlar bir bakıyorsun yeni dükkanlar açıyorlar. Bu durumu düşünüp ele almak gerekiyor. Bir alışveriş merkezi yapıldığında hangi dükkanların yan yana olacağı belli. Şehir merkezinde bu durum mümkün değil. Bunu düzeltmemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.

ESNAFA HİZMETLERİNDEN DOLAYI ÖDÜL

turel-3-yilda-1-5-milyar-liralik-yatirim-yapt-9002485_o.jpg

EKONOMİMİZ GÜÇLÜ OLMASA BUNLARI YAPABİLİR MİYİZ?

Büyükşehir Belediyesi olarak 3 yılda 1.5 milyar liralık yatırıma imza attıklarını anlatan Başkan Türel, şunları kaydetti: "2013 Büyükşehir Belediyesi'nin gerçekleşen yatırım bütçesi 23 milyon TL idi. Şimdi ise 2017 bütçesinde yatırıma ayırdığımız rakam 1 milyarın üzerinde. İşte bunları sizlerin ekonomiye sağladığı katma değerlerle yapıyoruz. 

antalya_da_sahiller_plajlar_bombos_h912_53fa3.jpg

EKONOMİMİZ DİMDİK AYAKTA

Ekonomimiz güçlü olmasa bunları yapabilir miyiz. İş bilenin kılıç kuşananın. Ekonomi, finans yönetimini iyi bilmezseniz bunları yapamazsanız. Paranızı festivallere harcarsanız, belediyenizi işçi deposu haline getirip gereksiz personele 500 milyon liradan fazla bir maaş öderseniz, o zaman o hizmetler olmaz. İşte şimdi bunlar gerçekleşiyor. O yüzden ekonomimiz maşallah dimdik ayakta."

KONYAALTI HALKA KAPATILACAK MI

Türel şöyle devam etti: " Konyaaltı ihalesini naklen yayınlayacağız. İki gün önce bülten yaptık herkes izlesin diye. Akılları başlarına geldi " Konyaaltı sahili halka kapatılıyor, özel sektöre peşkeş çekiliyor" diyorlar. 15 senedir sizin kendi belediyeniz Konyaaltı sahilini orada özel firmaya işlettirdi. 15 sene önce siz yaptınız, ben yapmadım. 

her-sey-var--turist-yok.jpg

KENDİ ARALARINDA ADAYLIK ÇEKİŞMELERİ VAR

Kendi aralarında adaylık çekişmeleri filan var belki ondan dolayı bu tartışmalar. Onun için kızım sana söylüyorum gelinim sen anla diyerek söylemiş olabilirler. 

Ancak sizin yaptığınızın aynısını yapıyoruz. Siz yapıyorken kaza bir yapıyorken ceza. 

Konyaaltı sahili halka kapatılamaz. Halkın çok daha iyi istifade etmesi hizmet alması için düzenleme yapıyoruz. Yarışma projesi yapıyoruz. 

Onların derdi başka, dert Antalyalıların mutsuzluğu. Antalyalıların mutsuzluğunu mutluluk görenlerle kavgamız sürüyor söyleyeyim. Çünkü bizim derdimiz Antalyalıların mutluluğu biz onun için çalışıyoruz ve Antalyalıların mutlu olması içinde her şeyi yapacağız. 

antalya-sahilleri2-bombos-sadecehaber.jpg

CANLILIK GELİR Mİ DİYE SİZE DEVRETTİK

Esnafımızın mutlu olması için de her şeyi yapacağız. Esnaf müzesi ile Ahi Evran Esnaf Müzesi ve Galerisi ile Demirciler Çarşısı'nı sizlere devrettik, Antalya ticaretine bir canlılık gelir mi diyerek, derdimiz bu. 

Yatırımlar devam edecek. Bizden önceki haciz üstüne haciz gelen Belediye yok artık. Şimdi şükürler olsun personeline 1 kuruş borcu olmayan belediye haline geldik."

AVM'LER ESNAFI BÜYÜTTÜ

Büyükşehir Belediyesi olarak, her projeyi en iyi şekilde yapmaya gayret ettiklerini vurgulayan Başkan Menderes Türel, "Bir proje yaptığımızda kazanan da kaybeden de olacaktır. 

Bu işin doğasında var. Önemli olan hangi şahsın kazandığı, hangi şahsın kaybettiği değildir. Önemli olan Antalya'nın kazanmasıdır. 

ANTALYA KAZANACAKSA BEN KAYBETMEYE RAZIYIM

Menderes Türel konuşmasın bir bölümünde beklenmedik bir şekilde seçimleri yine kaybetmekten söz etti. Muhalif kulisler uzun süredir, Türel'in yaptırdığı anketlerde büyük oy kayebettiğini gördüğünü ileri sürüyorlardı. Türel sözlerine şöyle devam etti.

ANTALYA KAYBEDER TÜRKİYE AKARYAKITTAN KAZANIR

Hep böyle çalıştım. Seçime girdim, kazandım, kaybettim ve hep aynı şeyi söyledim. Antalya ve Antalyalı kazanacaksa Menderes Türel elli kere kaybetmeye razıdır. 

Her gün on binlerce taşıtın geçtiği caddede ben köprülü kavşak yapmak zorundayım. O kavşağın tasarrufu senede 20 milyon. Akaryakıt tasarrufundan, lastik yıpranmasından tasarruf ediliyor. 

İŞİNİZ AZALIR AMA TÜRKİYE KAZANIR

Bunlar Menderes Türel hesabı değil, mühendislik hesaplarıdır. Bekleme süresini azalttığım zaman hem insanlar daha çok çalışıp üretiyor hem de benzin tüketimi azalıyor ve memleket kazanıyor. Dolayısıyla tramvay geçti, iş azaldı, köprü geçti, iş azaldı olabilir. 

Bunları söyleyenler haklılar da. Peki çözüm yapmamak mı? O şikayetleri yapan kardeşlerimize de söylüyorum, yapmayayım mı diyorum, o kardeşlerimiz "aman başkanım sen de yapmazsan kimse yapmıyor, biz katlanalım sen yap" diyorlar. 

ANTALYA BİZE DUA EDİYOR

O yüzden bizim bütün bu eserlerimizin gerçek mimarı o kahramanlar sizlersiniz. Sizler sayesinde bu hizmetler oluyor. Bu siyasi bir söylem değil, tamamen kalpten gelen bir söylemdir. O sabırdır, o bize gösterilen güvendir, destektir, duadır" ifadelerini kullandı.